To jedna z najnowocześniejszych siedzib pogotowia ratunkowego w Polsce. Dziś otwarta!

2024-04-03 15:40

Nowoczesna siedziba i stacja Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu otwarta! To ekologiczny obiekt z panelami fotowoltaicznymi i pompami ciepła. Ma ponad 2 tys. metrów powierzchni użytkowej i jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Spis treści

  1. Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu
  2. Obiekt dostosowany do potrzeb pogotowia
  3. Nowa siedziba pogotowia w Sosnowcu  za 8 mln zł
  4. Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu

Nowa siedziba Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu

To najnowocześniejsza siedziba i stacja pogotowia ratunkowego w Polsce, chwali się szefostwo Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu.

Budowa kosztowała około 28 milionów złotych.

Siedzibę i stacje pogotowia zaprojektowano dokładnie pod potrzeby pracowników pogotowia. Obiekt jest energooszczędny i jego zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie pokrywane z OZE w około 80 procentach.

Na miejscu są zamontowane dwie ładowarki elektryczne z możliwością ładowania 4 samochodów jednocześnie. Przed budynkiem - parking z prawie 70 miejscami.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Obiekt dostosowany do potrzeb pogotowia

W całym budynku ogrzewanie jest podłogowe. Wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane. W każdym pomieszczeniu indywidualnie można nastawić temperaturę i jednostkę klimatyzacji.

Ze względów bezpieczeństwa budynek został podzielony na kilka stref w zależności od uprawnień danego pracownika.

Budynek wyposażony jest w garaże podziemne (8 miejsc wraz miejscem do dezynfekcji i myjka). Jest obszerny hangar dla karetek pogotowia.

Budynek będzie spełniać trzy role:

  • Stacji pogotowia ratunkowego – docelowo 4 zespoły ratownictwa medycznego oraz zespół transportowy i motocykl ratunkowy;
  • Administracji pogotowia wraz dyrekcją;
  • Będzie część szkoleniowa – sala wykładowa i sale przeznaczone do symulacji medycznej.

Nowa siedziba pogotowia w Sosnowcu  za 8 mln zł

Koszt budynku, jak już wspomnieliśmy to 28 mln zł, z czego 21,2 mln zł to dotacja z funduszy unijnych przekazanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Obiekt stanął na działce o powierzchni 6307 metrów kwadratowych. A powierzchnia użytkowa wynosi 2 tysiące metrów kwadratowych.To druga najdroższa w historii inwestycja tego typu w Polsce. W inwestycji zaplanowano również kompleksowe rozwiązania związane ze szkoleniami dla pracowników medycznych, włącznie z dużą salą wykładową oraz salą do symulacji medycznej.

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu obsługuje obszar zamieszkały przez ok. 700 tys. mieszkańców – nie tylko Sosnowca – ale również Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, powiatu będzińskiego, zawierciańskiego aż po Szczekociny i Sławków. Zatrudnia 400 osób, w tym około 250 ratowników medycznych.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej