Nowy gmach SGH przy Batorego 8 - akt erekcyjny podpisany, kamień węgielny wmurowany

2022-10-26 12:17
budynek SGH
Autor: materiały SGH Nowy budynek SGH - Centrum Przestrzeni Innowacyjnej - powstanie przy ulicy Batorego

Nowy gmach SGH będzie robił wrażenie! Rok temu Szkoła Główna Handlowa podpisała umowę na budowę Centrum Przestrzeni Innowacyjnej. Będzie to budynek dydaktyczny SGH, zlokalizowany przy ul. Batorego 8 w Warszawie. Nowy gmach SGH zaprojektowała wybrana w konkursie pracowania Stelmach i Partnerzy. Generalnym wykonawcą Centrum Innowacji SGH jest Erbud, Właśnie wmurowano kamień węgielny, teraz czekamy na wiechę. Zobacz, jak będzie wyglądał nowy gmach SGH.

Spis treści

  1. Projekt nowego gmachu SGH
  2. Funkcje nowego budynku SGH
  3. Kiedy zakończy się budowa nowego gmachu SGH?
  4. Gdzie powstanie Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH?

Projekt nowego gmachu SGH

Autorem projektu nowego budynku uczelni jest pracownia Stelmach i Partnerzy pod kierownictwem prof. Bolesława Stelmacha. Architekci zaproponowali budynek oparty na żelbetowej konstrukcji z rozłożystymi tarasami. Cały budynek ma być skąpany w zieleni - obsadzone nią będą tarasy, a na dachu powstanie ogród. Wewnątrz, od parteru po ostatnie piętro,  planowana jest zielona ściana. Będzie pełnić ważną funkcję, nie tylko estetyczną, ale poprawi bilans energetyczny i stworzy przyjazny mikroklimat wewnątrz budynku, filtrując powietrze i regulując temperaturę. Żelbetowa konstrukcja będzie w kolorze ceglastym, nawiązującym do budynku głównego SGH. Obiekt będzie nowoczesny, ekologiczny i energooszczędny.

nowy budynek SGH
Autor: materiały SGH Tarasy budynku SGH oraz dach będą obsadzone zielenią

Funkcje nowego budynku SGH

Nowy czterokondygnacyjny budynek o powierzchni ponad 6000 m² będzie pełnił funkcje dydaktyczno-administracyjne. Ma oferować 1000 miejsc w salach wykładowych i laboratoriach. W projekcie uwzględniono 24 nowoczesne sale dydaktyczne, w tym jedną aulę na blisko 140 miejsc, oraz szereg mniejszych sal umożliwiających realizację aktywnych zajęć, warsztatów i seminariów. Aula pozwoli organizować w nowym gmachu również konferencje. 

Parter budynku będzie poświęcony głównie funkcji usługowej, zapewniając zaplecze socjalne i otwarte miejsce audytoryjno-wystawowe. Jedno piętro będzie pełnić funkcję, w zależności od potrzeb, biurową lub naukową. Jest również przewidziane piętro z miejscami parkingowymi dla aut oraz dużej liczby rowerów. 

Na wykonanych kondygnacjach podziemnych będzie mieścił się parking, sale dydaktyczne i open space do pracy. Podziemia budynków użyteczności publicznej coraz częściej wykorzystywane są do celów użytkowych. Ściany szczelinowe na podziemnych kondygnacjach nowego gmachu SGH w ramach kontraktu z generalnym wykonawcą Erbud wykonywała firma Soletanche.

Na dachu podobnie jak na dachu BUW, czyli Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, znajdzie się ogród.

wnętrze nowego budynku SGH
Autor: materiały SGH Nowy budynek SGH będzie pełnił przede wszystkim funkcję dydaktyczną
Centrum Innowacji SGH
Autor: Stelmach i Partnerzy Wizualizacja Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH przy ul. Batorego 8 w Warszawie

Kiedy zakończy się budowa nowego gmachu SGH?

Szkoła Główna Handlowa podpisała umowę na budowę obiektu dydaktyczno-administracyjnego Centrum Przestrzeni Innowacyjnej z firmą Erbud. Wartość kontraktu to ok. 85,9 mln zł. Według harmonogramu nowy gmach ma być gotowy w 2023 roku. 

W październiku 2022 wmurowano kamień węgielny.

Gdzie powstanie Centrum Przestrzeni Innowacyjnej SGH?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej