Obwodnica Zawiercia w ciągu DK78. Na jakiem etapie jest realizacja obwodnicy Zawiercia?

2020-10-27 10:28
tereny obwodnicy Zawiercia
Autor: GDDKiA Tereny przebiegu obwodnicy Zawiercia. Droga zacznie się przed Porębą, w miejscu, gdzie kończy się obecnie obwodnica Siewierza

Obwodnica Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 połączy się z działającą obwodnicą Siewierza. Całość inwestycji podzielona została na dwa zadania. Dla obwodnicy Zawiercia złożono już wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę pierwszego odcinka drogi o długości 16,7 km.

Wniosek o ZRID dla obwodnicy Zawiercia

Został już złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na rozpoczęcie inwestycji drogowej (ZRID) dla pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia. Cała inwestycja obejmuje także obwodnicę Poręby i podział na dwa odcinki:

  • Siewierz - Poręba - Zawiercie (Kromołów) długości 16,7 km długości. W ramach tego odcinka mają powstać dwa węzły (Kuźnica i Kromołów) oraz siedem wiaduktów i cztery mosty,
  • w Zawierciu (Kromołów–Żerkowice) o długości 7,6 km długości. Na trasie powstaną m.in. cztery wiadukty. W planach są też ekrany dźwiękochłonne, ciągi pieszo-rowerowe oraz chodniki.
obwodnica Zawiercia mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Zawiercia i Poręby - mapa

I odcinek obwodnicy Zawiercia i Poręby

Przypominamy, umowa na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka obwodnic Zawiercia i Poręby została podpisana pod koniec 2019. Wykonawca zobowiązał się w niej do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące. Zapis w kontrakcie mówi, że etap projektowania powinien trwać nie dłużej niż 17 miesięcy i kończy się wraz uzyskaniem decyzji ZRID, co jest jednoznaczne z pozwoleniem na budowę i rozpoczęciem robót.

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj” i została zaplanowana na lata 2019-2023. Wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia i  Mirbud za kwotę 414 708 742,10 zł.

II odcinek obwodnicy Zwolenia i Poręby

Umowę na zaprojektowanie II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 o długości ok. 7,7 km podpisano w styczniu 2020. Obejmuje ona  przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji budowy II odcinka obwodnicy (Kromołów - Żerkowice), stanowiącej dalszą część obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Wykonawca, Multiconsult Polska, zaoferował wykonanie projektu za 2 939 700,00 zł. Zadanie realizowane będzie w formule "buduj".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej