Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu trwa rewitalizacja dziedzińca. Będzie nowa zieleń i przeszklony pawilon

2024-02-07 11:54

Dziedziniec przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zyskuje nowe oblicze. Widać już powstający pawilon kawiarniany, a w planach jest też m.in. mnóstwo zieleni, sadzawka i poidełka. Zobacz zdjęcia i sprawdź, kiedy zakończy się przebudowa dziedzińca przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu.

Pogadane Zbudowane. Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię?

Spis treści

  1. Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu powstaje nowy dziedziniec. Kiedy będzie gotowy?
  2. Na dziedzińcu CK ZAMEK wyrasta nowy pawilon. Będzie też zieleń
  3. Nowy dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wizualizacje
  4. Czy można zwiedzać Zamek Cesarski w Poznaniu w trakcie przebudowy placu?

Przed Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu powstaje nowy dziedziniec. Kiedy będzie gotowy?

Dziedziniec przed Centrum Kultury ZAMEK (od strony ul. Św. Marcin) przechodzi metamorfozę. W lipcu 2023 r. rozpoczęła się rewitalizacja tej przestrzeni, która ma na celu posadzenie nowej zieleni, rozszerzenie oferty kulturalnej CK Zamek oraz ułatwienie dostępu do obiektu osobom z niepełnosprawnościami.

Wykonawcą przebudowy dziedzińca jest konsorcjum: MD KONS Sp. z o.o. i Zakład Budowlano-Sztukatorski Konserwacja Zabytków Marian Domaniecki. Prace potrwają 18 miesięcy i powinny zakończyć się na przełomie 2024 i 2025 r.

– Utwardzony plac, wykorzystywany jako parking, planujemy przekształcić w zielony dziedziniec, miejsce spotkań i inspiracji oraz element realnej rewitalizacji śródmieścia Poznania – czytamy na stronie CK ZAMEK. – W projekcie udało się wykreować kameralne, zielone miejsce dostosowane do osób o różnych potrzebach, dające przestrzeń spotkania i oddechu przez cały rok.

Na dziedzińcu CK ZAMEK wyrasta nowy pawilon. Będzie też zieleń

W ramach rewitalizacji przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu nastąpią liczne zmiany:

  • przed budynkiem powstanie przeszklony pawilon gastronomiczny, który będzie służył też do organizowania pomniejszych wystaw czy koncertów,
  • wprowadzona zostanie nowa zieleń: 28 drzew, krzewy, byliny, trawy itd. (łącznie 703 m² zieleni),
  • zbudowany zostanie podjazd do wejścia A, ułatwiający dostęp do budynku m.in. osobom na wózkach,
  • powstanie nowa instalacja wodna z poidełkami, zraszaczami oraz zbiornikiem na deszczówkę,
  • na placu pojawi się sadzawka.

– W przedsięwzięciu ważna jest dbałość o istniejące elementy dziedzińca, które można ponownie wykorzystać, jak niezniszczone kostki, płyty kamienne. Zachowana zostanie granitowa posadzka i rosnące dotychczas drzewa – podaje miasto.

Przypomnijmy, że Zamek Cesarski w Poznaniu powstał w latach 1904–1910 i był ostatnim zamkiem monarszym zbudowanym w Europie. Stworzony dla cesarza Wilhelma II budynek zaprojektowany został przez Franza Schwechtena. Budynek z charakterystyczną wieżą zegarową przeszedł w polskie ręce w 1918 r.

Nowy dziedziniec przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu – wizualizacje

Na wizualizacjach przestrzeń przed Zamkiem Cesarskim w Poznaniu aż trudno rozpoznać. Miejsce ma się zazielenić i zapraszać do odwiedzin w centrum kultury. Podobną rolę pełnić będzie przeszklony pawilon, który stanowić będzie pierwsze miejsce zetknięcia się z ofertą obiektu.

‒ Przestrzeń zostanie wzbogacona o przeszklony pawilon kawiarniany, który pozwoli realizować planowane na dziedzińcu wydarzenia animacyjne i edukacyjne, a także mniejsze koncerty i spektakle – podaje Anna Hryniewiecka, dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK.

Czy można zwiedzać Zamek Cesarski w Poznaniu w trakcie przebudowy placu?

Zamek Cesarski w Poznaniu można zwiedzać bez trudu – przebudowa placu nie wpłynęła na pracę obiektu. Zwiedzanie możliwe jest codziennie w godzinach 12–20. Bilet normalny z mapką kosztuje 7 zł, zaś zwiedzanie z audioprzewodnikiem to wydatek rzędu 12–15 zł.

Jedyna różnica jest taka, że w trakcie przebudowy placu tymczasowo niedostępne jest wejście B – należy korzystać z wejścia A. Nie ma natomiast żadnych utrudnień związanych z rewitalizacją na ul. Św. Marcin. Stojaki na rowery znajdują się na Dziedzińcu Różanym.

Rozumiesz te modne słowa czy powtarzasz tylko jak papuga? Quiz językowy dla inteligentnych

Pytanie 1 z 12
Betonoza to...
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej