Park Żerański na warszawskiej Białołęce - ależ tu będzie pięknie!

2023-02-01 21:49

Park Żerański powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Projekt Parku Żerańskiego opracowały pracownie TopoScape i Archigrest. Nadwodny deptak, taras widokowy, pływające podesty do wypoczynku, ścieżki rowerowe, trasy spacerowe a także przystanki do cumowania dla miłośników wioślarstwa i kajakowych wycieczek tak wygląda koncepcja Parku żerańskiego. W planach jest także nowa plaża i stanowiska wędkarskie. Trwają prace nad przetargiem, który wyłoni jego wykonawcę.

Miasto st. Warszawa zaprezentowało na swoim Facebooku projekt TopoScape i Archigrest dla nowej przestrzeni parkowo-rekreacyjnej w dzielnicy Białołęka. Miejsce to robi wrażenie, a temat wraca do warszawiaków od 2019 roku, kiedy zdecydowano o stworzeniu tej przestrzeni na podstawie koncepcji wybranej w konkursie po przeprowadzonych spotkaniach z mieszkańcami i badaniu ich opinii w formie ankiet. 

Umowa na wykonanie kompletnej dokumentacji projektowej dla zadania „Zagospodarowanie terenów zieleni nad Kanałem Żerańskim” została podpisana przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy pod koniec kwietnia 2021 roku. Plany są bardzo ambitne, a mieszkańcy Warszawy nie mogą się doczekać momentu, w którym park faktycznie powstanie.

Park Żerański powstanie na Białołęce do 2025 roku

To będzie największy park w tej części Warszawy. Utworzymy go na wyjątkowym terenie – 13 hektarów, na których mamy i zieleń, i wodę. Chcemy wykorzystać te naturalne warunki i stworzyć tu unikalną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji – mówiła tuż po podpisaniu wyżej wymienionej umowy Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Czytaj także: Nowy park kieszonkowy w Warszawie. Posadzono 2500 roślin na Pradze-Południe

- Mocno trzymamy kciuki za tę ważną dla dzielnicy inwestycję - mówi nam pani Marzena Gawkowska, rzecznik prasowy w warszawskiej dzielnicy Białołęka.

Miasto zapowiada, że park Żerański będzie strefą wypoczynku w najbliższym sąsiedztwie wody. Na jakim etapie utworzenie tej przestrzeni jest obecnie? W tej chwili trwają prace nad przetargiem, który wyłoni jego wykonawcę. Temat wrócił teraz, bowiem według pierwszych informacji na temat parku Żerańskiego rozpoczęcia prac nad urządzeniem terenu spodziewać mieliśmy się w roku 2023. Przewidywany koszt zagospodarowania tej przestrzeni to 17 mln zł.

- Otrzymaliśmy prawomocną decyzję na realizację robót budowlanych. Na przełomie I i II kwartału tego roku zostanie ogłoszony przetarg na realizację robót budowlanych. Inwestycja będzie etapowana, a dokładny zakres i koszt pierwszego etapu prac będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu. Planowany czas realizacji inwestycji to lata 2023-2025 - mówi Adam Przegaliński z Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

- Park Żerański powstanie na terenie o powierzchni ok. 13 hektarów, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego - od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Będzie to jedyny park w Warszawie z funkcjonalną linią brzegową ciągnącą się wzdłuż zachodniej części Kanału - dodaje.

Koncepcja Parku Żerańskiego

Jak donosi Zarząd Zieleni m.st. Warszawa park Żerański powstanie na terenie położonym na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru tego terenu, co możemy zauważyć na zaprezentowanej wizualizacji.

Ważnym elementem będzie zachowanie oraz wprowadzenie nowych nisz ekologicznych. W parku zostaną posadzone drzewa rodzime i nieinwazyjne, będą także nasadzenia uzupełniające, a istniejący drzewostan zostanie poddany pielęgnacji.

Czytaj także: Lepiej nie zapomnieć. Już 2 stycznia Strefa Płatnego Parkowania w Warszawie powiększy się

– Na tym terenie rośnie niesamowita ilość drzew, część z nich to bardzo cenne egzemplarze. Zrobimy z nimi porządek, poddamy pielęgnacji i wytniemy podrost. Wystąpiła tu naturalna sukcesja i powstało bardzo bogate siedlisko przyrodnicze. Naszym zadaniem będzie zbudowanie nowej infrastruktury, jednocześnie dbając o to, co przyroda dotychczas sama stworzyła. Pamiętamy także, że to teren postindustrialny. Będziemy próbowali wpleść te elementy w nowy park – wyjaśnia Kamila Nowocin, dyrektorka Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

W części południowej parku ma powstać sieć ścieżek pieszych i rowerowych, place zabaw z naturalnych materiałów, siłownie oraz strefa dla psów. Stanąć mają tam też pawilony z zapleczem gastronomicznym, które mają przenikać się z przestrzenią parku poprzez otwarte dziedzińce z ogrodami, tarasy i pergole.

Czytaj także: Jezioro Łabędzie na studniówce w Płońsku. Maturzyści przeszli samych siebie

Nowa atrakcja dla dzieci w parku Tysiąclecia
Źródło: Park Żerański na Białołęce. Strefa wypoczynku powstanie do 2025 roku?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej