Trzeba wykorzystać potencjał Zalewu Wiślanego

2017-03-02 15:24
Joanna Urbaniak
Autor: Urząd Miasta w Elblągu Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

Cieszymy się, że inwestycja związana z budową kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną staje się coraz bardziej realna – powiedziała Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga.

Od wielu lat władze miasta Elbląga zabiegają o przywrócenie „morskości” miastu oraz o budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. To dla naszego miasta, gmin położonych nad Zalewem Wiślanym oraz całego regionu wielka szansa na rozwój gospodarczy i turystyczny. Bezpośredni dostęp do Morza Bałtyckiego i otwarcie Zalewu Wiślanego, niezależnie od polityki międzynarodowej, jest szansą na wykorzystanie potencjału tego akwenu oraz rozwój elbląskiego portu – poinformowała  Joanna Urbaniak

Budowa kanału oznacza niezależność

Budowa kanału oznacza uzyskanie swobodnego, suwerennego dostępu Elbląga i portów Zalewu Wiślanego do Morza Bałtyckiego. To również szansa na ożywienie gospodarki miasta i regionu poprzez stworzenie nowych miejsc pracy. Dotyczy to przede wszystkim całego sektora gospodarki morskiej, usług transportowo- logistycznych, rybołówstwa i turystyki. Inwestycja oznacza również dostęp do Zalewu Wiślanego dla państw członkowskich Unii Europejskiej oraz odciążenie dróg i kolei – twierdzi rzecznik prasowy.

Dla elbląskiego portu inwestycja oznacza dostępność dla statków morskich i skrócenie drogi morskiej w relacji Elbląg – Trójmiasto o 52 mM (94 km), Elbląg – porty Europy Zachodniej o 33 mM (61 km) i Elbląg – porty wschodniego Bałtyku o 8 mM (15 km). Zwiększą się dzięki temu możliwości przeładunkowe. Umożliwi to rozszerzenie współpracy w zakresie wymiany handlowej z portami basenu Morza Bałtyckiego. Wzrośnie też efektywność transportu w relacji Elbląg – Kaliningrad dzięki możliwości wykorzystania większych jednostek.
 

Dostęp do Bałtyku bardzo ważny

Aktualnie elbląski port morski jest jedynym w Europie, który nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Jest on praktycznie uzależniony od aktualnego stanowiska władz Federacji Rosyjskiej. Zmiana tego stanu rzeczy, a przy tym skrócenie drogi wodnej łączącej Elbląg z portami tego akwenu jest jednym z wiodących czynników, determinujących rozwój transportu wodnego i żeglugi międzynarodowej. Porty w Elblągu i na Zalewie Wiślanym, będąc częścią międzynarodowych szlaków wodnych, mają naturalne możliwości tworzenia sprawnego morsko-rzecznego systemu transportowego z zapleczem lądowym Polski i krajów ościennych. Kanał przez Mierzeję jest więc tym brakującym ogniwem, które z pewnością przyczyni się do zwiększenia możliwości przeładunkowych elbląskiego portu i nawiązania szerszej współpracy z portami całego basenu Morza Bałtyckiego, w tym z portami Trójmiasta, Federacji Rosyjskiej, czy Skandynawii.

Szansa na rozwój turystyki

Zalew wiślany ma ogromny potencjał jeżeli chodzi o rozwój turystyki – twierdzi Joanna Urbaniak. – Mamy nadzieję, że inwestycja wpłynie na wzrost atrakcyjności całego regionu i będzie doskonałym elementem promocyjnym. Akwen stanie się dostępny dla turystów z całego świata. Będzie można nim wpłynąć na Zalew, cumować w elbląskim porcie, bądź marinach w miejscowościach nadzalewowych i stąd wyruszyć w stronę Kanału Elbląskiego – dodaje.

Według opracowanych dokumentów szacuje się, że liczba turystów korzystających z rejsów statkami rocznie zwiększy się o 39 tys. w 2020 roku i o 58 tys. rocznie w 2032. Również liczba turystów, żeglarzy korzystających z Zalewu Wiślanego ma wzrosnąć o około 13,7 tys. osób rocznie w 2032 roku i o około 280 tys. osobodni rocznie w 2032.

- Zarówno Elblag, jak i samorządy z terenów nadzalewowych zainwestowały w odpowiednią infrastrukturę. Stworzona została  nowoczesna baza dla żeglarzy w postaci portów jachtowych i licznych marin z pełnymi zapleczami sanitarnymi i technicznymi. Zmodernizowane one zostały w ramach projektu Pętla Żuławska, który uznany został za wzorcowy przykład organizacji przestrzeni wodnej. W Elblągu pod potrzeby turystyki wybudowane zostały również mosty zwodzone oraz nowe nabrzeża na Starym Mieście – mówi Joanna Urbaniak.

Czytaj więcej na temat inwestycji budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną >>

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej