Stocznia Gdańska. Brama nr 2 z "Leninem". WIDEO

2012-05-18 15:50
Stocznia Gdańsk. Zrekonstruowana brama nr 2
Autor: Jerzy Pinkas, UM Gdańsk

Stocznia Gdańska odzyskała wygląd z lat 80-tych ubiegłego wieku. Na zabytkową bramę nr 2, powrócił napis "Stocznia Gdańska im. Lenina" oraz replika Orderu Sztandaru Pracy. Celem przedsięwzięcia jest przypomnienie, że pracownicy stoczni obalili system wprowadzony przez Lenina. Zobacz jak wygląda brama nr 2 po rekonstrukcji, i jak ten kontrowersyjny pomysł komentuje prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Historyczna brama nr 2 Stoczni gdańskiej została zrekonstruowana. Na ogrodzeniu zostały zamontowane tablice z 21 postulatami strajkujących w latach 80-tych ubiegłego wieku pracowników. Na bramę powrócił napis "Stocznia Gdańska im. Lenina", transparent "proletariusze wszystkich zakładów pracy łączcie się" oraz oraz Order Sztandaru Pracy.

Brama ozdobiona jest także obrazkami Papieża Jana Pawła II oraz Matki Boskiej. W ramach projektu została odtworzona także futka w podcieniu wejściowym do stoczni.

Przeczytaj również: Tak będą wygladały wnętrza apartamentów w inwestycji Złota 44! Dużo zdjęć!

Brama nr 2=kontrowersyjny zabytek?

Rekonstrukcja Drugiej Bramy stoczni miała na celu upamiętnienie obalenia przez pracowników stoczni systemu wprowadzonego przez Lenina, jak również uświadomienie młodych ludzi o zdarzeniach Sierpnia'80, którzy tego wydarzenia pamietać nie mogą. Brama nr 2 stoczni łącznie z placem Solidarności i salą BHP wpisana jest do rejestru zabytków, dlatego zanim napis "im. Lenina" powrócił, konieczne było skonsultowanie pomysłu z konserwatorami zabytków. Zarówno wojewódzki, jak i miejski konserwator, uznał, że brama nr 2 powinna odzyskać pierwotny wygląd.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej