Ruszyła budowa Kolektora Wiślanego. To ważna inwestycja dla Warszawy za 350 mln zł

2020-12-04 15:24
kolektoe wiślany
Autor: Budimex Budowa Kolektowa Wiślanego rozpoczęta. Ma potrwać 3 lata

Kolektor Wiślany, którego całkowita długość wyniesie 9,5 km, będzie wykonywany w technologii bezwykopowej, metodą mikrotunelingu. To ważna inwestycja - kolektor będzie zatrzymywał nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Budowę Kolektora Wiślanego dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji realizuje Budimex. Kolektor ma być gotowy za 3 lata.

Kolektor Wiślany najdłuższym mikrotunelingiem w Polsce

MPWiK w Warszawie i Budimex ruszają z realizacją Kolektora Wiślanego. Maszyna, którą zostanie wykonany jego najdłuższy odcinek, rozpocznie drążenie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie. Cały kolektor będzie miał długość 9,5 km, a na tym etapie powstanie 5,5 km.

Powstający Kolektor Wiślany ma być najdłuższym mikrotunelingiem. Zostanie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Jego podstawowa średnica wyniesie 3,2 m, dzięki czemu będzie w stanie pomieścić ok. 50 tys. m³ wód opadowych.

145-tonowa maszyna przyjechała na plac budowy trzema samochodami, na których przetransportowano głowicę, tarczę drążącą o średnicy 3,8 m oraz tzw. powerpack, czyli napęd tarczy. Po połączeniu poszczególnych elementów maszyna została opuszczona na głębokość prawie 14 metrów do komory startowej. Po przeprowadzeniu niezbędnych testów rozpocznie drążenie, które będzie prowadzone przez 24 godz./dobę 7 dni w tygodniu.

kolektor wiślany mapa
Autor: Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m. st. Warszawie SA Kolektor Wiślany - przebieg

Zalety mikrotunelowania

Zastosowana technologia układania rurociągu jest najbezpieczniejszą metodą bezwykopową zarówno dla środowiska, jak i dla samych pracowników. Pozwala też zmniejszyć ilość prac prowadzonych na powierzchni terenu, a tym samym ogranicza utrudnienia komunikacyjne. Układanie rurociągu jest sterowane zdalnie, co przy jednoczesnym zachowaniu pełnej precyzji, pozwala ograniczyć liczbę osób przebywających w wykopie. Skraca też czas realizacji prac.

Kolektor Wiślany w liczbach

Kolektor długości ponad 9 km, o pojemności przeszło 50 tys. m³, będzie się składał z 4 odcinków grawitacyjnych o średnicach od 1,2 do 3,2 m oraz 2 odcinków tłocznych o średnicach 0,8 i 1 m. W ramach realizacji projektu powstanie również separator oraz pompownia opróżniająca. Na trasie kolektora znajdzie się ok. 70 studni rewizyjnych i 10 komór technologicznych. Kolektor będzie posadowiony na głębokości od 6 do 15 m.

Zadanie Kolektora Wiślanego

Inwestycja pozwoli czasowo zatrzymywać nadmiar ścieków i wód opadowych w trakcie deszczy nawalnych spływających z terenu lewobrzeżnej Warszawy. Będą one następnie kierowane poprzez planowaną w ramach tej inwestycji, przepompownię Wiślaną do oczyszczalni ścieków „Czajka”.

Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach unijnego projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”, który obejmuje także budowę kolektorów: Lindego Bis i Mokotowskiego Bis oraz centralnego systemu sterowania siecią kanalizacji ogólnospławnej. Integralnym elementem tego projektu jest także oddany w tym roku zbiornik retencyjny na terenie Zakładu „Czajka”.

Usprawnienie układu odbioru ścieków i zwiększenie pojemności retencyjnej warszawskiej sieci kanalizacyjnej to działania, które pozwolą ograniczać negatywne skutki zmian klimatycznych, takich jak zalewiska i podtopienia ulic podczas ulew.

kolektor wiślany budowa
Autor: Budimex Kolektor Wi ślany powstaje metodą mikrotunelowania
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej