Park Rekreacyjny Zoom Natury – nowa inwestycja autorstwa Nizio Design International

2015-06-03 11:18
Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii
Autor: Nizio Design International Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii

Park Rekreacyjny Zoom Natury powstał w Janowie Lubelskim i jest pierwszym w Polsce interaktywnym centrum nauki i rekreacji poświeconym naturze i ekologii. Nowa inwestycja, zaprojektowana przez Nizio Design International, łączy zabawę z nauką dzięki ekspozycjom multimedialnym, laboratoriom i wielu innym atrakcjom. Otwarcie parku odbędzie się 12 czerwca 2015.

Park Rekreacyjny Zoom Natury – nowa inwestycja, która bawi i uczy

Park Rekreacyjny Zoom Natury znajduje się nad zalewem w Janowie Lubelskim, niecałe 30 km od Stalowej Woli. Pracownia Nizio Design International przygotowała koncepcję funkcjonalną a następnie projekt architektoniczny sześciu obiektów znajdujących się na terenie 10-hektarowego parku. Są wśród nich laboratoria, pomieszczenie z ekspozycjami multimedialnymi, 1-kondygnacyjne pawilony o funkcjach administracyjnej i ekspozycyjnej, a także most pieszo-rowerowy i 11-metrowa wieża widokowa. W ramach nowej inwestycji pracownia zaproponowała również koncepcję zagospodarowania terenów przeznaczonych na turystykę i rekreację oraz edukację ekologiczną. Generalnym wykonawcą Zoom Natury zostało Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „FLISBUD” Stanisław Flis. Wartość umowy to 7,48 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską.

Budynki zaprojektowane zostały zgodnie z zasadami proekologicznymi. Wykonane zostały w konstrukcji żelbetowej i wykończone naturalnymi materiałami, również tymi z odzysku. Do ekologicznych rozwiązań należały między innymi zastosowanie pomp ciepła, które ogrzewają wszystkie obiekty, a co za tym idzie, pozwalają na ograniczenie spalania gazu i olejów opałowych, a także zastosowanie paneli solarnych i fotowoltaicznych, które podgrzewają wodę w pomieszczeniach sanitarnych.
 
Obiekt, który zlokalizowany jest na początku ciągu pieszego parku, ma powierzchnię 363,14 m² i mieści pomieszczenie biurowe i sanitarne oraz punkt sprzedaży biletów i pamiątek. Na elewacji budynku zastosowano gabiony w postaci stalowych siatek wypełnionych lokalnymi materiałami – kamieniami i pniami różnych gatunków drzew. Tak skonstruowana elewacja poprawi właściwości termicznie budynku.

Najważniejsze miejsce parku to laboratorium główne zlokalizowane w samym centrum Zoomu Natury. Jego powierzchnia to 407,16 m². Mieszczą się tu ekspozytory 3D i multimedialna ekspozycja o botanice oraz zoologii, historii naturalnej i gatunkach znajdujących się pod ochroną. Elewacje pokryte są pnączami, a na dachu budynku znajduje się punkt widokowy z małą architekturą i niską roślinnością.

Z laboratorium sąsiadują 3 pawilony – każdy o powierzchni 160,91 m². Są wykonane w konstrukcji żelbetowej, wypełnione przeszkleniami i wykończone pionowymi, drewnianymi żaluzjami. Znajdują się w nich ekspozycje multimedialne. W pierwszym mieści się laboratorium dla najmłodszych – Runo Leśne , drugie to Laboratorium Awifauny i Troposfery , zaś ostatnie to Laboratorium Recyklingu i Energii.
 
Kompleks zakończony jest 11-metrową wieżą edukacyjną. Ponadto, na terenie znajdują się liczne ścieżki rowerowe, siłownia na świeżym powietrzu, bulodrom, park linowy oraz półkilometrowa, powydmowa plaża.
 
Nazwa inwestycji: Park Rekreacyjny Zoom Natury
Adres inwestycji: ul. Świerdzowa 41, Janów Lubelski, woj. lubelskie
Autor projektu architektonicznego: Nizio Design International
Generalny wykonawca: Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „FLISBUD” Stanisław Flis
Planowane oddanie do użytku: 12 czerwca 2015
Koszt inwestycji: 7,48 mln zł
Dofinansowanie: Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego WL 2007-2013.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej