Ośrodek Kultury Morskiej. Muzeum w Gdańsku o wyjątkowej architekturze

2013-03-14 15:36
Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku - Centralne Muzeum Morskie
Autor: Marcin Czechowicz Ośrodek Kultury Morskiej jest jednym z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego. Budynek muzeum w Gdańsku harmonijnie uzupełnia ponoramę Głównego Miasta od strony Motławy

Ośrodek Kultury Morskiej to jeden z oddziałów Centralnego Muzeum Morskiego. Obiekt powstał w samym sercu miasta, tuż obok gdańskiego Żurawia. Muzeum w Gdańsku harmonijnie wpisuje się w historyczne otoczenie Starego Miasta. Ośrodek Kultury Morskiej jest przykładem idealnego wkomponowania nowoczesnej architektury w historyczną zabudowę miasta.

Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku. Połączenie

nowoczesnej architektury z historyczną zabudową

Nowoczesne muzeum w Gdańsku stanęło w miejscu kotłowni z 1956 roku, przebudowanej w latach 70. na potrzeby Centralnego Muzeum Morskiego. W miejscu, w którym powstał Ośrodek Kultury Morskiej, obowiązują określone wytyczne konserwatorskie, także warunki budowy obiektu były szczególne. Architektura budynku jest wynikiem poszukiwań nowoczesnych środków wyrazu odpowiadających wyjątkowemu charakterowi miejsca, jakim jest nabrzeże Motławy i bezpośrednie sąsiedztwo XV-wiecznego Żurawia, jednego z najważniejszych obiektów Gdańska.

Ośrodek Kultury Morskiej to swojego rodzaju centrum edukacji morskiej. W obiekcie zaprojektowano trzy pomieszczenia wystawiennicze: dwa przeznaczone na wystawy stałe oraz jedną przeznaczoną na wystawy czasowe. W budynku umieszczone są pomieszczenia edukacyjne, badawcze, pracownie plastyczne, laboratoria konserwatorskie. Na ostatniej kondygnacji znajduje się sala konferencyjna oraz pomieszczenia przeznaczone na restaurację. Uwagę zwraca przestronny hol wejściowy z licznymi kładkami i zawieszonymi w powietrzu łodziami.

Muzeum morskie zaprojektowali architekci z pracowni Mirosław Frąszczak Architektoniczna Pracownia Autorska. Generalnym wykonawcą nowoczesnego muzeum w Gdańsku było konsorcjum firm Pol-Aqua (lider), Vectra i Megaron. Koszt inwestycji wyniósł 49 mln zł.

Prezentacja Ośrodka Kultury Morskiej w Gdańsku: "Architektura-murator" 8/2012

Ośrodek Kultury Morskiej - Centralne Muzeum Morskie
Autor: Marcin Czechowicz Panorama Głównego Miasta Gdańska. Muzeum Morskie harmonijnie wpisuje się w historyczną zabudowę nabrzeża Motławy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej