Obwodnica Kolbuszowej. Jest umowa na dokumentację dla obwodnicy Kolbuszowej

2021-04-12 13:42
obwodnica Kolbuszowej
Autor: GDDKiA Obwodnica Kolbuszowej to zadanie z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna

Obwodnica Kolbuszowej na Podkarpaciu coraz bliżej realizacji. Podpisano właśnie umowę, opiewającą na 2,9 mln zł, na przegotowanie dokumentacji projektowej dla obwodnicy Kolbuszowej w ciągu drogi krajowej nr 9. Inwestycja powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Spis treści

  1. Po co obwodnica Kolbuszowej?
  2. Obwodnica Kolbuszowej drogą klasy GP
  3. Oprócz obwodnicy Kolbuszowej 7 obwodnic w woj. podkarpackim

Dokumentację dla obwodnicy Kolbuszowej wykona firma Promost Consulting. Termin na przygotowanie dokumentacji wynosi 33 miesiące od podpisania umowy. Obwodnica Kolbuszowej to zadanie z rządowego Programu budowy 100 obwodnic, dla którego proces inwestycyjny dopiero się rozpoczyna. W sumie na Podkarpaciu, w ramach rządowego programu, ma być zbudowanych osiem nowych obwodnic.

W ramach prowadzonych prac, wykonawca jest zobowiązany przeanalizować możliwość poprowadzenia obwodnicy zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie miasta. Ostatecznie przebieg nowej drogi zostanie ustalony w DŚU.

Po co obwodnica Kolbuszowej?

Obecny odcinek drogi krajowej nr 9 przechodzi przez miasto Kolbuszowa wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców. Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta

Obwodnica Kolbuszowej usprawni tranzyt w ciągu drogi krajowej nr 9 Radom - Rzeszów i dalej w kierunku południowym, tj. do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.

Obwodnica Kolbuszowej drogą klasy GP

Obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga klasy GP (główna ruchu przyspieszonego) o długości ok. 8,5 km. Inwestycja obejmie budowę pełnego zakresu DK9 klasy GP wraz ze skrzyżowaniami (ewentualnie węzłami), drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska. Zlikwidowane zostaną także kolizje z infrastrukturą techniczną niezwiązaną z drogą.

Oprócz obwodnicy Kolbuszowej 7 obwodnic w woj. podkarpackim

W ramach rządowego Programu na Podkarpaciu powstanie łącznie osiem obwodnic:

  • obwodnica Brzostka i Kołaczyc w ciągu DK73,
  • obwodnica Jasła w ciągu DK73,
  • obwodnica Miejsca Piastowego w ciągu DK28,
  • obwodnica Nowej Dęby w ciągu DK9,
  • obwodnica Pilzna w ciągu DK73,
  • obwodnica Przemyśla w ciągu DK28/77,
  • obwodnica Sanoka w ciągu DK84 - II etap.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej