Lotnisko Jasionka. Nowy terminal otwarty

2012-04-20 12:59
Otwarcie terminala na lotnisku Rzeszów-Jasionka
Autor: Monika Konopka Uroczyste przecięcie wstęgi podczas otwarcia terminala

Podrzeszowskie lotnisko Jasionka ma nowy terminal. Generalny wykonawca, zakończył budowę w lutym 2012 roku. Nowo wybudowany obiekt ma unikatowy dach, wykonany z 3,5 tys. aluminiowych elementów, z których każdy jest inny. W wydarzeniu uczestniczył kpt. Tadeusz Wrona.

Lotnisko Jasionka powiększyło się o nowy terminal. Generalny wykonawca, Skanska, ukończył trwającą 15 miesięcy budowę w lutym 2012 roku, a oficjalne otwacie nowej cześci portu, odbyło się 17 kwietnia. Gościem honorowym wydarzenia był kpt. Tadeusz Wrona, który odebrał odznaczenie "Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego".

Przeczytaj również: Lotnisko we Wrocławiu. Nowy terminal na 100 dni przed EURO 2012. ZDJĘCIA

Nowy terminal

Nowy terminal portu Rzeszów-Jasionka tworzy czterokondygnacyjny budynek. Obiekt ma czterokrotnie większą powierzchnię od starego, dzięki czemu liczba odpraw w ciągu doby wzrośnie trzykrotnie, a w skali roku nawet do 1,5 mln. Terminal umożliwi jednoczesną obsługę pasażerów z czterech samolotów.
W ramach przedsięwzięcia została rozbudowana powierzchnia budynku, co pozwoli na scentralizowanie w jednej części terminala obsługi podróżnych przylatujących i odlatujących z podrzeszowskiego lotniska. Takie rozwiązanie dotychczas nie było możliwe, ze względu na niewielką powierzchnię lotniska. Terminal został wyposażony w schody ruchome, sześć wind, dźwig do bagażu ponadnormatywnego oraz dwie mniejsze windy do obsługi lokali gastronomicznych, które znajdują się na pierwszym piętrze. W nowo wybudowanym budynku mieści się 250 pomieszczeń. Obiekt został wyposażony w nowowczesne urządzenia kontroli bezpieczeństwa oraz monitoring na 250 kamer. Z lotu ptaka terminal kształtem przypomina literę "T" (szerszą częścią zwróconą do płyty postojowej).

Otwarcie terminala lotniska Rzeszów-Jasionka
Autor: Monika Konopka kpt. Tadeusz Wrona odbiera odznaczenie
Lotnisko w Jasionce, dach terminala
Autor: Skanska SA Dach terminala

Terminal z charakterystycznym dachem

Bez wątpienia unikatowym elementem terminala jest dach. Zadaszenie budynku zostało wykonane z 3,5 tys. elementów, z których żaden nie jest taki sam. Dach pokrywają profilowane arkusze blachy aluminiowej, o szerokości 40 cm i 70 metrów długości. Pokrycie zostało wykonane w tzw. technologii rąbka stojącego. Arkusze były prefabrykowane na placu budowy przy pomocy specjalnego urządzenia tzw. roolformer'a, po czym były bezpośrednio montowane (rozkładane) na dachu. Dzięki tej metodzie, na całej powierzchni dachu nie występują łączenia poprzeczne blach, co wpływa na efekt wizualny, a co ważniejsze na względy użytkowe - ograniczono w ten sposób do minimum przeciekanie zadaszenia. Konstrukcja opiera się na dźwigarze łukowym o rozpiętości 60 metrów, który został zamontowany w osi ośrodkowej budynku. Istotny pod względem architektonicznym, jest wspornikowy okap dachu, który wpływa na wizualność obiektu. Okap o maksymalnym wysięgu ponad 8 metrów, został wykonany z kompozytowych paneli aluminiowych, które zostały zamontowane do stalowej konstrukcji.

Nazwa: Terminal Portu lotniczego Rzeszów-Jasionka
Lokalizacja: Jasionka 942, Rzeszów (woj.podkarpackie)
Realizacja: 2010-2012
Stan inwestycji: zrealizowana
pow. części komercyjnej: [m2]: 13,9 tys.
Kubatura:[m3]: 90 tys.

Inwestor: Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka
Generalny wykonawca: SKANSKA SA.

Lotnisko w Jasionce, nowy terminal
Autor: Skanska SA Lotnisko w Jasionce - nowy terminal
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej