Rusza budowa parkingu podziemnego w centrum Warszawy. Będzie to jedyny taki parking w Polsce

2022-08-03 14:16
Parking podziemny Warszawa
Autor: UM Warszawa Tak będzie wyglądał plac Powstańców Warszawy po zakończeniu budowy podziemnego parkingu

Parking podziemny Warszawa - nowoczesna budowla podziemna powstanie w stolicy pod placem Powstańców Warszawy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nieruchomość została przekazana wykonawcy. Nowoczesny parking podziemny w Warszawie zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Kiedy parking podziemny w centrum Warszawy będzie gotowy?

Spis treści

  1. Kto wybuduje parking podziemny w Warszawie?
  2. Jaki będzie parking podziemny w Warszawie?
  3. Kiedy rusza budowa parkingu?
  4. Kiedy będzie gotowy parking podziemny w Warszawie?
  5. Gdzie w Warszawie powstanie parking podziemny?

Czterokondygnacyjny parking podziemny powstanie w centrum Warszawy, pod placem Powstańców Warszawy, w pobliżu II linii metra. Obiekt będzie własnością miasta, ale to koncesjonariusz będzie zarządzał garażem i ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat. Teraz, w ciągu pierwszych 48 miesięcy zaprojektuje on, a następnie wybuduje parking podziemny na 420 miejsc postojowych.

Koncesjonariusz poniesie też wszystkie koszty związane z zaprojektowaniem i wybudowaniem parkingu. Koszt budowy szacuje się na około 86 mln zł. To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce.

Kto wybuduje parking podziemny w Warszawie?

Otwarcie ofert na wybór koncesjonariusza dla budowy parkingów podziemnych w stolicy odbyło się pod koniec listopada 2019 roku. Ofertę złożyła jedna firma - Immo Park Warszawa, spółka zależna Mota-Engil Central Europe S.A.

To doświadczony inwestor i wykonawca parkingów na rynku polskim. Firma Immo Park Warszawa jest jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako pierwszy w takiej formule powstał parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. Firma podpisała także umowę z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych.

Jaki będzie parking podziemny w Warszawie?

Nowoczesny parking podziemny ma być wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Natomiast na samym placu Powstańców Warszawy będą zamontowane stojaki rowerowe.

Cieszymy się z rozpoczęcia inwestycji, na którą Warszawa długo czekała. To doskonały przykład skutecznych działań z zakresu współpracy sektora publicznego i prywatnego, które przynoszą korzyści całemu miastu – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w Ratuszu. – Zmieniamy stolicę, budujemy Nowe Centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym. Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem.

Kiedy rusza budowa parkingu?

Prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale 2022.

W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji pl. Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami.

Drzewa znajdujące się na tym terenie przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone docelowo w pasie drogowym ul. Jagiellońskiej. Natomiast po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.

Kiedy będzie gotowy parking podziemny w Warszawie?

Parking podziemny w Warszawie ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Gdzie w Warszawie powstanie parking podziemny?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej