Teatr Stary – są pieniądze

2009-06-02 15:00
teatr_stary
Autor: brak danych

Projekt "Renowacja Teatru Starego w Lublinie" znalazł się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ma szansę uzyskać 20 mln zł dofinansowania. Obecnie lista jest poddana konsultacjom społecznym.

Budynek teatru, mieszczący się przy ul. Jezuickiej 81 powstał w 1822 r. Od roku 1905 odbywały się tu także pokazy kinowe. Z uwagi na zły stan techniczny Teatr Stary został zamknięty w 1981 r. Remont ma przywrócić świetność obiektowi, który od swojego powstania pozostał w niezmienionym kształcie i jest jedym z pierwszych teatrów miejskich na ziemiach polskich. Zakończony jest już pierwszy etap, polegający na robotach zabezpieczających budynek. Wykonawcą była firma PBSiKZ Arcus Sp. z o.o. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy II etapu prac. W roku 2009 przewidziana jest wymiana starych ścian fundamentowych w rejonie foyer i zascenia, wykonanie stanu surowego w całym budynku, wymianę konstrukcji dachu, wymianę pokrycia dachowego. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej możliwe będzie wykorzystanie w pełni walorów i funkcji tego obiektu jako sceny teatru impresaryjnego, sali kinowej dla prezentowania repertuaru archiwalnego i innych wydarzeń artystycznych. Prace mają zostać zakończone w 2011 r. Koncepcja architektoniczna przebudowy została przygotowana w biurze ABA Inwestprojekt – Partner 6 Sp. z o.o.

Aby projekt utrzymał się na powyższej liście jako projekt do dofinansowania ze środków unijnych, niezbędne są głosy poparcia dla jego realizacji. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności przedstawiciele samorządów terytorialnych, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. Informacje na temat konsultacji społecznych dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej