Stadion Polonii Warszawa ma już ostateczny projekt! Jak będzie wyglądać nowy stadion? Kiedy budowa?

2023-01-18 8:51
nowy stadion Polonia Warszawa
Autor: Twitter/Rafał Trzaskowski Tak ma wyglądać nowy stadion Polonii Warszawa

Stadion Polonia Warszawa ma już ostateczną wersję projektu. Za koncepcję nowego stadionu Polonii Warszawa odpowiada pracownia JSK Architekci. Ruszają negocjacje z firmami zainteresowanymi budową kompleksu sportowego przy Konwiktorskiej. Zobacz, jak ma wyglądać nowy stadion Polonii Warszawa? Kiedy ruszy budowa?

Spis treści

  1. Projekt stadionu Polonia Warszawa
  2. Nie tylko stadion dla Polonii Warszawa
  3. Historyczna część stadionu zachowana
  4. 3 etapy budowy stadionu Polonia Warszawa
  5. Kiedy umowa na budowę stadionu Polonia?
  6. Kiedy budowa nowego stadionu?

Projekt stadionu Polonia Warszawa

Koncepcja nowego stadionu dla Polonii Warszawa powstała już w 2019. Autorem projektu jest pracownia JSK Architekci. Teraz architekci nanosili poprawki do projektu, dzięki czemu inwestycja nabrała ostatecznego kształtu.

Teren zmodernizowanego Ośrodka Polonia będzie otwarty, pozbawiony barier i dostępny nie tylko dla sportowców i kibiców, ale także dla spacerowiczów. Postanowiono, że ogrodzenie zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, a teren pobliskiego parku Traugutta rozszerzony. Tak zaprojektowana przestrzeń pozwoli na uniknięcie problemów charakterystycznych dla tradycyjnych stadionów, które były odgrodzone od otoczenia, zapełniały się raz na 2 tygodnie, a w pozostałe dni stały puste.

nowy stadion Polonii w Warszawie
Autor: JSK Architekci Stadion Polonia Warszawa - wizualizacja

Nie tylko stadion dla Polonii Warszawa

Przy ul. Konwiktorskiej 6 powstanie nie tylko nowy stadion z trybunami, ale także hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu, plac miejski z fontanną i kawiarniami.

Centrum Wsparcia Sportu, zlokalizowane naprzeciwko hali sportowej, będzie obiektem przeznaczonym dla lokalnej społeczności jak i wszystkich mieszkańców Warszawy. Oprócz kawiarni i przestronnej przestrzeni wypoczynkowej, wewnątrz atrium powstanie ścianka wspinaczkowa sięgająca ostatniej kondygnacji budynku. W CWS przewidziano również przestrzeń dla kibiców Polonii, będzie tam działał pub Czarna Koszula, muzeum, sklep kibica oraz kasy biletowe. Na najwyższym poziomie znajdzie się centrum rehabilitacji i fizykoterapii

Z kolei w podziemiach Ośrodka Polonia od ul. Bonifraterskiej zaprojektowano trzypoziomowy parking, który pomieści łącznie 778 samochodów. Podzielony został na strefy umożliwiające niezależny postój pojazdów drużyn, klubu, mediów, gości specjalnych oraz pozostałych kibiców. W dni niemeczowe parking będzie funkcjonować jako ogólnodostępny.

stadion Polonii
Autor: JSK Architekci Tam będzie wyglądać wnętrze nowej Polonii Warszawa - wizualizacja

Historyczna część stadionu zachowana

Dotychczasowy główny obiekt Ośrodka Polonia zostanie zmodernizowany z zachowaniem historycznej części. Powstaną nowe trybuny okalające boisko ze wszystkich stron, które będą podzielone na strefy: standardową północno-zachodnią, południowo-zachodnią, północną z wydzielonym sektorem kibiców drużyny gości, południową dla najbardziej zagorzałych fanów sportu oraz wschodnią – oryginalną trybunę „Kamienna”.

Na nowym stadionie będzie też wydzielona dwupoziomowa strefa VIP, w której skład wejdzie strefa cateringowa oraz 22 loże typu skybox. Zaprojektowano również przestrzeń przeznaczoną wyłącznie dla mediów oraz szatnie i pomieszczenia sanitarne. Łącznie stadion pomieści 16 tys. kibiców.

3 etapy budowy stadionu Polonia Warszawa

Realizacja budowy odbędzie się w trzech głównych etapach:

  • powstanie parking podziemny wraz z infrastrukturą przyłączeniową, hala sportowa, Centrum Wsparcia Sportu. Planowana jest też przebudowa fontanny z zachowaniem istniejącej rzeźby - ten etap ma potrwać ok. 2 lat,
  • budowa trybuny północnej, południowej i wschodniej wraz z zadaszeniem, a także zaplecza sportowego od strony boiska treningowego oraz budynku sekcji i organizacji Polonijnych od strony ul. Konwiktorskiej - też ma potrwać 2 lata,
  • rozbiórka istniejącej trybuny zachodniej wraz z zadaszeniem oraz budowę nowej wraz z przebudową obiektu historycznego - zajmie to ok. roku.

Kiedy umowa na budowę stadionu Polonia?

Aby nie wydawać pieniędzy z budżetu miasta na całość inwestycji, ratusz chce budować stadion Polonii w partnerstwie publiczno-prywatnym. Postępowanie, w którym zostanie wyłoniony partner, miasto ogłosiło w połowie 2022. We wrześniu do postępowania zgłosiły się 4 firmy. W lutym 2023 zaczną się z nimi rozmowy prawne, finansowe oraz techniczne.

Punktem wyjścia tych rozmów ma być oddanie stadionu w 30-letnią dzierżawę. W tym czasie prywatny współinwestor czerpałby zyski z wynajmowania powierzchni Centrum Wsparcia Sportu oraz parkingu.

Kiedy budowa nowego stadionu?

Ratusz liczy, że na początku 2024 wszystko będzie gotowe do złożenia wniosku o pozwolenia na budowę. Jeśli zostanie wydane w tym samym roku, od razu ruszy budowa.

Szacuje się, że kompleks będzie gotowy w 2029.

Koszt budowy całego kompleksu ma kosztować pół miliarda zł, z czego ratusz jest w stanie wyłożyć ok. 114 mln zł.

Źródło: UMW

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej