Rozwój architektoniczny Gdańska
Nowe inwestycje zmienią oblicze Gdańska. W planach jest budowa Europejskiego Centrum Solidarności. Władze miasta podpisały z pracownią architektoniczną PP-W FORT umowę na wykonanie dokumentacji technicznej budynku. Natomiast kolejnym projektem czekającym na realizację jest koncepcja zabudowy Polskiego Haka w Gdańsku przygotowana przez architekta Daniela Libeskinda.
Władze miasta ogłosiły konkurs architektoniczny na koncepcję budynku EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI w maju 2007 roku. Konkurs miał zasięg międzynarodowy, a udział w nim wzięło 58 zespołów projektowych. Wyniki ogłoszono w grudniu 2007 roku. Pierwsze miejsce zajęło Przedsiebiorstwo Projektowo-Wdrożeniowe FORT. Na drugim miejscu znalazł się projekt przygotowany przez warszawskie konsorcjum Gray International. Zgodnie z regulaminem konkursu obie pracownie zostały zaproszone do negocjacji cenowych na wykonanie dokumentacji technicznej ECS. Za rekomendacją komisji przetargowej ostatecznie władze miasta zatwierdziły ofertę pracowni FORT.
W dniu 7 maja zostały dopełnione wszelkie formalności i gdańscy architekci mogli przystąpić do przygotowania projektu budynku ECS. Podpisana umowa obejmuje m.in. aktualizację programu funkcjonalno - użytkowego i koncepcji budynku, przeprowadzenie badań geotechnicznych gruntu, opracowanie projektu budowlanego, projektu wykonawczego i kosztorysu inwestorskiego, uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia oraz decyzji o pozwoleniu na budowę. Projektanci za wykonanie projektu otrzymają ok. 19,5 mln złotych. Wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę ma nastąpić do końca 2008 roku, zaś przekazanie kompletnej dokumentacji wykonawczej założone jest na koniec maja 2009 roku.
Budynek ECS zostanie usytuowany na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej, przy Placu Solidarności i Pomniku Poległych Stoczniowców. Architektura nawiązuje do motywu statku. Powierzchnia użytkowa budynku wyniesie ok. 26 000 m2. W Centrum mieścić się będzie stała wystawa poświęcona historii ruchu "Solidarność", sala wystaw czasowych, archiwum, ośrodek naukowy, biblioteka, mediateka oraz ośrodek edukacyjno-szkoleniowy. Goście ECS będą mogli korzystać także z gastronomii, księgarni, sklepu z pamiątkami oraz z ogrodu zimowego. Teren pod przyszłe Centrum obejmuje ok. 7 500 m2.
Rozpoczęcie budowy planowane jest na pierwszą połowę 2010 roku, zaś jej zakończenie na sierpień 2012 roku. Całkowity koszt inwestycji to 292,8 mln złotych, z czego 140,15 mln pokryte zostanie z Funduszy Strukturalnych. Deklaracja Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego partycypowania w kosztach projektu poparta zostanie umową wstępną, która najprawdopodobniej zostanie zawarta jeszcze w pierwszym półroczu 2008 roku.
Dopiero w fazie koncepcyjnej jest propozycja zagospodarowania terenów poprzemysłowych u zbiegu Motławy i Martwej Wisły. Jeszcze tylko przez parę miesięcy na 5-hektarowej działce przy ul. Sienna Grobla będą stały budynki dawnych Gdańskich Zakładów Rybnych. W ich miejscu architekt Daniel Libeskind zaproponował koncepcję zabudowy mieszkaniowo-usługowej z górującym nad miastem wysokościowcem. Jest to bardzo wczesna faza projektu o nazwie POLSKI HAK.
Obecnie koncepcja jest niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. W celu jej realizacji władze miasta musiałyby wprowadzić znaczące korekty lub dokonać zmiany planu. "Przedstawiona przez pana Libeskinda koncepcja, w moim odczuciu, warta jest głębokiego zastanowienia. Dużo zieleni, dużo wody, nowoczesne formy architektoniczne. Byłoby to nowe oblicze naszego miasta" - powiedział Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.
Daniel Libeskind znany jest wykładowcą wielu uczelni amerykańskich i niemieckich, m.in. Uniwersytecie Toronto. Libeskind jest autorem projektu m.in. apartamentowca Złota 44 w Warszawie. Projekty, które stworzył, przyniosły mu sławę na całym świecie (w tym najbardziej rozpoznawalny projekt zagospodarowania terenu po World Trade Center w Nowym Jorku).
Projekt oparty na koncepcji architekta miałaby przygotować gdańska pracownia FORT.
maj 2008