Obwodnica Zawiercia w ciągu DK78. Na jakiem etapie jest realizacja obwodnicy Zawiercia?

2020-10-27 10:28
tereny obwodnicy Zawiercia
Autor: GDDKiA Tereny przebiegu obwodnicy Zawiercia. Droga zacznie się przed Porębą, w miejscu, gdzie kończy się obecnie obwodnica Siewierza

Obwodnica Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 połączy się z działającą obwodnicą Siewierza. Całość inwestycji podzielona została na dwa zadania. Dla obwodnicy Zawiercia złożono już wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę pierwszego odcinka drogi o długości 16,7 km.

Wniosek o ZRID dla obwodnicy Zawiercia

Został już złożony wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na rozpoczęcie inwestycji drogowej (ZRID) dla pierwszego odcinka obwodnicy Zawiercia. Cała inwestycja obejmuje także obwodnicę Poręby i podział na dwa odcinki:

  • Siewierz - Poręba - Zawiercie (Kromołów) długości 16,7 km długości. W ramach tego odcinka mają powstać dwa węzły (Kuźnica i Kromołów) oraz siedem wiaduktów i cztery mosty,
  • w Zawierciu (Kromołów–Żerkowice) o długości 7,6 km długości. Na trasie powstaną m.in. cztery wiadukty. W planach są też ekrany dźwiękochłonne, ciągi pieszo-rowerowe oraz chodniki.
obwodnica Zawiercia mapa
Autor: GDDKiA Obwodnica Zawiercia i Poręby - mapa

I odcinek obwodnicy Zawiercia i Poręby

Przypominamy, umowa na zaprojektowanie i wybudowanie pierwszego odcinka obwodnic Zawiercia i Poręby została podpisana pod koniec 2019. Wykonawca zobowiązał się w niej do zrealizowania inwestycji w 34 miesiące. Zapis w kontrakcie mówi, że etap projektowania powinien trwać nie dłużej niż 17 miesięcy i kończy się wraz uzyskaniem decyzji ZRID, co jest jednoznaczne z pozwoleniem na budowę i rozpoczęciem robót.

Inwestycja realizowana jest w systemie „Projektuj i buduj” i została zaplanowana na lata 2019-2023. Wykonawcą jest konsorcjum firm Kobylarnia i  Mirbud za kwotę 414 708 742,10 zł.

II odcinek obwodnicy Zwolenia i Poręby

Umowę na zaprojektowanie II odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu drogi krajowej nr 78 o długości ok. 7,7 km podpisano w styczniu 2020. Obejmuje ona  przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowej dla realizacji budowy II odcinka obwodnicy (Kromołów - Żerkowice), stanowiącej dalszą część obwodnicy Poręby i Zawiercia.

Wykonawca, Multiconsult Polska, zaoferował wykonanie projektu za 2 939 700,00 zł. Zadanie realizowane będzie w formule "buduj".

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej