Szkoła też może być eko. Budowa szkoły na Bemowie to wyzwanie

2021-09-13 14:51
Szkoła Podstawowa nr 341 przy Oławskiej 3 na warszawskim Bemowie
Autor: Grupa Ekoenergia Tak będzie wyglądać Szkoła Podstawowa nr 341 przy Oławskiej 3 na warszawskim Bemowie

Na warszawskim Bemowie powstaje Szkoła Podstawowa nr 341, która jest znakomitym przykładem nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa. Wykonawca ma niecały rok na budowę i zagospodarowanie terenu. Szkoła na Bemowie, dzięki rozwiązaniom projektowym, będzie proekologicznym, ale przede wszystkim przyjaznym miejscem pracy i nauki.

Budowa szkoły na Bemowie – założenia projektowe

Inwestycja realizowana jest przez firmę Grupa Ekoenergia. W sektorze budowlanym spółka od 15 lat specjalizuje się w stosowaniu nowoczesnych rozwiązań instalacyjnych. Duży nacisk w działalności firmy położony jest na stosowanie zaawansowanych technicznie rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii (OZE), dzięki którym budynki uzyskują wysokie efekty oszczędności cieplnej oraz ekonomicznej.

Minimalistyczna forma budynku szkoły na Bemowie oraz zastosowane w nim rozwiązania techniczne są również ukierunkowane na maksymalizację zysków cieplnych. Ideą nadrzędną jest dążenie do ograniczenia zużycia energii, co jest zgodne z globalnymi tendencjami energetycznymi. Szkoła Podstawowa nr 341 przy ul. Oławskiej 3 na Bemowie w Warszawie charakteryzować się będzie ciekawymi rozwiązaniami technicznymi, takimi jak m.in.:

  • zastosowanie systemów fotowoltaicznych zamontowanych na dachu, o mocy 30,81 kWp.,
  • montaż zbiornika retencyjnego o pojemności 80 m3 do gromadzenia odprowadzanej deszczówki
  • zastosowanie ochrony przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczeń poprzez montaż żaluzji sterowanych ręcznie, umieszczonych od strony południowej i zachodniej w salach dydaktycznych i sportowych

Ekologicznego wyrazu dodadzą zielone ściany. Zastosowanie takiego rozwiązania przekłada się na lepsze samopoczucie osób przebywających w danej przestrzeni.

Wyzwaniem dla generalnego wykonawcy jest krótki termin realizacji – w niecały rok od uzyskania pozwolenia na budowę – obiekt ma być udostępniony inwestorowi już z pozwoleniem na użytkowanie wraz z infrastrukturą wokół budynku: zagospodarowanie terenu, bieżnia, boisko.

– Inwestycję realizujemy kompleksowo w formule zaprojektuj-wybuduj co pozwala całemu zespołowi realizacyjnemu na szczegółową koordynację procesu budowlanego od początku do końca. Ze względu na krótki termin realizacji zadanie jest dla nas dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym. To bardzo ciekawy projekt, idealnie wpisujący się w misję naszej firmy, którą jest stworzenie lepszego, ekologicznego jutra dla następnych pokoleń – mówi Łukasz Król, członek zarządu firmy.

Burmistrz dzielnicy o budowie szkoły na Bemowie

Wykonawca projektuje i buduje, a inwestor ma konkretne oczekiwania. W przypadku Szkoły Podstawowej nr 341 przy ul. Oławskiej 3, któż lepiej nie omówi tego przedsięwzięcia i wyrazi oczekiwań jak Urszula Kierzkowska, Burmistrz Dzielnicy Bemowo:

„Naszym celem jest stworzenie nowoczesnego, ekologicznego, bezpiecznego i przyjaznego miejsca do nauki oraz rozwoju dla dzieci. Placówka będzie mogła przyjąć 400 dzieci w 14 oddziałach szkolnych oraz 100 dzieci w 4 oddziałach przedszkolnych.

Oczekiwania i potrzeby rodziców, opiekunów, osób zatrudnionych w oświacie, ale przede wszystkim dzieci są coraz większe. I słusznie! Szkoła powinna być miejscem przyjaznym i otwartym, gdzie dzieci będą szczęśliwie, a opiekunowie nie będą martwić się o bezpieczeństwo swoich pociech. Nauczyciele i dyrekcja także muszą pracować w komfortowych warunkach. Ich dobre samopoczucie również jest dla nas priorytetem. W końcu to oni kształtują przyszłe pokolenia. Te dzieci będą samorządowcami, lekarzami, nauczycielami, policjantami czy sprzedawcami. Musimy dać im jak najlepsze warunki do rozwoju, to nasza przyszłość.

Przy projekcie szkoły postawiliśmy głównie na układ komunikacji. Ma być prosty, a przy tym przyjemny. Dziecko musi czuć się bezpiecznie i swobodnie. Spędza tam niemałą część dnia, a nawet życia. Nowopowstająca placówka została oparta na wewnętrznym prostym korytarzu z wydzielonymi klatkami schodowymi na obu końcach budynku. Na każdej kondygnacji będą sale rekreacyjne. Szkoła będzie w pełni wyposażona w pracownie komputerowe i językowe.

Część przedszkolna będzie w całości na parterze. Będzie miała osobne wejście, oddalone od wejścia do szkoły, sale oddziałowe z wyjściem bezpośrednio na teren sportowy szkoły oraz własną salę rekreacyjną.

Projekt dodatkowo zakłada budowę bieżni 3-torowej długości 100 m, skoczni w dal, pełnowymiarowych boisk do siatkówki, koszykówki i piłki ręcznej. Powstanie również plac zabaw dla klas I-III i boisko do gimnastyki.

Bardzo dużo uwagi poświęcamy znajdującej się już na terenie obiektu zieleni. W szczególności ochronie podlega duży platan, rosnący po stronie boiska z bieżnią. Pozostały teren inwestycji zostanie zagospodarowany zielenią niską, pojawią się też nowe nasadzenia. Łącznie na terenie ma rosnąć 35-40 nowych drzew różnych gatunków.

Placówka będzie oczywiście spełniać także wymogi dostępności budynku dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.”

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej