Teatr Stary – są pieniądze

2009-06-02 15:00
teatr_stary
Autor: brak danych

Projekt "Renowacja Teatru Starego w Lublinie" znalazł się na liście projektów indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ma szansę uzyskać 20 mln zł dofinansowania. Obecnie lista jest poddana konsultacjom społecznym.

Budynek teatru, mieszczący się przy ul. Jezuickiej 81 powstał w 1822 r. Od roku 1905 odbywały się tu także pokazy kinowe. Z uwagi na zły stan techniczny Teatr Stary został zamknięty w 1981 r. Remont ma przywrócić świetność obiektowi, który od swojego powstania pozostał w niezmienionym kształcie i jest jedym z pierwszych teatrów miejskich na ziemiach polskich. Zakończony jest już pierwszy etap, polegający na robotach zabezpieczających budynek. Wykonawcą była firma PBSiKZ Arcus Sp. z o.o. Obecnie trwają procedury przetargowe związane z wyłonieniem wykonawcy II etapu prac. W roku 2009 przewidziana jest wymiana starych ścian fundamentowych w rejonie foyer i zascenia, wykonanie stanu surowego w całym budynku, wymianę konstrukcji dachu, wymianę pokrycia dachowego. Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej możliwe będzie wykorzystanie w pełni walorów i funkcji tego obiektu jako sceny teatru impresaryjnego, sali kinowej dla prezentowania repertuaru archiwalnego i innych wydarzeń artystycznych. Prace mają zostać zakończone w 2011 r. Koncepcja architektoniczna przebudowy została przygotowana w biurze ABA Inwestprojekt – Partner 6 Sp. z o.o.

Aby projekt utrzymał się na powyższej liście jako projekt do dofinansowania ze środków unijnych, niezbędne są głosy poparcia dla jego realizacji. W konsultacjach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, a w szczególności przedstawiciele samorządów terytorialnych, partnerów społeczno-gospodarczych, administracji rządowej, organizacji pozarządowych i środowisk akademickich. Informacje na temat konsultacji społecznych dostępne są na Portalu Funduszy Europejskich.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej