Rozbudowa lotniska Okęcie

2007-06-04 13:49

Wojewoda mazowiecki, w związku z rozbudową lotniska Okęcie ustanowił obszar ograniczonego użytkowania, który obejmie 52 km2 terenów leżących najbliżej lotniska. Mieszkańcy dzielnic: Włochy, Ursynów i Ursus oraz kilku gmin i miejscowości podwarszawskich - Lesznowoli, Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego, Piaseczna, Piastowa, Pruszkowa, Raszyna, mieszkający najbliżej pasów startowych na swoich działkach nie będą mogli budować nowych domów.

Dzięki decyzji o ustanowieniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska Okęcie konsorcjum firm Budimex-Ferrovial-Estudio Lamela może rozpocząć starania o pozwolenie na budowę. Mieszkańcy terenów objętych ograniczeniem mają mieszane uczucia. Właściciele posesji położonych najbliżej pasów startowych nie będą mogli budować domów. Będzie również obowiązywał zakaz budowy domów wielorodzinnych, a jednorodzinne powstawać będą tylko w ściśle określonych warunkach. Na całym obszarze nie będą mogły powstawać nowe szpitale i domy opieki społecznej. Nowe szkoły i przedszkola będzie można otwierać w dużej odległości od pasów startowych pod warunkiem, że powstaną w budynkach o takiej izolacji akustycznej, która wytłumi hałas dochodzący z lotniska. Wojewoda mazowiecki i PPPL obiecuje mieszkańcom działek położonych najbliżej lotniska, wypłatę odszkodowań i pomoc w wykonaniu zabezpieczeń akustycznych budynków. Odszkodowania wypłaci Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze, które wystąpiło o utworzenie obszaru, by móc budować nowy terminal pasażerski. Część mieszkańców będzie prawdopodobnie protestować, zaskarżając rozporządzenie wojewody do NSA. Mieszkańcy obawiają się, że zabraknie dla nich pieniędzy na odszkodowania, a cała akcja zabezpieczeń akustycznych polegać będzie na wymianie okien na plastikowe. Przepisy zaczną obowiązywać już za dwa tygodnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej