PKM Południe, Gdańsk. Trwa wybór projektanta nowej linii kolejowej na odcinku Gdańsk Śródmieście – węzeł Kowale

2024-03-05 9:23

Coraz bliżej do realizacji projektu PKM Południe. Gdańsk jest w trakcie wyboru projektanta nowej 7-kilometrowej linii kolejowej, która ma połączyć Gdańsk Śródmieście z węzłem Kowale. Powstaną na niej m.in. dwa podziemne przystanki, a wraz z realizacją części kolejowej nastąpią także ważne inwestycje drogowe.

Pogad@ne. Zbudowane #34 Wybieramy materiał na ściany

Spis treści

 1. PKM Południe, Gdańsk – aktualności. Trwa wybór projektanta linii kolejowej
 2. PKM Południe – trasa. Którędy pobiegnie nowa linia kolejowa w Gdańsku?
 3. PKM Południe – przystanki. Część znajdzie się pod ziemią lub w wykopie
 4. PKM Południe – mapa. Tak rozwinie się Pomorska Kolej Metropolitalna
 5. PKM Południe – kiedy inwestycja będzie gotowa?

PKM Południe, Gdańsk – aktualności. Trwa wybór projektanta linii kolejowej

Nowa linia kolejowa łącząca Gdańsk Śródmieście z węzłem Kowale powstanie w ramach projektu PKM Południe. Gdańsk i województwo Pomorskie wspólnie sfinansują etap prac projektowych, który potrwa 36 miesięcy od momentu podpisania umowy. Budowa odcinka możliwa jest w latach 2027–2029, o ile uda się pozyskać unijne dofinansowanie na ten cel.

– Celem projektu PKM Południe jest stworzenie nowoczesnego systemu kolejowego transportu publicznego dla ruchu pasażerskiego o charakterze aglomeracyjnym, komplementarnego i funkcjonalnie zintegrowanego z innymi formami komunikacji zbiorowej – informuje miejska spółka Pomorska Kolej Metropolitalna S.A. – Już za kilka lat PKM Południe ma stać się realną alternatywą dla transportu indywidualnego, poprzez budowę nowej infrastruktury kolejowej pozwalającej na włączenie do istniejącej osi komunikacyjnej Wejherowo – Reda – Rumia – Gdynia – Sopot – Gdańsk kolejnych terenów położonych w południowych dzielnicach Miasta Gdańska.

Aktualnie trwa wybór projektanta nowej linii. W przetargu zgłosiło się 6 firm, z czego dwie złożyły oferty mieszczące się w budżecie (35,630 mln zł brutto):

 • konsorcjum firm Databout i TDM Projekt – 30,233 mln zł brutto,
 • konsorcjum Sweco Polska i Biuro Projektów Kolejowych i Usług Inwestycyjnych – 35,572 mln zł brutto.

Zatwierdzenie wyboru projektanta i podpisanie z nim umowy powinno nastąpić wkrótce. Od tego momentu zwycięzca przetargu będzie mieć 3 lata na sporządzenie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią rozpoczęcie budowy. Opcjonalnie projektant może też sprawować nadzór autorski nad realizacją inwestycji.

PKM Południe – trasa. Którędy pobiegnie nowa linia kolejowa w Gdańsku?

Pierwszy etap inwestycji PKM Południe obejmie budowę linii kolejowej nr 250 łączącej stację Gdańsk Śródmieście oraz węzeł Kowale. W pełni zelektryfikowana linia będzie mieć 7 km długości i dwa tory. Zaplanowano 6 przystanków. Trasę można zobaczyć na poniższej mapie. Na końcu odcinka miejskiego linii zaplanowano parking P+R oraz integrację kolei z innymi środkami transportu zbiorowego.

PKM Południe – mapa
Autor: PKM S.A. PKM PKM Południe – mapa Link: Kliknij, aby powiększyć

Warto dodać, że wraz z inwestycją kolejową zrealizowane zostaną dwie powiązane inwestycje drogowe:

 • budowa bezkolizyjnego przekroczenia magistrali kolejowej E-65 i Traktu św. Wojciecha poprzez tzw. ulicę Nową Sandomierską,
 • budowa II etapu ul. Nowej Świętokrzyskiej na odcinku od ul. Kampinoskiej do ul. Świętokrzyskiej w rejonie węzła Kowale.

Projekty dla tych inwestycji powstaną razem z projektem linii kolejowej, a realizacja wszystkich trzech zadań będzie się toczyć równocześnie.

PKM Południe – przystanki. Część znajdzie się pod ziemią lub w wykopie

W ramach realizowanego obecnie etapu projektu PKM Południe zaplanowano budowę 6 nowych przystanków. Zaczynając od stacji Gdańsk Śródmieście, otrzymuje się następującą listę przystanków:

 • Gdańsk Trakt św. Wojciecha – przystanek na estakadzie,
 • Gdańsk Madalińskiego – przystanek na estakadzie,
 • Gdańsk Łostowice-Świętokrzyska – przystanek podziemny,
 • Gdańsk Niepołomicka – przystanek w wykopie,
 • Gdańsk Wielkopolska – przystanek w wykopie,
 • Gdańsk Kowale – przystanek podziemny.

Wszystkie przystanki mają być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami dzięki rozwiązaniom takim jak windy, schody ruchome, odpowiednia szerokość wejść itp. Przystanki będą też powiązane z okolicznymi ciągami pieszymi. W okolicach przystanków powstaną nowe place, posadzona zostanie też zieleń.

– Prezentowane przystanki, ich lokalizacje i nazwy są wyłącznie propozycją (...). Zaproponowane przez projektantów przystanki to na tę chwilę optymalne ich lokalizacje wynikające z dostępnej rezerwy terenowej oraz położenia pobliskich osiedli mieszkaniowych, których mieszkańcom poszczególne przystanki mają służyć – tłumaczy spółka PKM S.A.

PKM Południe – mapa. Tak rozwinie się Pomorska Kolej Metropolitalna

Poniżej można zobaczyć mapę PKM Południe, a dokładniej mapę planowanego rozwoju infrastruktury transportowej w południowej części Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, powiązanego z regionalną siecią kolejową województwa pomorskiego.

PKM Południe – mapa
Autor: PKM S.A. PKM Południe – mapa Link: Kliknij, aby powiększyć

– Linia PKM Południe na odcinku aglomeracyjnym ma być przedłużeniem obecnej linii SKM od przystanku SKM Gdańsk Śródmieście do Kowal. Można więc z dużym prawdopodobieństwem założyć, że po wybudowaniu PKM Południe pociągi kończące teraz bieg na Śródmieściu będą jeździły aż do Kowal. A to oznacza na całej trasie od Gdyni do Kowal częstotliwość pociągów odpowiadającą aktualnemu rozkładowi jazdy na linii SKM (obecnie jest to co 7,5 minuty) – informuje spółka PKM S.A.

PKM Południe – kiedy inwestycja będzie gotowa?

Obecnie nie podano jeszcze ostatecznych terminów realizacji projektu PKM Południe, gdyż trwają dopiero prace przygotowawcze, projektowe, starania o środki unijne itd. Wstępnie miasto zakłada jednak, że budowa nowej linii kolejowej do węzła Kowale mogłaby nastąpić w latach 2027–2029. Pasażerowie skorzystaliby zatem z nowej linii w 2029 r.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej