Jaki będzie Stadion Miejski w Poznaniu po rozbudowie?
Stadion Miejski w Poznaniu to obiekt nowoczesny, wielofunkcyjny, stawiający na promocję sportu, zdrowia i rekreacji. To obiekt klasy ELITE, który będzie areną mistrzostw EURO 2012 oraz wielu innych imprez sportowych i kulturalnych na skalę międzynarodową. To miejsce, którego Poznań potrzebuje jako miasto z bogatą tradycją sportową.
Autor: Biuro Projektów Modern Construction Systems sp. z o.o.
Stadion miejski w Poznaniu, przy ul. Bułgarskiej 5/7
Forma architektoniczna
W miejscu rozebranych trybun I i III powstaną dwie nowe, które razem z trybuną II i IV łączą się w całe audytorium stadionowe. Boisko piłkarskie otaczać będą zatem cztery trybuny o konstrukcji żelbetowej, które wraz z zadaszeniem tworzą zwartą bryłę stadionu o nieco falistej powierzchni. Każda z trybun będzie zarówno widownią, jak i przestrzenią użytkową.
Dookoła całego obiektu będzie można przespacerować się długą zewnętrzną promenadą. Nad całym audytorium stadionowym zamontowane będzie membranowe zadaszenie, a obiekt wyposażony zostanie w systemy teleinformatyczne najnowszej generacji umożliwiające transmisję medialną, a także telebimy i nagłośnienie.
Pokrycie membranowe
Dach stadionu stanowi membranowe pokrycie koloru naturalnego jedwabiu, z widocznym podziałem modularnym co 9 metrów. Daje to wrażenie delikatnego pofalowania i płynności powierzchni. Dodatkowo, ujawnia się na płaszczyźnie gra światłocieni dzięki wprowadzeniu łukowych rur mocowanych do kratownic nośnych dachu pod kątem 90 stopni. W połaci dachu nad trybuną nr II wprowadzono wycięcie, celem zapewnienia doświetlenia planowanej tam części hotelowej. Dach jest tutaj ażurowy, tworzą go pionowe i poziome liny stalowe, na których przewiduje się umieszczenie elementów pnącej zieleni. Na poziomie +6.60 pojawia się akcent horyzontalny w postaci ciągu komunikacyjnego. Szkielet całego zadaszenia ma konstrukcję stalową, na budowę której zostanie wykorzystane około 7 tys. ton stali. Oświetlenie stadionu zamontowane będzie w zadaszeniu obiektu - zgodnie z zaleceniami UEFA.
Widownia
Wszystkie miejsca na widowniach projektuje się jako siedzące. Dla większej wygody uczestniczenia w widowiskach sportowych na stadionie zamontowane zostaną dwa telebimy umożliwiające oglądanie zbliżeń i powtórek z boiska.
Na trybunach przewiduje się zainstalowanie dwóch rodzajów krzesełek. Będą to krzesełka kubełkowe i składane, wykonane z tworzywa sztucznego, niepalne, na własnej konstrukcji stalowej. Ich wykończenie będzie zróżnicowane. Miejsca na trybunach będą ponumerowane, anatomicznie ukształtowane i trwale przytwierdzone do konstrukcji. Dla widzów - plastykowe, a dla VIP-ów, prasy, komentatorów TV – wyściełane. W loży prezydenckiej znajdą się siedzenia ze specjalnym pokryciem. Krzesełka będą montowane na widowni w taki sposób, aby uzyskać prawidłową widoczność i zachować przewyższenie minimum 12 cm.
Funkcja
Stadion Miejski jest obiektem użyteczności publicznej: podstawowa funkcja - sportowa; funkcje pomocnicze i dodatkowe tj. administracyjno-biurowa, medialna i konferencyjna. Dostępne będą pomieszczenia pod wynajem. Przewidziana jest część hotelowa i komercyjna. Stadion wyposażony będzie w niezbędne zaplecze handlowo – usługowe i socjalno – użytkowe. Co więcej, poznański Stadion będzie obiektem “inteligentnym” – wyposażonym w systemy IT i infrastrukturę telekomunikacyjna niezbędną do obsługi nowoczesnego obiektu piłkarskiego. Są to systemy sterowania i monitoringu, nagłośnienia, kontroli dostępu, sieci strukturalnych, sygnalizacji przeciwpożarowej i BMS.
ZOBACZ SZCZEGÓŁY: Dane techniczne modernizacji stadionu