Skanska kontynuuje prace budowlane na zbiorniku wodnym Świnna Poręba

2011-04-21 14:55
Skanska kontynuuje prace budowlane na zbiorniku wodnym Świnna Poręba
Autor: Skanska SA Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba, rok 2011

Firma Skanska wykona kolejne roboty budowlane na zbiorniku Świnna Poręba, m.in. wybuduje nasyp pod przełożenie linii kolejowej Kraków-Zakopane, na odcinku Stryszów-Zembrzyce. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2013 roku.

Inwestorem budowy, która ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Małopolski i Krakowa, jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ustawa gwarantująca finansowanie budowy zapory w Świnnej Porębie czeka już tylko na akceptację Senatu. Posłowie podjęli decyzję, że ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie przekazany na ten cel miliard złotych. Jeszcze w tym roku będzie to 325 mln zł, a w następnych dwóch latach 690 mln zł.

Zobacz także: Skanska buduje Centrum Innowacji w Logistyce i eGospodarce

Prace, jakie wykona Skanska SA do 2013 roku, będą polegały na dokończeniu budowy czaszy zbiornika oraz przełożeniu przebiegających przez zbiornik linii kolejowych Stryszów-Zembrzyce. Zostaną one przełożone na nasyp hydrotechniczny. Prace będą prowadzone w taki sposób, żeby nie zakłócać funkcjonowania linii kolejowej. Planowany termin zakończenia inwestycji, w tym przełożenia linii kolejowej, to koniec 2013 r.

Budowa zbiornika Świnna Poręba prowadzona jest od 1986 roku. Zapora powstaje na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Zbiornik usytuowany jest na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m³ i powierzchnię 1, 35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Wysokość zapory w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony wynosi 8 m.

Zbiornik w Świnnej Porębie będzie mieć charakter wielofunkcyjny. Ma nie tylko chronić przed powodzią dolinę Skawy i Wisły (m.in. Kraków), ale też zabezpieczać przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm. Już podczas ubiegłorocznej powodzi niedokończony zbiornik przyjął ok. 60 mln m³ wody, zmniejszając falę powodziową w stolicy Małopolski.

Zbiornik będzie oddziaływał na jakość wody i produkcję narybku dla wód regionu. Będzie miał duże znaczenie dla rozwoju regionu oraz zastosowanie energetyczne. Ponadto, okoliczni mieszkańcy zyskają miejsce do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej