Poznań - najbardziej spektakularny awans Europy

2007-05-23 14:14
targi
Autor: brak danych

Stolica Wielkopolski podskoczyła w rankingu European Regional Growth Index aż o 24 punkty. Tym samym okazała się jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się metropolii we Wschodniej i Centralnej Europie.

Oprócz Poznania na liście znajduje się ciągle prowadząca wśród polskich miast Warszawa, (miejsce 44) i Wrocław (na 74) - spadek od 2004 roku. Twórcy raportu przy ocenie poszczególnych regionów biorą pod uwagę przede wszystkim wskaźniki wzrostu, uwzględniające zmiany w zyskach oraz zatrudnieniu. Wskaźniki te mają mieć bowiem bezpośrednie przełożenie na rynku nieruchomości. W sumie w badaniu bierze się pod uwagę 14 czynników, w tym:  PKB, wydatki na badania i rozwój, system prawny, rynki pracy. Polska obecnie cechuje się niskim poziomem zaawansowania w zakresie badań i rozwoju. W przyszłości jednak należy się spodziewać lepszych prognoz na naszym rynku i  stabilnego wzrostu gospodarczego. Taki awans Poznania to wynik poprawy na rynku pracy i prognoz gospodarczych. Co więcej, przewiduje się, że stolica Wielkopolski będzie awansować w rankingu przez następne pięć lat.

Konkurencją dla Poznania jest Bratysława. Miasto to awansowało w ciągu dwóch lat o 35 miejsc w rankingu i zajęło 37. pozycję. Jest to wynik zdrowej polityki w zakresie zatrudnienia, stałego wzrostu gospodarczego, a także optymistycznych prognoz dotyczących wejścia Słowacji do strefy Euro w 2009 roku. Państwem, w którym warto inwestować okazała się w tym roku Łotwa. Ryga awansowała w rankingu E-REGI o 15 punktów i utrzymuje swoją pozycję jako miasto, w którym prognozowany jest drugi co do wielkości wzrost gospodarczy. Niezwykle pozytywnie oceniany jest również Bukareszt, jakkolwiek pozycja stolicy Rumunii jest nie najwyższa i w rankingu zajmuje dopiero miejsce 58. Wielki spadek 2006 roku - to Budapeszt. Stolica Węgier straciła pozycję w pierwszej dwudziestce i spadła na miejsce 43. Również dramatyczny spadek odnotowało Wilno - przez lata spadło o 26 miejsc na pozycję 67. Ubiegły rok zaowocował również zmianami w czołówce rankingu. Pałeczkę pierwszeństwa stracił Paryż, oddając ją stolicy Wielkiej Brytanii. Prognozuje się, że w ciągu najbliższych 5 lat w Londynie nastąpi wzrost gospodarczy połączony ze wzrostem zatrudnienia. Zmiany w czołówce rankingu odzwierciedlają także przeobrażenia na poziomie krajowym i ukazują Wielką Brytanię silniejszą, a Francję mimo wszystko - słabszą. Ranking E-REGI przygotowywany jest przez analityków Jones Lang LaSalle. Jego celem jest dostarczanie informacji na temat europejskich rynków nieruchomości i perspektyw inwestycyjnych. W 2006 roku w rankingu zostały po raz pierwszy wzięte pod uwagę Sofia i Bukareszt, jako stolice państw przystępujących w styczniu 2007 roku do UE. Tak więc w ostatniej edycji publikacji ocenianych było 91 głównych miast europejskich z 27 krajów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej