Opóźnienia na budowach stadionów w Kijowie i Lwowie

2010-04-06 13:24
Stadion w Kijowie
Autor: PL2012 Stadion w Kijowie

Pierwszy do użytku oddany został obiekt, należący do klubu piłkarskiego Szachtar w Doniecku. Kolejny stadion, w Charkowie, został oddany do użytku w grudniu 2009 r. Co ze stadionami w Kijowie i we Lwowie? Opóźnienia na budowach w tych miastach są tak duże, że mogą zagrozić organizacji turnieju.

Finał ME za dwa lata ma być rozegrany na Stadionie Olimpijskim w Kijowie. Według nowego wicepremiera ds. Euro 2012 Borysa Kołesnikowa, to inwestycja obarczona obecnie "najwyższym ryzykiem".
Opóźnienie w modernizacji wynosi pięć miesięcy, a sam projekt ma wiele niedociągnięć, m.in. źle zaplanowane powierzchnie reklamowe, które będą przeszkadzać widzom w oglądaniu meczów.

"Spośród 60 000 miejsc z 7000 nie widać boiska" - podkreślił wicepremier, zapowiadając zmiany w projekcie.

Kołesnikow jest jednak przekonany, że Kijów nadrobi zaległości: "Zdążymy z przygotowaniami, bo nie mamy innego wyjścia. Zaległości - takie postawiliśmy sobie zadanie - powinny być nadrobione do 1 września. Biorąc pod uwagę warunki pogodowe, jest to całkiem możliwe" - powiedział.

Nieco mniej optymizmu wykazuje prezydent Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) Michel Platini, który przed tygodniem w Brukseli zwrócił uwagę, że ostatnio prace w Kijowie "nie posunęły się do przodu ani o centymetr".

Po raz pierwszy głośno podkreślił, że jeżeli stadion w stolicy nie będzie gotowy na czas, Ukraina straci prawo organizacji turnieju. We wtorek i środę szef UEFA będzie gościł w tym kraju, by osobiście przekonać się o aktualnej sytuacji.
Równie złe wieści napływają ze Lwowa, choć w tym przypadku nie ma zagrożenia dla całej ukraińskiej części imprezy. Jeżeli stadion w tym mieście nie powstanie, UEFA może wcielić w życie awaryjny projekt "4+2", który zakłada rozegranie turnieju na czterech obiektach w Polsce i dwóch na Ukrainie.

Projekt lwowskiego stadionu - zlokalizowanego 12 km od centrum miasta - zakłada, że będzie on miał 33 400 miejsc i trzy poziomy: najniższy - z parkingiem, a na dwóch kolejnych powstaną trybuny.
Wartość inwestycji szacuje się na 762 mln hrywien, czyli ok. 254 mln złotych. Miasto wydało na budowę ze swego budżetu 120 mln hrywien, a reszta ma pochodzić z budżetu państwa. Zgodnie z założeniami, obiekt ma być oddany do użytku w lipcu 2011 roku. Budowa rozpoczęła się w sierpniu 2008 r. od badań geologicznych i przygotowania gruntu. Problemy jednak stopniowo się piętrzyły, opóźnienie rosło i przed tygodniem doszło zmiany wykonawcy. Spółkę "Azovintex" z Mariupola, która zajmowała się dotąd północną i południową trybuną, zastąpi "Altkom" z Doniecka. Decyzję w tej sprawie podjął po kolejnej wizycie w Lwowie wicepremier Kołesnikow. Według niego, 80% prac wykonają miejscowi pracownicy, a resztę - głównie z zakresu inżynierii, telesystemów i akustyki - zagraniczni podwykonawcy. Na chwilę obecną gotowe jest 18% "ramy" stadionu, a w całości wykonano fundamenty i słupy pod trubuny pierwszego poziomu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej