Tramwaj na Kasprzaka – budowa niebawem się skończy. Duże zmiany dla kierowców na skrzyżowaniu Wolskiej, Elekcyjnej i Ordona

2023-11-30 8:38

Budowa tramwaju na Kasprzaka jest już bardzo zaawansowana. Nowy tramwaj na Woli poprawi skomunikowanie m.in. Odolan i Bemowa. Dla kierowców ważną zmianą na plus jest częściowe otwarcie od 27.11 skrzyżowania ulic Ordona, Elekcyjnej i Wolskiej. Zobacz zdjęcia z przebiegu prac.

Spis treści

  1. Tramwaj na Kasprzaka – co to za inwestycja?
  2. Tramwaj na Kasprzaka – trasa
  3. Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy
  4. Kiedy koniec budowy tramwaju na Kasprzaka?

Tramwaj na Kasprzaka – co to za inwestycja?

Tramwaj na Kasprzaka to jedna z toczących się właśnie inwestycji tramwajowych w Warszawie. Nowa linia tramwajowa zapewni wygodny transport szynowy dla coraz szybciej zabudowującej się części Woli, jaką są Odolany, a do tego ułatwi podróże z Bemowa do centrum. Projekt obejmuje:

  • budowę i przebudowę trasy tramwajowej w ciągu ul. Kasprzaka i ul. Wolskiej,
  • dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej
  • zakup 10 dwukierunkowych tramwajów niskopodłogowych.

Nowa trasa zapewni szybki dojazd do dwóch stacji metra M2 – Rondo Daszyńskiego i Rondo ONZ, a także do przystanku kolejowego Warszawa Wola. Wszystkie nowe i zmodernizowane przystanki będą dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, seniorów i opiekunów z dziećmi w wózkach. Dodatkowym plusem będzie zielone torowisko. Warto dodać, że w przyszłości powstanie też kontynuacja trasy, czyli tramwaj Kasprzaka – Dworzec Zachodni.

Prace są prowadzone na odcinku o długości niemal 3,5 km. Inwestycją zajmie się konsorcjum dwóch firm: Strabag i Strabag Rail. Ze strony miasta za nową trasę odpowiadają Tramwaje Warszawskie. Koszt inwestycji to 205,4 mln zł.

Tramwaj na Kasprzaka
Autor: Tramwaje Warszawskie Tramwaj jadący po gotowej już części trasy na ul. Kasprzaka
Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Tramwaj na Kasprzaka – trasa

Nowa trasa tramwajowa będzie biegła wzdłuż rozbudowujących się osiedli na Odolanach, w ciągu ul. Kasprzaka i Jana Kazimierza. Istniejąca trasa tramwajowa w ciągu Kasprzaka między Karolkową a Skierniewicką zostanie przebudowana. Powstanie też nowy odcinek na dalszej części Kasprzaka, od Skierniewickiej do Wolskiej. Zmieni się także odcinek na ul. Wolskiej, od Sowińskiego do Elekcyjnej. Łączna długość nowo budowanych i przebudowanych torowisk wynosi około 3,5 km.

Pasażerowie wsiądą do tramwajów z trzech nowych przystanków:

  • przy Płockiej,
  • przy przystanku kolejowym Warszawa Wola,
  • przy ul. Ordona.
Tramwaj na Kasprzaka
Autor: UM Warszawa Tramwaj na Kasprzaka wybuduje konsorcjum dwóch firm Strabag i Strabag Rail Link: Kliknij i powiększ

Tramwaj na Kasprzaka – aktualności z budowy

Budowa tramwaju na Kasprzaka jest już bardzo zaawansowana i ma się zakończyć jeszcze w 2023 r. Pod koniec października 2023 trwały prace przy przystanku na ul. Redutowej oraz na skrzyżowaniu z ul. Ordona. Listopad przyniósł z kolei przede wszystkim prace przy skrzyżowaniu Elekcyjnej, Ordona i Wolskiej. W wielu miejscach nowej trasy toczą się już prace wykończeniowe i zieleniarskie.

Dla kierowców ważną informacją są zmiany na skrzyżowaniu ul. Wolskiej, Ordona i Elekcyjnej od 27 listopada 2023 r. Więcej informacji można znaleźć na stronie inwestycji.

Od poniedziałku, od godziny 9:00, kierowcy przejadą prosto ulicami Elekcyjną i Ordona przez skrzyżowanie z Wolską. W weekend będziemy zmieniali organizację ruchu. Na Wolskiej w stronę Redutowej kierowcy pojadą dwoma pasami, a z trzeciego skręcą w Elekcyjną. Na jezdni w kierunku alei Prymasa Tysiąclecia wyznaczone zostaną: pas do skrętu w lewo w Elekcyjną, pas do jazdy prosto oraz do jazdy prosto lub w prawo w Ordona. Na swoją stałą trasę ulicami Ordona i Kasprzaka wrócą autobusy linii 184 – poinformowały Tramwaje Warszawskie w drugiej połowie listopada.

Organizacja ruchu na skrzyżowaniu Wolskiej, Elekcyjnej i Ordona od 27.11.2023 r.
Autor: Tramwaje Warszawskie Organizacja ruchu na skrzyżowaniu Wolskiej, Elekcyjnej i Ordona od 27.11.2023 r. Link: Kliknij, aby powiększyć

Kiedy koniec budowy tramwaju na Kasprzaka?

Wykonawca będzie miał na realizację zadania 20 miesięcy. Prace ruszyły na początku marca. Budowa nowej trasy tramwajowej zgodnie z planem ma się zakończyć jeszcze w 2023 roku. Możliwe jest jednak, że zakończenie robót budowlanych nastąpi dopiero w I kwartale 2024 r. Tramwaje powinny zatem pojechać po nowych szynach na początku przyszłego roku.

Tramwaj na Kasprzaka podczas budowy
Autor: Tramwaje Warszawskie Budowa nowej trasy w wykopie.

QUIZ. 10 niby prostych pytań o bloki z wielkiej płyty. Na którym polegniesz?

Pytanie 1 z 10
Najwięcej bloków z wielkiej płyty powstało w Polsce...
Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej