Rusza budowa parkingu podziemnego w centrum Warszawy. Będzie to jedyny taki parking w Polsce

2022-08-03 14:16
Parking podziemny Warszawa
Autor: UM Warszawa Tak będzie wyglądał plac Powstańców Warszawy po zakończeniu budowy podziemnego parkingu

Parking podziemny Warszawa - nowoczesna budowla podziemna powstanie w stolicy pod placem Powstańców Warszawy. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nieruchomość została przekazana wykonawcy. Nowoczesny parking podziemny w Warszawie zostanie wybudowany w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Kiedy parking podziemny w centrum Warszawy będzie gotowy?

Spis treści

  1. Kto wybuduje parking podziemny w Warszawie?
  2. Jaki będzie parking podziemny w Warszawie?
  3. Kiedy rusza budowa parkingu?
  4. Kiedy będzie gotowy parking podziemny w Warszawie?
  5. Gdzie w Warszawie powstanie parking podziemny?

Czterokondygnacyjny parking podziemny powstanie w centrum Warszawy, pod placem Powstańców Warszawy, w pobliżu II linii metra. Obiekt będzie własnością miasta, ale to koncesjonariusz będzie zarządzał garażem i ponosił koszty jego eksploatacji przez 40 lat. Teraz, w ciągu pierwszych 48 miesięcy zaprojektuje on, a następnie wybuduje parking podziemny na 420 miejsc postojowych.

Koncesjonariusz poniesie też wszystkie koszty związane z zaprojektowaniem i wybudowaniem parkingu. Koszt budowy szacuje się na około 86 mln zł. To pierwsza tego typu umowa na parking podziemny w Polsce.

Kto wybuduje parking podziemny w Warszawie?

Otwarcie ofert na wybór koncesjonariusza dla budowy parkingów podziemnych w stolicy odbyło się pod koniec listopada 2019 roku. Ofertę złożyła jedna firma - Immo Park Warszawa, spółka zależna Mota-Engil Central Europe S.A.

To doświadczony inwestor i wykonawca parkingów na rynku polskim. Firma Immo Park Warszawa jest jednym z pionierów w realizacji takich inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Jako pierwszy w takiej formule powstał parking pod placem Nowy Targ we Wrocławiu. Firma podpisała także umowę z Miastem Gdańsk na budowę i eksploatację parkingów kubaturowych.

Jaki będzie parking podziemny w Warszawie?

Nowoczesny parking podziemny ma być wyposażony w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Ceny za parkowanie będą ustalane przez koncesjonariusza, jednak w swojej ofercie musi on posiadać abonamenty dla okolicznych mieszkańców. Natomiast na samym placu Powstańców Warszawy będą zamontowane stojaki rowerowe.

Cieszymy się z rozpoczęcia inwestycji, na którą Warszawa długo czekała. To doskonały przykład skutecznych działań z zakresu współpracy sektora publicznego i prywatnego, które przynoszą korzyści całemu miastu – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości w Ratuszu. – Zmieniamy stolicę, budujemy Nowe Centrum Warszawy, oddajemy przestrzeń pieszym. Duży parking podziemny w sercu miasta wpisuje się w te zmiany, a jednocześnie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy z różnych powodów muszą skorzystać z dojazdu do centrum samochodem.

Kiedy rusza budowa parkingu?

Prace budowlane rozpoczną się w IV kwartale 2022.

W ramach projektu zostanie wykonany również I etap rewitalizacji pl. Powstańców Warszawy. Przestrzeń będzie kompleksowo przebudowana, a większość istniejących tam obecnie elementów tzw. małej architektury (ławki, kosze) i zieleni, zostanie ponownie wykorzystana. Wszystko zgodnie z wytycznymi Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy, sporządzonymi na podstawie wypracowanych uzgodnień z warszawiankami i warszawiakami.

Drzewa znajdujące się na tym terenie przed rozpoczęciem budowy zostaną zabrane i posadzone docelowo w pasie drogowym ul. Jagiellońskiej. Natomiast po zakończeniu budowy wykonawca na własny koszt posadzi na Placu Powstańców nowe drzewa.

Kiedy będzie gotowy parking podziemny w Warszawie?

Parking podziemny w Warszawie ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Gdzie w Warszawie powstanie parking podziemny?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej