Strabag usprawni infrastrukturę lotniskową 5 portów lotniczych w kraju

2015-05-07 13:34
Lotnisko w Poznaniu
Autor: STRABAG Lotnisko w Poznaniu

Spółka Strabag została wybrana na generalnego wykonawcą pięciu nowych inwestycji związanych z infrastrukturą lotniskową. Dzięki tym działaniom zwiększy się bezpieczeństwo, przepustowość i atrakcyjność portów lotniczych w Polsce.

Modernizacja infrastruktury lotniskowej na 5 polkich lotniskach

W pierwszym kwartale 2015 spółka Strabag podpisała kontrakty na pięć nowych inwestycji, które związane są z budową i remontem infrastruktury portów lotniczych. Sa to lotniska w Bydgoszczy, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie i Szymanach pod Szczytnem. Łączny koszt realizacji to około 83,5 mln zł. Remont portów lotniczych zakończy się najpóźniej w styczniu 2016.

W marcu 2015 rozpoczęły się pierwsze prace na porcie lotniczym w Bydgoszczy. Strabag zaczął od remontu systemu odwodnienia pasa startowego i dróg kołowania oraz remontu dróg technicznych. Oprócz tego w ramach umowy firma wymieni 7,5 km odwodnienia liniowego i 1 km kanalizacji deszczowej, oraz dwa separatory. Ponadto, wykonawca przeprowadzi frezowanie i wymianę 3 warstw nawierzchni asfaltowej, wykona odprężenie płyty betonowej drogi technicznej o powierzchni ok. 72 tys. m2, a także wykona warstwę ścieralną nawierzchni na drugiej drodze technicznej. Koszt projektu to 22,7 mln zł. Realizacja ma zostać zakończona po 5 miesiącach od rozpoczęcia.

Na porcie lotniczym w Łodzi natomiast Strabag zrealizować ma nową płytę postojową. Płyta ta stanowi połączenie dwóch istniejących płyt ze stanowiskiem odladzania samolotów. Celem inwestycji jest m.in. stworzenie dodatkowych miejsc postojowych dla statków powietrznych typu B-737-900 oraz jednego stanowiska do odladzania samolotów większych niż B- 737/A320.  Zgodnie z umową, zaprojektowanie nowego elementu zajmie spółce 17 tygodni, zaś jego wybudowanie – kolejne 17 tygodni. Koszt inwestycji to 10,2 mln zł. Inwestycja ma zostać zrealizowana do połowy listopada 2015.

Jeśli chodzi o port lotniczy Poznań-Ławica, umowa na jego modernizację została podpisana w marcu 2015. W skład konsorcjum wchodzi spółka Strabag oraz Qumak SA.

Budowa rozpocznie się po zatwierdzeniu projektu wykonawczego, na początku maja 2015. Do obowiązków spółki Strabag należy przebudowa systemu odwodnienia drogi startowej oraz modernizacja nawierzchni masą bitumiczną o wadze 87 tys. ton. Natomiast spółka Qumak ma za zadanie wykonać oświetlenie nawigacyjne i system „Ice-Alert”, który ostrzega o ryzyku wystąpienia śliskości na drodze startowej. Celem modernizacji jest dostosowanie  lotniska do drugiej kategorii bezpieczeństwa podejścia do lądowania (CAT II). Nowa inwestycja umożliwi lądowanie większych samolotów oraz lądowanie w gorszych warunkach atmosferycznych. Dzięki remontowi zwiększy się również przepustowość obiektu. Czas realizacji to 8 miesięcy, zaś wartość kontraktu wynosi 50,5 mln zł.

Oprócz trzech powyższych inwestycji, Strabag zajmuje się również przebudową DW 869 – trasy lotniskowej ciągnącej się od węzła Rzeszów-Zachód do S19 w Jasionce. Roboty rozpoczęły się w październiku 2014 i potrwają do listopada 2015. Koszt tej inwestycji to ok. 27 mln zł. W kwietniu spółka wygrała również przetarg na budowę drogi dojazdowej do lotniska w Szymanach pod Szczytnem.

Nazwa inwestycji: Modernizacja lotnisk w Bydgoszczy, Poznaniu, Łodzi, Rzeszowie i Szymanach
Generalny wykonawca: Strabag Polska Sp. z o.o.
Początek realizacji: I kwartał 2015
Planowane oddanie do użytku: styczeń 2016
Koszt wszystkich pięciu inwestycji: 83,5 mln zł netto

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej