Nowy Plac Grzybowski

2009-02-23 11:21
Plac Grzybowski
Autor: Pleneria s.c.

Plac Grzybowski znajduje się w centralnej części Warszawy w otoczeniu zarówno zabudowy o architekturze nowoczesnej jak i zabytkowej. Władze stolicy postanowiły odmienić jego wygląd. A stanie się to za sprawą pracowni architektonicznej Pleneria s.c.

Plac o charakterze typowo miejskim, jest punktem styku stref pełniących różne funkcje – mieszkalne, biurowe, sakralne.
Plac Grzybowski, ze spokojnego miejsca ożywającego tylko na czas wydarzeń organizowanych przez miasto, zmieni się w przestrzeń atrakcyjną i bezpieczną, zachęcającą do przebywania w niej na codzień. Jednocześnie planując rozwój tego miejsca architekci podkreślają pamiętać o jego historycznej zabudowie oraz istniejących osiach widokowych. Ważnym aspektem jest dostosowanie funkcji placu do potrzeb mieszkańców. Należy zadbać o to, by powstało miejsce, w którym będą chętnie przebywali i z którym będą się mogli identyfikować. Całkowita powierzchnia Placu Grzybowskiego wynosi 1 ha. Koncepcja projektowa zakłada ograniczenie ruchu kołowego na projektowanym obszarze (z wyłączeniem ul. Twardej) do minimum, pozostawiając możliwość dojazdu do sąsiednich budynków oraz dostęp w przypadku pożaru lub innych wydarzeń losowych. Według założeń, projektowana nawierzchnia ma tworzyć wspólną przestrzeń, jednolitą pod względem kolorystyki i użytych materiałów.
Istniejące tory tramwajowe zostały w projekcie zachowane. Gdy zostanie tu w przyszłości poprowadzona turystyczna linia tramwajowa, Plac Grzybowski będzie niewątpliwie jednym z miejsc, które warto zobaczyć. Przebudowa rozpocznie się jednak dopiero w 2010 roku.

Główne założenia projektowe zakładają podzielenie przestrzeni placu na wyraźne strefy: miejską – miejsce tętniące życiem, przeznaczone do organizowania imprez plenerowych, oraz strefę wypoczynkową.

Pierzeja wschodnia i południowa placu zostały zamknięte dzięki zastosowaniu odpowiednich nasadzeń roślinnych, tak by wyraźnie zdefiniować jego granice. Aby wzbogacić kolorystykę przestrzeni miejskiej zostanie wprowadzony kolor czerwony. Jak pokazuje praktyka, kolor ten znakomicie sprawdza się w miejscach w których panuje duży ruch. Ożywia też przestrzeń w tych porach roku, w których szarzeją wszystkie inne kolory. Czerwone linie wyznaczają murki oporowe oraz pasy w nawierzchni, na których zostały umieszczone ławy w tym samym kolorze. Są to mobilne elementy wyposażenia; ich położenie zmienia się w czasie dzięki zastosowaniu specjalnych szyn, umożliwiających ich przemieszczanie. Jest to szczególnie ważne podczas imprez plenerowych – dzięki temu ławy można zsunąć na obrzeże placu, pozostawiając całą przestrzeń do dyspozycji organizatorów.

Plac Grzybowski
Autor: Pleneria s.c.
Plac Grzybowski
Autor: Pleneria s.c.

Zachodzące na skraj placu kamienne bloki przechodzą w główny element strefy wypoczynkowej - kaskadę zakończoną zbiornikiem wodnym. Usytuowana jest ona na osi widokowej w kierunku ulicy Próżnej i jest elementem łączącym strefę wypoczynkową i miejską placu. Woda jest swobodnie dostępna dla użytkowników, można do niej wejść z praktycznie każdej strony. Szczególnie zachęcają do tego drewniane pomosty. Na przedłużeniu pomostów przewidziane są drewniane leżaki. Łagodny mikroklimat tego miejsca wytwarza zamgławiacz. Opcjonalnie uzyskanie takiego efektu będzie możliwe również zimą dzięki podgrzaniu wody.
Inwestycja będzie kosztowała miasto ok. 6 mln zł. Inwestorem tego przedsięwzięcia jest ZTP – Zarząd Terenów Publicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej