Prace badawcze i budowa

2008-07-14 14:04
Prace badawcze
Autor: brak danych

AKME, firma zajmująca się połączeniem archeologii z budownictwem, poprowadzi prace badawcze pod budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia. Ich realizacja właśnie się rozpoczyna.

Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad dopiero za trzecim razem udało się rozstrzygnąć przetarg na ten etap inwestycji.
Teren zajmujący pół hektara przy ul. Szczecińskiej we Wrocławiu nie jest zwykłym gruntem. Przed wojną w tej części Wrocławia funkcjonował cmentarz ewangelicki. "Prace badawcze mają tu ogromne znaczenie. Ten obszar został włączony do miasta dopiero w 1920 roku i w archiwach miejskich jest bardzo mało materiałów na jego temat" - wyjaśnia dr Aleksander Limisiewicz, archeolog i prezes AKME.

 

Już dziś prowadzone są prace przygotowawcze pod badania, które potrwają 2,5 miesiąca. Po uporządkowaniu terenu, naukowcy przystąpią do odzyskiwania nagrobków. Następnie szczątki zostaną zbadane przez antropologa i powtórnie pochowane - najprawdopodobniej na innym cmentarzu ewangelickim.

Firma AKME pracowała przy podobnych przedsięwzięciach we Wrocławiu. W 2001 roku firma prowadziła badania na terenie przedwojennego cmentarza garnizonowego przy ul. Wiśniowej, a w 2006 roku prace były prowadzone przy pl. Czystym pod rozbudowę Domu Handlowego Renoma.

AKME to największe w kraju przedsiębiorstwo łączące archeologię i prace budowlane. Specjalizuje się w realizacji inwestycji w zespołach staromiejskich, objętych ochroną konserwatora zabytków. Przez 16 lat działalności firma prowadziła wiele prac archeologicznych zarówno na terenie Dolnego Śląska, jak i Polski, m.in. na Starym Mieście w Głogowie, we Wrocławiu przy ulicach: Bernardyńskiej, Więziennej i Uniwersyteckiej, na placu Dominikańskim, Czystym i Bema, a także przygotowując w województwie gorzowskim teren pod budowę rurociągu Jamał oraz w Wielkopolsce badając teren pod autostradę S5. Ogromne doświadczenie AKME pozwoliło firmie wziąć udział w badaniach naukowych w ramach projektu Ministerstwa Kultury "Dziedzictwo Narodowe".

czerwiec 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej