Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy z unijnym dofinansowaniem. Ponad 24 mln zł na IV krąg

2024-03-11 15:03

Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg ma zakończyć się w 2025 r. i znacząco poszerzyć ofertę obiektu. Dzięki staraniom Opery Nova udało się pozyskać duże unijne dofinansowanie na tę inwestycję z programu FEnIKS. Co zaoferuje czwarty krąg?

Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Spis treści

  1. Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy z dofinansowaniem z programu FEnIKS
  2. Czwarty krąg Opery Nova – co się w nim znajdzie?
  3. Opera Bydgoszcz – budowa czwartego kręgu na zdjęciach

Rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy z dofinansowaniem z programu FEnIKS

Trwająca rozbudowa Opery Nova w Bydgoszczy o IV krąg rozpoczęła się w 2023 r., zaś jej zakończenie przewidziane jest w 2025 r. Wykonawcą robót budowlanych jest firma Budimex, a koncepcję programowo-przestrzenną wykonała jeszcze w 2017 r. pracownia WAPA Warsztat Architektury. Dzięki budowie IV kręgu Opera Nova wzbogaci się m.in. o nową salę prób, salę kinową, sale wystawiennicze oraz garaż podziemny i taras widokowy od strony rzeki.

– Rozbudowa Opery Nova zapewni optymalne warunki dla realizacji spektakli operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, a także przyczyni się do rozwoju działalności festiwalowej oraz poszerzenia funkcji kongresowo-konferencyjnej – podaje strona opery.

Koszt budowy IV kręgu Opery Nova to 116 mln zł. Z pomysłem rozbudowy zgłosił się do władz miasta dyrektor opery Maciej Figas. Inwestycję finansują po połowie Miasto Bydgoszcz i Urząd Marszałkowski. W marcu 2024 r. ogłoszono, że Operze Nova udało się uzyskać unijne dofinansowanie na rozbudowę w kwocie ponad 24 mln zł. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).

– To bardzo dobra wiadomość dla regionu i miasta - mówi Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Istotnie odczujemy to w wydatkach na inwestycje. Słowa uznania należą się dyrekcji instytucji,  która przygotowała bardzo dobry wniosek o dofinansowanie zadania.

Czwarty krąg Opery Nova – co się w nim znajdzie?

Czwarty krąg Opery Nova w Bydgoszczy ma być gotowy w 2025 r. Nowy obiekt będzie połączony z obiektem głównym. W ramach budowy IV kręgu powstaną m.in.:

  • parking podziemny na 228 samochodów (z wjazdem z ul. Karmelickiej) z zielenią na dachu,
  • sala prób scenicznych z wielofunkcyjnym rozwiązaniem widowni, sceny, orkiestronu, zapadni i innych elementów związanych z technologią sali; maksymalna liczba widzów – 485 osób,
  • przestrzeń wielofunkcyjna stanowiąca poszerzenie foyer budynku Głównego Opery,
  • przestrzeń wystawiennicza i innych działań artystycznych,
  • sala kinowa o bardzo wysokich parametrach obrazu i dźwięku (na 205 osób),
  • powierzchnie dopełniające o funkcji gastronomicznej, technicznej i zaplecza, w tym także taras widokowy od strony rzeki z widokiem na katedrę i Wyspę Młyńską.

W ramach inwestycji zlikwidowane zostaną także bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się rowerzystom i osobom z niepełnosprawnościami, m.in. zbędne schody.

Opera Bydgoszcz – budowa czwartego kręgu na zdjęciach

Aktualnie rozbudowa opery w Bydgoszczy nadal trwa. Budowa czwartego kręgu idzie sprawnie i według zapowiedzi ma zakończyć się w 2025 r.

– W styczniu na budowie zmontowany został żuraw. Dźwig ustawiony od strony ul. Karmelickiej ułatwia transport coraz większej liczby materiałów budowlanych. Powstają też pierwsze stropy nad częścią podziemnego parkingu oraz słupy, na których opierać będą się kolejne kondygnacje. W tym roku rozpoczną się także prace związane z przebudową ul. Karmelickiej, która stanowić ma bezpieczny dojazd do dwupoziomowego podziemnego parkingu – informowało miasto pod koniec lutego 2024 r.

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej