Teatr Polski Szczecin - trwa budowa niezwykłego obiektu w nadodrzańskiej skarpie

2022-06-14 14:09
Teatr Polski Szczecin budowa
Autor: Budimex Trwa budowa nowej siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie

Teatr Polski w Szczecinie jest w trakcie modernizacji i jednocześnie przebudowy. Nowa siedziba Teatru Polskiego ma aż 10 kondygnacji, których jednak nie widać, ponieważ są ukryte w skarpie nad Odrą. Najniższa z nich znajduje się poniżej poziomu rzeki. Przebudowa teatru to wymagająca inżynieryjnie inwestycja, która pochłonie ok. 210 mln zł. Kiedy otwarcie nowego Teatru Polskiego w Szczecinie?

Spis treści

  1. O Teatrze Polskim w Szczecinie
  2. Videopodcast z budowy Teatru Polskiego
  3. Teatr Polski w Szczecinie - o nowej siedzibie
  4. Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego?
  5. Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?
Nowy Teatr Polski w Szczecinie wizualizacja
Autor: mat. prasowe Nowy Teatr Polski w Szczecinie - proj. Atelier Loegler

O Teatrze Polskim w Szczecinie

Teatr Polski przy ul. Swarożyca 5 w Szczecinie, w dzielnicy Drzetowo-Grabowo, to zabytkowy budynek z okresu międzywojennego. Jego budowa rozpoczęła się w 1928 roku, a zakończyła w 1929. Jest to budynek w stylu modernistycznym. Aktualnie trwa przebudowa obiektu. Powierzchnia całkowita teatru to prawie 20 tys. m².

W przebudowanym gmachu znajdzie się scena główna (610 miejsc), scena teatru szekspirowskiego (320 miejsc), sala kabaretowa (80 miejsc), wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. W ramach zadania zostanie zagospodarowany teren wokół obiektu.

Projekt nowego budynku Teatru Polskiego powstał w pracowni Atelier Loegler Architekci z Krakowa. Generalnym wykonawcą prac budowlanych jest Budimex, a wykonawcą fundamentowania specjalistycznego firma Soletanche Polska. Generalny wykonawca jest odpowiedzialny za rewitalizację zabytkowego budynku, jego gruntowną przebudowę oraz połączenie go z nową częścią, czyli żelbetowo - szklaną konstrukcją, wkomponowaną w nadodrzańską skarpę. Obie części będą połączone ze sobą klatką schodową usytuowaną w jednym z ryzalitów.

Teatr Polski w Szczecinie, wybudowany przed prawie 100 laty, to prawdziwa perła architektury modernistycznej. Zadanie, jakie przed nami postawiono, czyli rewitalizacja zabytkowego budynku z zachowaniem wszystkich charakterystycznych elementów, a jednocześnie jego gruntowna przebudowa i połączenie z nową częścią, czyli nowoczesną żelbetowo–szklaną konstrukcją wkomponowaną w nadodrzańską skarpę, 2 metry poniżej poziomu morza, to prawdziwe inżynieryjne wyzwanie. Jesteśmy szczęśliwi, że sukcesem zakończył się najtrudniejszy etap prac, podwieszenie starego gmachu teatru, i możemy przejść do prac instalacyjnych i wykończeniowych. Jako generalny wykonawca dokładamy wszelkich starań, żeby zrealizować kontrakt w terminie, czyli do końca tego roku, ale wpływ wojny na Ukrainie, dostęp i galopujące ceny materiałów a także częściowy odpływ pracowników z Ukrainy zdecydowanie utrudnia nam to zadanie - podkreśla Artur Popko, prezes zarządu Budimex S.A.

Videopodcast z budowy Teatru Polskiego

Jakie wyzwania inżynieryjne czekały na wykonawców na budowie Teatru Polskiego w Szczecinie? Teatr Polski w Szczecinie to prawdziwa perełka projektowa, ale również ogromne wyzwanie inżynieryjne. Jednym z nich było podwieszenie budynku teatru, dzięki realizacji pierwszej w Polsce ściany dociskowej, która jest nie tylko częścią obudowy wykopu, ale będzie pełnić również funkcje docelowego fundamentu podtrzymującego konstrukcję zabytkowego obiektu oraz ściany podziemnej nowoczesnej części budynku.

Teatr Polski w Szczecinie - o nowej siedzibie

Nowa siedziba Teatru Polskiego ma 10 kondygnacji, które ukryte są w nadodrzańskiej skarpie. Na zewnątrz pozostaje widoczna jedynie stara część teatru - poniemiecki budynek dawnej loży masońskiej przy ulicy Swarożyca. W tej części zmiany będą niewielkie, polegają jedynie na odświeżeniu obiektu.

Pierwszy plan nowej siedziby to zielony ogród na dachu nowej części obiektu wraz ze stalową kopułą, która mieści się nad sceną szekspirowską. Do tej części widzowie będą wchodzić od strony nabrzeża Odry.

Nowy Teatr Polski będzie miał 5 scen i najnowocześniejsze wyposażenie. W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna, scena teatru szekspirowskiego, sala kabaretowa, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna, garderoby, pracownie i magazyny teatralne na rekwizyty, pomieszczenia administracyjne. Nowe sceny teatru będą pierwszymi profesjonalnymi scenami dramatycznymi w Szczecinie.

Kiedy zakończy się rozbudowa Teatru Polskiego?

Przypomnijmy, rozbudowa teatru zaczęła się w kwietniu 2020 roku. Obecnie trwają prace wykończeniowe, powstają posadzki, izolowany jest dach. Remont ma potrwać do końca 2022. Teatr Polski w Szczecinie zaplanował już pierwsze spektakle w 2023 roku.

Jak dojechać do Teatru Polskiego w Szczecinie?

MaB, MaSA

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej