Skanska kontynuuje prace budowlane na zbiorniku wodnym Świnna Poręba

2011-04-21 14:55
Skanska kontynuuje prace budowlane na zbiorniku wodnym Świnna Poręba
Autor: Skanska SA Budowa zbiornika wodnego Świnna Poręba, rok 2011

Firma Skanska wykona kolejne roboty budowlane na zbiorniku Świnna Poręba, m.in. wybuduje nasyp pod przełożenie linii kolejowej Kraków-Zakopane, na odcinku Stryszów-Zembrzyce. Planowany termin zakończenia prac to koniec 2013 roku.

Inwestorem budowy, która ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Małopolski i Krakowa, jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Ustawa gwarantująca finansowanie budowy zapory w Świnnej Porębie czeka już tylko na akceptację Senatu. Posłowie podjęli decyzję, że ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zostanie przekazany na ten cel miliard złotych. Jeszcze w tym roku będzie to 325 mln zł, a w następnych dwóch latach 690 mln zł.

Zobacz także: Skanska buduje Centrum Innowacji w Logistyce i eGospodarce

Prace, jakie wykona Skanska SA do 2013 roku, będą polegały na dokończeniu budowy czaszy zbiornika oraz przełożeniu przebiegających przez zbiornik linii kolejowych Stryszów-Zembrzyce. Zostaną one przełożone na nasyp hydrotechniczny. Prace będą prowadzone w taki sposób, żeby nie zakłócać funkcjonowania linii kolejowej. Planowany termin zakończenia inwestycji, w tym przełożenia linii kolejowej, to koniec 2013 r.

Budowa zbiornika Świnna Poręba prowadzona jest od 1986 roku. Zapora powstaje na rzece Skawie, która jest dopływem Wisły w woj. małopolskim. Zbiornik usytuowany jest na terenie gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Będzie się rozciągał od miejscowości Świnna Poręba do Zembrzyc na długości ok. 11 km. Ma mieć pojemność ponad 160 mln m³ i powierzchnię 1, 35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu. Wysokość zapory w najwyższym miejscu wynosi 54 m, jej długość to 604 m, a szerokość korony wynosi 8 m.

Zbiornik w Świnnej Porębie będzie mieć charakter wielofunkcyjny. Ma nie tylko chronić przed powodzią dolinę Skawy i Wisły (m.in. Kraków), ale też zabezpieczać przed skutkami suszy poprzez wyrównanie przepływu wody w rzece. Retencja wód Skawy obniży kulminacyjną falę powodziową w przekroju Krakowa do 40 cm. Już podczas ubiegłorocznej powodzi niedokończony zbiornik przyjął ok. 60 mln m³ wody, zmniejszając falę powodziową w stolicy Małopolski.

Zbiornik będzie oddziaływał na jakość wody i produkcję narybku dla wód regionu. Będzie miał duże znaczenie dla rozwoju regionu oraz zastosowanie energetyczne. Ponadto, okoliczni mieszkańcy zyskają miejsce do aktywnego wypoczynku, uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej