Stadion Miejski w Poznaniu

2012-01-31 12:03
Stadion Miejski w Poznaniu
Autor: EURO Poznań 2012 Sp. z o.o. Stadion Miejski w Poznaniu ma dwa telebimy o powierzchni 115 m2 każdy. Są to największe telebimy spośród wszystkich zamontowanych na stadionach w kraju. Obrazy wyświetlane na ekranach, będą widoczne z każdego miejsca stadionu.

W Poznaniu było najłatwiej. Na EURO 2012 nie trzeba było budować nowego obiektu od podstaw, a jedynie zmodernizować istniejący stadion Lecha. Stadion w Poznaniu zyskał zadaszenie, nową płytę boiska oraz krzesełka. Zmodernizowany Stadion Miejski w Poznaniu został oddany do użytku 20 września 2010 roku.

Stadion "LECHA" Poznań

Modernizacja poznańskiego stadionu polegała na rozbudowie i modernizacji obiektu, tak by na boisku można było rozgrywać mecze o randze międzynarodowej imprezy. Plan radykalnej przebudowy stadionu Lecha był jednym z czynników, które zagwarantowały Poznaniowi pewne miejsce wśród miast-gospodarzy EURO 2012.

Trybuny mają formę prostopadłościanów z zaznaczonymi blokami klatek schodowych i wind, podkreśloną szeregiem łukowo wygiętych słupów, stanowiących oparcie dla klatek. Bryła urozmaicona jest wcięciami wjazdów na boiska, pustkami przestrzeni technicznych i cofnięciami elewacji oraz łukowo wystającymi tarasami komunikacji widzów.

Stadion Miejski w Poznaniu zyskał dach. Zadaszenie oparte na konstrukcji stalowej, o schemacie wspornikowym: wykonane z profili rurowych ze stali AII 18G2. Głównymi elementami nośnymi są kratownice przestrzenne o przekroju trójkątnym, montowane do konstrukcji żelbetowej trybuny w trzech punktach za pomocą specjalnych konstrukcji wsporczych. Rozstaw kratownic, analogiczny do rozstawu ram głównych konstrukcji żelbetowej, wynosi 9 m. Pokrycie dachu stanowi membrana.

Stadion Miejski w Poznaniu

Lokalizacja: ul. Bułgarska 17, Poznań, woj. wielkopolskie
Powierzchnia użytkowa: 31 783 m2
Kubatura: 387 580 m3
Liczba miejsc: 43 000

Stan inwestycji: inwestycja zakończona
Projekt: 2008
Realizacja: 2008-2010 (rozbudowa)
Koszt inwestycji: 746 mld zł

Inwestor: Miasto Poznań
Inwestor zastępczy: EURO Poznań 2012
Projekt: Modern Construction Systems sp. z o.o.
Generalny wykonawca: Hydrobudowa Polska SA.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej