Obwodnica Zwolenia. Realizacja obwodnicy Zwolenia weszła w fazę projektową

2020-10-19 15:53
Obwodnica Zwolenia
Autor: GDDKiA Obwodnica Zwolenia wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta

Zwoleń będzie miał obwodnicę. GDDKiA podpisała umowę na opracowanie studiów techniczno-ekonomiczno-środowiskowych z elementami koncepcji programowych 9-kilometrowej obwodnicy Zwolenia w ciągu drogi krajowej nr 79.

Spis treści

  1. Obwodnica Zwolenia - aktualności
  2. Przebieg obwodnicy Zwolenia
  3. Kto zaprojektuje obwodnicę Zwolenia?
  4. Obwodnice istniejące i w przygotowaniu w woj. mazowieckim

Obwodnica Zwolenia - aktualności

Ruszył kolejny etap procesu inwestycyjnego obwodnicy Zwolenia - trzeciej już z dziewięciu obwodnic w województwie mazowieckim, które zostały ujęte w projekcie Programu Budowy 100 Obwodnic na lata 2020-2030.

Nowy odcinek DK79 omijający Zwoleń, o parametrach drogi klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym), będzie miał długość ok. 9 km.

Przewiduje się, że nowa droga zaprojektowana zostanie po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu DK79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12. Jednoznaczny przebieg trasy klasy GP zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.

Obwodnica Zwolenia zostanie zaprojektowana w układzie północ-południe, po wschodniej lub zachodniej stronie miejscowości. Początek obwodnicy Zwolenia planowany jest na węźle projektowanym na skrzyżowaniu DK79 oraz przyszłej drogi ekspresowej S12. Ostateczny przebieg trasy klasy GP (głównej o ruchu przyspieszonym) zostanie jednak określony w decyzji środowiskowej.

Przebieg obwodnicy Zwolenia

obwodnica Zwolenia
Autor: GDDKiA Zwoleń będzie miał obwodnicę Link: Kliknij i powiększ

Budowa obwodnicy Zwolenia ma wyprowadzić ruch tranzytowy, który obecnie realizowany jest drogami krajowymi nr 12 i 79. Dzięki obwodnicy Zwolenia poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego w mieście. Inwestycja poprawi też warunki i bezpieczeństwo przejazdu dalekobieżnego i regionalnego. Obwodnica będzie stanowiła uzupełnienie oraz element rozprowadzający ruch z planowanej drogi ekspresowej S12 pomiędzy Radomiem a Puławami.

Kto zaprojektuje obwodnicę Zwolenia?

Dokumentację projektową, o wartości prawie 2,4 mln zł, przygotuje firma Multiconsult Polska w ciągu 35 miesięcy od daty podpisania umowy, a termin jej wykonania to koniec 2023 r.

Biuro projektowe wykona studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej.

Obwodnice istniejące i w przygotowaniu w woj. mazowieckim

obwodnica Zwolenia
Autor: GDDKiA Obwodnice w przygotowaniu w województwie mazowieckim - mapa Link: Kliknij i powiększ
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej