Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim

2016-05-30 14:23
Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim - edukacyjna wieża widokowa

Zoom Natury zaprojektowała pracownia Nizio Design International. Nowa inwestycja w Janowie Lubelskim to połączenie przestrzeni rekreacyjnej, edukacyjnej wystawy i laboratoriów.

Park Rekreacyjny Zoom Natury - pawilony
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury - pawilony

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim ma powierzchnię przeszło 12 hektarów. Sąsiaduje z Zalewem Janowskim, zajmując działkę na granicy lasu, przy półkilometrowej piaszczystej plaży. Plan zagospodarowania terenu przy zalewie ogłoszono w 2010 roku. Nowa inwestycja miała pomóc w stworzeniu potrzebnych w gminie miejsc pracy, a jednocześnie wypromować Janów Lubelski jako miejscowość atrakcyjną turystycznie. Projekt uzyskał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WL 2007-2013, między innymi ze względu na bogaty program. Przestrzeń nad zalewem zaprojektowana została przez specjalistów z biura Nizio Design International jako wielofunkcyjny obiekt, który może być atrakcyjny także poza letnim sezonem. Przez władze gminy jest opisywany jako interaktywne centrum nauki i rekreacji. Na terenie kompleksu jest plaża, park linowy, wieża widokowa, ale też sześć pawilonów edukacyjnych.

Nowa inwestycja, nowe atrakcje

Założenie zostało zaprojektowane na regularnym planie, przypominającym układ ulic w niedalekim Frampolu. Symboliczna brama do parku to lekkie, ażurowe zadaszenie z drewna klejonego. W umieszczonym poniżej pawilonie ulokowano kasy biletowe i biuro.
Parkowe alejki i ścieżki krzyżują się na placu Energii. W tej przestrzeni publicznej zostały umieszczone ruchome rzeźby, czy raczej niewielkie „elektrownie”, przekształcające energię ruchu w prąd. Pawilon przy placu mieści tzw. laboratorium główne z wystawą i zestawem multimedialnych eksponatów. Jak w wielu realizacjach Nizio Design, wystawa ma być atrakcyjna i zachęcająca widzów do zabawy.
W kolejnych pawilonach umieszczono mniejsze wystawy dotyczące między innymi recyklingu odpadów, zwierząt latających, zjawisk atmosferycznych.

Pompa ciepła i ogniwa fotowoltaiczne

Ponieważ park ma promować idee zrównoważonego rozwoju, znaczna część zużywanej w nim energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. Budynki ogrzewane są pompą ciepła, wyposażono je również w panele solarne i baterie słoneczne. Do wykończenia wybranych obiektów użyto materiałów budowlanych z recyklingu.

Czy miasto potrzebuje Zoomu Natury? Wywiad z projektantem Mirosławem Nizio>>

Nizio Design International projektuje parki tematyczne i zagospodarowanie nabrzeża jezior>>

Park rekreacji Zoom Natury
Lokalizacja: ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski
Autorzy: Nizio Design International, Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski; zespół Rafał Sieraczyński, Sebastian Kucharuk
Architektura wnętrz i ekspozycji: Nizio Design International, Mirosław Nizio, Bartłomiej Terlikowski, Natalia Romik, Anna Derach, Łukasz Boniewski
Konstrukcja: Zbigniew Koc
Generalny wykonawca: Krak Inwest, FlisBud
Inwestor: Gmina Janów Lubelski
Powierzchnia terenu: 12,3 ha
Powierzchnia zabudowy budynków laboratoryjnych i administracji: 2128 m2
Powierzchnia użytkowa budynków laboratoryjnych i administracji: 986 m2
Projekt: 2009
Zakończenie budowy: 2015

Firmy zaangażowane w budowę Parku Zoom Natury

Qumak
Fabryka Dekoracji
Zakład Zieleni LSM – architektura krajobrazu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej