Poznańskie Kolegium Zembala będzie większe. Ruszyła rozbudowa budynku
To długo wyczekiwana inwestycja. Aktualnie w zabytkowym budynku mieści się Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. Dzięki rozbudowie gmachu zajęcia uniwersyteckie będą mogły odbywać w jednym budynku. Generalnym wykonawcą jest Skanska, a projekt powstał w pracowni PB Architekci. Wartość inwestycji to ponad 7,8 mln zł netto.
W ramach inwestycji powstanie nowy 4-kondygnacyjny gmach wydziału, który będzie połączony z Kolegium Zembala szklanym łącznikiem. W budynku powstaną nowe sale dydaktyczne, laboratoria, sale seminaryjne oraz pokoje dla doktorantów, magistrantów i pracowników uczelni. Powierzchnia całkowita wyniesie 2490 m², w tym użytkowa 2115 m².
Dotychczas studenci uczelni musieli docierać na zajęcia w odległe miejsca Poznania, gdyż niektóre katedry miały swoje siedziby w Baranowie czy na ul. Zgorzeleckiej. Inwestycja znacznie poprawi warunki nauki i pracy całego Wydziału.
Budynek będzie wybudowany w nowoczesnej, energooszczędnej technologii pod względem izolacji termicznej czy oświetlenia, co w przyszłości wpłynie na znaczne obniżenie kosztów utrzymania obiektu. Cały kompleks zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
Prace na budowie rozpoczęły się w styczniu 2017. Skanska wykonała już roboty ziemne. Aktualnie rozpoczęto wznoszenie konstrukcji obiektu. W połowie roku ruszą prace wykończeniowe, a cała inwestycja zakończy się w grudniu 2017.
Skanska zajmie się również zagospodarowaniem terenów zielonych. Powstanie też parking na 35 miejsc.
Nazwa inwestycji: Kolegium Zembala
Lokalizacja: ul. Dąbrowskiego, Poznań
Funkcja: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Inwestor: Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Generalny wykonawca: Skanska S.A.
Projektant: PB Architekci
Całkowita powierzchnia: 2490 m²
Liczba kondygnacji: 4
Rozpoczęcie budowy: styczeń 2017
Zakończenie budowy: grudzień 2017