Podkarpackie Centrum Nauki. Rusza budowa PCN

2020-08-06 14:51
Podkarpackie Centrum Nauki
Autor: Pracownia Projektowa F11 Inwestorem Podkarpackiego Centrum Nauki jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Wbita została pierwsza łopata pod budowę Podkarpackiego Centrum Nauki. Wykonawcą inwestycji w Jasionce jest Warbud. Umowa została podpisana we wrześniu 2019. Wartość inwestycji to prawie 90 mln zł. Kiedy zakończy się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki?

Podkarpackie Centrum Nauki
Autor: Pracownia Projektowa F11 Autorem projektu Podkarpackiego Centrum Nauki jest pracownia F11

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie vis-a-vis lotniska

Podkarpackie Centrum Nauki powstanie tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena, nieopodal lotniska w Jasionce. Firma Warbud wybuduje obiekt za 50 mln zł. Prace budowlane mają ruszyć w lipcu 2020. Inwestycja w 85% finansowana będzie z funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz ze środków własnych samorządu województwa. Inwestorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie

Podkarpackie Centrum Nauki
Autor: Pracownia Projektowa F11 Generalnym wykonawcą Podkarpackiego Centrum Nauki będzie Warbud

Podkarpackie Centrum Nauki - wystawy, laboratoria, warsztaty

Podkarpackie Centrum Nauki będzie ośrodkiem popularyzującym naukę. Jego działalność będzie powiązana z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego z dziedzin m.in. lotnictwa, kosmonautyki, informatyki. W budynku powstaną pracownie i laboratoria, które zostaną wyposażone w wysokiej klasy urządzenia multimedialne oraz specjalistyczne stoły i narzędzia. Jednak dominującą strefą projektowanego obiektu będzie funkcja wystawiennicza. Obiekt zostanie wyposażony w ponad 200 interaktywnych eksponatów poświęconych człowiekowi, przyrodzie, lotnictwu i kosmonautyce. W centrum budynku ma się znaleźć powiększony anatomiczny model głowy człowieka z dostępem do umieszczonych w niej organów. Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na przygotowanie ekspozycji PCN.

Cały budynek będą okalały schody imitujące orbitę. Dzięki nim w przyszłości dostaniemy się na taras, z widokiem na płytę lotniska. Budynek został zaprojektowany z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

Projekt Podkarpackiego Centrum Nauki powstał w pracowni projektowej F-11 pod kierunkiem arch. Marcina Furtaka.

Podkarpackie Centrum Nauki
Autor: Pracownia Projektowa F11 Podkarpackie Centrum Nauki powstanie w Jasionkce, w okolicy Portu Lotniczego Rzeszów

Architektura Podkarpackiego Centrum Nauki

Architektura Podkarpackiego Centrum Nauki ma być harmonijna z sąsiadującą, nowoczesną bryłą Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. Budynek będzie miał cztery kondygnacje wysokości 19,5 m (3 nadziemne i 1 podziemna), 6 560 m² powierzchni użytkowej, z czego ponad 3 tys. m² zajmie powierzchnia wystawiennicza. Budynek powstanie na działce o powierzchni 12 259 m².

Gdzie powstanie Podkarpackie Centrum Nauki?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej