Park Pragi Południe - zielono i atrakcyjnie
Powstał projekt parku nad Balatonem - znajdującym się na warszawskiej Pradze Południe przy ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Władze dzielnicy planują zmienić park w miejsce wypoczynku z obiektem małej gastronomii, z kaskadą wodną, placem zabaw, tarasami nad wodą, boiskiem do siatkówki plażowej oraz drobnymi formami architektury ogrodowej.
Działki przeznaczone pod Park nad Balatonem graniczą od północy z pasem drogowym ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a od południa z pasem drogowym ul. gen. Abrahama. Równolegle do ul. gen. Abrahama przebiega kanał Gocławski.
W centralnej części terenu znajduje się Zbiornik Balaton – sztuczny akwen o średniej głębokości 1,60 m. Pomiędzy zbiornikiem wodnym a działką kościoła wznosi się skarpa o wysokości ponad 2,5 m. Na projektowanym terenie znajdują się obecnie ścieżka rowerowa i chodnik, otoczone zielenią.
Wg zasad kształtowania parku zmienić mają się niektóre jego elementy, powstaną róznież nowe, m.in.:
- zmiana szaty roślinnej, umożliwiającej funkcjonowanie i rozwój ekosystemu - dążenie do urozmaicenia roślinności,
- podział funkcjonalny na strefy aktywności o płynnych granicach, które będą mogły służyć różnorodnym formom rekreacji,
- wykorzystywanie i wzbogacanie istniejących elementów zagospodarowania, bez radykalnych i kosztownych przekształceń.
Istniejący zbiornik wodny i otaczające go polany tworzą obecnie otwartą przestrzeń. Celem projektu jest zachowanie spójności przestrzeni i podkreślenie granic parku, w czym pomóc mają nowe zasadzone drzewa. Przewiduje się także następujące strefy aktywności:
- rekreacja wodna - kajaki i wędkarstwo. Na północnym brzegu Balatonu zaplanowano taras nad wodą, pomosty spacerowe, kawiarnię i wypożyczalnię sprzętu wodnego, natomiast na południowym miejsca dla wędkarzy. Promenadę spacerową wokół jeziora połączono mostkami przerzuconymi nad kanałami zasilającymi zbiornik.
- sport - urządzenia do ćwiczeń (elementy tzw. ścieżki zdrowia). Powstanie boisko do siatkówki plażowej, które zaprojektowano w centralnej części płaskich terenów pod skarpą.
- imprezy okolicznościowe - na rozległej łące znajdującej się obok jeziora przewidziano powstawanie tymczasowej estrady - na czas imprez, koncertów itp.
- plac zabaw - zaprojektowany został na płaskim cyplu obok istniejącej alei pieszo-rowerowej.
- spacery - aleje tworzą prosty układ nawiązujący do wydeptanych ścieżek istniejących. Oprócz promenady wokół jeziora poprowadzono dwie aleje wprowadzające do parku od strony ul. J. Nowaka-Jeziorańskiego. Układ pieszy będą uzupełniaź: ścieżka pod skarpą o łagodnie zakrzywionym przebiegu, prowadząca poprzez kwietne kompozycje, wzdłuż pergoli z pnączami, strumienia, kaskady interaktywnej i estrady, oraz wąska ścieżka na skarpie prowadząca wzdłuż żywopłotu obsadzonego krzewami owocującymi.
Projekt przekształcenia parku na Gocławiu powstał w pracowni PALK Architekci. Twórcy projektu zaplanowali w nim również przeszklony pawilon kawiarni parkowej, który będzie mieścił się nad brzegiem zbiornika wodnego, w łatwo dostępnym miejscu. Z kawiarni i otaczających ją tarasów rozciągać się będzie widok na jezioro. Nieopodal kawiarni przewidziano wypożyczalnię sprzętu wodnego.
Pawilon pomieści salę ze stolikami na 40 miejsc, a także rozbudowany bar z niewielkim zapleczem. Konstrukcja szkieletowa wykonana zostanie z drewna klejonego.
Kawiarnia będzie przystosowana do całorocznego użytkowania. Jej dach ma być porośnięty roślinnością łąkową.