Planetarium Śląskie. W 2019 rozpocznie się rozbudowa Planetarium Śląskiego w Chorzowie

2019-03-27 11:51
Planetarium Śląskie
Autor: Consultor Architekci Planetarium Śląskie będzie gotowe w 2020 roku

Planetarium Śląskie w Chorzowie czeka spektakularna metamorfoza. 27 marca 2019 podpisano umowę na wykonanie modernizacji planetarium. Inwestycja będzie trwała do 2020 roku. Finalnie Planetarium Śląskie zmieni się w Śląski Park Nauki.

Planetarium Śląskie
Autor: wikimedia.org/Marcin Szala Tak aktualnie wygląda Planetarium Śląskie w Chorzowie

Planetarium Śląskie - trochę historii

Planetarium Śląskie w Chorzowie im. Mikołaja Kopernika to największe i najstarsze planetarium i obserwatorium astronomiczne w Polsce. Jego budowa rozpoczęła się w 1953 roku z okazji Roku Kopernikowskiego. Budynek powstał na tzw. Górze Parkowej (najwyższe wzniesienie w Parku Śląskim). Autorem projektu był architekt Zbigniew Solawa. Otwarcie obiektu miało miejsce w 1955 roku. Od tego czasu planetarium co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Prognozy są takie, że po modernizacji liczba odwiedzających zwiększy się do nawet 240 tysięcy osób.

Polecany artykuł:

Muzeum Śląskie Katowice
Planetarium Śląskie
Autor: Budimex Obok Planetarium Śląskiego powstanie nowy budynek

Wielka metamorfoza Planetarium Śląskiego

Dawne Planetarium Śląskie zostanie zmodernizowane, a dodatkowo wybudowany zostanie nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. m². Powstaną w nim sale wykładowe, pracownie i interaktywna wystawa edukacyjna prezentująca zagadnienia z sejsmologii, meteorologii oraz astronomii. Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych, budżetu państwa oraz budżetu województwa śląskiego. Koszt jej budowy to 136 mln zł.

Planetarium Śląskie
Autor: Consultor Architekci Planetarium Śląskie zmieni się w Śląski Park Nauki

Jakie zmiany czekają Planetarium Śląskie?

W dawnym budynku zostanie zmodernizowana m.in. główna sala projekcyjna, widownia, ekran. Zainstalowany zostanie nowy system dźwiękowy i projekcyjny, a dotychczasowy projektor będzie można podziwiać jako zabytek, na specjalnej ekspozycji. Wszystkie eksponaty interaktywne, tj. stanowisko z przekrojem Ziemi, pokoje klimatyczne czy symulator lotu w kosmos, będą bardzo nowoczesne i niespotykane w innych obiektach tego typu. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę średnicy 30 cm. W nowym planetarium będzie można "polecieć w kosmos", dzięki specjalnym stanowiskom z symulatorami lotów.

Planetarium Śląskie
Autor: Budimex Modernizacją Planetarium Śląskiego zajmie się Budimex

Planetarium Śląskie - kiedy ruszy budowa?

Wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia inwestycji. W połowie 2018 roku przeniesiono Planetarium Śląskie do innego budynku, również w Parku Śląskim. Aktualnie obiekt jest niedostępny dla zwiedzających. Jego przebudowa ruszy niebawem, gdyż wyłoniono już generalnego wykonawcę. Organizacja placu budowy rozpocznie się w kwietniu 2019 roku, a roboty budowlane ruszą w maju.

Planetarium Śląskie
Autor: Consultor Architekci Planetarium Śląskie - rzut z góry

Planetarium Śląskie - jaka firma zajmie się modernizacją obiektu?

To Budimex, na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, zajmie się modernizacją i rozbudową Planetarium Śląskiego w Chorzowie. 27 marca 2019 podpisana została umowa na realizację robót budowlanych o wartości 66 mln zł. Prace mają potrwać 18 miesięcy, czyli do października 2020. Inwestycja będzie monitorowana przez konserwatora zabytków.

Dojazd do Planetarium Śląskiego w Chorzowie

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej