Powstaje 90-metrowy tunel pod linią kolejową Warszawa - Terespol w Sulejówku

2024-01-16 11:00
Budowa tunelu pod linią kolejową w Sulejówku już trwa
Autor: UM Sulejówek Budowa tunelu pod linią kolejową w Sulejówku już trwa

Bezkolizyjny przejazd pod torami powstanie w Sulejówku. Rozpoczęła się inwestycja PKP PLK, która jest warta 100 mln złotych. Jest realizowana przy współpracy z powiatem mińskim i miastem Sulejówek. Dotąd przejazd był tam zabezpieczany przez szlabany. Wykonawca już działa na placu budowy.

Spis treści

  1. Bezkolizyjny przejazd przez tory w Sulejówku
  2. Budowa tunelu w Sulejówku: będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka
  3. Jeden taki tunel w Sulejówku już powstał

Bezkolizyjny przejazd przez tory w Sulejówku

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, w Sulejówku mieszkańcy zyskają dodatkowe bezkolizyjne skrzyżowanie po ul. Przejazd/Krasińskiego. Chodzi o drogę powiatową nr 2284W pod linią kolejową nr 2 Warszawa - Terespol. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły tu budowę 90-metrowego tunelu. W miejscu budowy, ze względu na wykonywane prace, zamknięty został przejazd kolejowo-drogowy.

Budowa tunelu w Sulejówku: będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka

Budowa 90-metrowego tunelu drogowego pod torami już trwa. Wykonawcą obiektu jest firma ZRK DOM. Jak informują władze Sulejówka, mimo trudnych, zimowych warunków wykonawcy udało się sfrezować pierwsze ulice przy przejeździe. W najbliższych dniach będą prowadzone prace rozbiórkowe (głównie chodniki)oraz przekopy, które pozwolą na inwentaryzację placu budowy.

W tunelu będzie jezdnia składająca się dwóch pasów ruchu oraz chodnik i ścieżka rowerowa. Dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się ułatwią windy.

Bezkolizyjne skrzyżowanie znacznie usprawni komunikację. Obiekt zastąpi obecny przejazd, który ze względu na rozpoczęcie prac, od 12 stycznia będzie zamknięty dla ruchu pieszego i drogowego.

Szacowana wartość inwestycji to około 100 mln zł. Całość jest finansowana z KPO. Zakończenie inwestycji zaplanowano w II kwartał 2025 r.

Budowa tunelu pod torami w Sulejówku
Autor: UM Sulejówek Budowa tunelu pod torami w Sulejówku

Jeden taki tunel w Sulejówku już powstał

W listopadzie 2023 r. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otworzyły w Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) pierwszy tunel pod linią kolejową, który zwiększył bezpieczeństwo ruchu pociągów na linii Warszawa - Terespol oraz usprawnił ruch drogowy w mieście. Obiekt zastąpił przejazd, a kierowcy nie muszą czekać przed zamkniętymi rogatkami. Powstała nowa droga, po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Jest chodnik i ścieżka rowerowa. Dojście do tunelu pieszym zapewniają schody. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się dostępność zapewnią windy.

W województwie mazowieckim skrzyżowania bezkolizyjne, poza Sulejówkiem, powstają także w Pruszkowie, Teresinie i Celestynowie. W Ciechanowie budowany jest wiadukt pieszo-rowerowy.

Dzięki inwestycjom PLK SA na Mazowszu już wybudowane zostały bezkolizyjne skrzyżowania między innymi na ulicy Karczunkowskiej w Warszawie, w Legionowie, Otwocku, Wołominie, Zielonce, Kobyłce, Tłuszczu, Toporze, Jasienicy Mazowieckiej i Sulejówku.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej