Sztuka Współczesna coraz bliżej

2009-03-27 11:51
Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: Nizio Design International

Inżynierowie z firmy Buro Happold rozpoczęli prace nad projektem konstrukcji i instalacji Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu. Oryginalna bryła budynku będzie wyzwaniem dla zespołu konstruktorów.

Muzeum Sztuki Współczesnej
Autor: Nizio Design International

Muzeum ma spełniać funkcje centrum kulturalnego, które ożywi przestrzeń miejską.
 "Szacujemy, że będzie ono przyciągać nawet 350 tys. turystów rocznie, co uczyni je jedną z największych atrakcji miasta. W chwili obecnej jest to największa, obok Narodowego Forum Muzyki, inwestycja kulturalna w mieście, która będzie istotnym dopełnieniem jego bogatej oferty kulturalnej." - mówi Jarosław Broda, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Wrocławia.

Zwycięski projekt muzeum to czarny budynek na planie kwadratu o wymiarach 50 m x 50 m, który u podstawy wpisuje się w zarys działki, podczas gdy jego górne kondygnacje przesunięte są według wewnętrznej osi. W ten sposób "skręcony" sześcian tworzy abstrakcyjną figurę przestrzenną. Elewację budynku stanowi odsunięta od niego na odległość prawie metra ukośna krata, obłożona kamienną okładziną.

"Do realizacji tak skomplikowanego projektu zdecydowaliśmy się na wybór Buro Happold, jako firmy mogącej zapewnić pełny zakres usług inżynieryjnych. Jest to profesjonalna firma, znana z wcześniejszych projektów wymagających zastosowania nietypowych rozwiązań konstrukcyjnych, a także posiadająca duże doświadczenie w realizacji prestiżowych projektów muzealnych" - mówi architekt Miroław Nizio z pracowni Nizio Design International, która wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny organizowany przez władze Wrocławia.

Wyjątkowa bryła budynku oznacza konieczność zastosowania niekonwencjonalnych metod w zakresie konstrukcji. Muzeum Sztuki Współczesnej powstanie w centrum Wrocławia. Pomimo tego, że nowoczesna bryła budynku będzie dominować w tej przestrzeni miasta, to jednocześnie w elegancki sposób będzie się w nią wpisywać. Lokalizacja muzeum w bliskim sąsiedztwie gotyckiego kościoła wymaga od inżynierów z Buro Happold spełnienia ostrych kryteriów dotyczących odpowiedniego zaprojektowania zabezpieczeń dla 10 metrowych ścian wykopów pod budynkiem.

W centrum budynku architekci umieścili sale wystawiennicze, otaczając je otwartymi galeriami, z których będzie się roztaczał malowniczy widok na okolicę, m.in. park, gmach Panoramy Racławickiej, Akademię Sztuk Pięknych i rzekę. Umiejscowienie rozległej przestrzeni wystawienniczej w centralnej części budynku oznacza dla inżynierów Buro Happold konieczność zaprojektowania stropów o rozpiętościach niemalże mostowych, których długość sięgnie nawet 30 metrów.
Projekt Muzeum Sztuki Współczesnej to już druga duża inwestycja we Wrocławiu, obok kompleksu OVO, przy realizacji której uczestniczą inżynierowie z Buro Happold. Jej szacowany koszt wyniesie 160 mln zł., podczas gdy planowane oddanie do użytku zostało wyznaczone na rok 2012. Firmy wykonawcze zostaną natomiast wyłonione w drodze przetargu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej