Obwodnica Chełma z umową na projekt i budowę

2021-06-15 9:14
Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw
Autor: GDDKiA Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw

Obwodnica Chełma weszła w fazę realizacji. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 13-kilometrowej obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Inwestycję, za kwotę ok. 442 mln zł, zrealizuje Strabag.

Obwodnica Chełma powstaje w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic w 10 lat. Obwodnice mają powstać do 2030.

Przebieg obwodnicy Chełma

Obwodnica przebiegać będzie w nowym śladzie i ominie Chełm od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na obwodnicę Chełma pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm - Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Obwodnica Chełma - mapa
Autor: GDDKiA Przebieg obwodnicy Chełma

Oprócz obwodnicy Chełma...

...planowana jest budowa 4 węzłów drogowych oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym 2 mostów w ciągu drogi ekspresowej. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i BRD. W ramach inwestycji zbudowane zostaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Kiedy pojedziemy obwodnicą Chełma?

Projekt obwodnicy Chełma ma być gotowy w ciągu 10 miesięcy. Następnie powinny zostać złożone dokumenty do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Roboty budowlane zaplanowano na lata 2023-2025.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej