Obwodnica Chełma z umową na projekt i budowę

2021-06-15 9:14
Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw
Autor: GDDKiA Co w obwodnicą Przemyśla? Mieszkańcy wyrazili swój sprzeciw

Obwodnica Chełma weszła w fazę realizacji. GDDKiA podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę ponad 13-kilometrowej obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12. Inwestycję, za kwotę ok. 442 mln zł, zrealizuje Strabag.

Obwodnica Chełma powstaje w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic w 10 lat. Obwodnice mają powstać do 2030.

Przebieg obwodnicy Chełma

Obwodnica przebiegać będzie w nowym śladzie i ominie Chełm od północnej strony. Jadąc DK12 od strony Piask, kierowcy wjadą na obwodnicę Chełma pomiędzy Stołpiem i Janowem na węźle Chełm Zachód. Drugi z węzłów (Chełm Północ) powstanie w miejscowości Horodyszcze, a dalej trasa przekroczy rzekę Uherkę i ominie Okszów, gdzie powstanie węzeł drogowy Chełm Okszów. Za Okszowem obwodnica przekroczy linię kolejową nr 81 relacji Chełm - Włodawa. Koniec odcinka zaplanowano za węzłem Chełm Wschód, na połączeniu z obecną DK12 w miejscowości Kolonia Antonin.

Obwodnica Chełma - mapa
Autor: GDDKiA Przebieg obwodnicy Chełma

Oprócz obwodnicy Chełma...

...planowana jest budowa 4 węzłów drogowych oraz 16 obiektów inżynierskich, w tym 2 mostów w ciągu drogi ekspresowej. Powstaną też przejścia dla zwierząt, a także urządzenia ochrony środowiska i BRD. W ramach inwestycji zbudowane zostaną również drogi do obsługi ruchu lokalnego, a także Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej.

Kiedy pojedziemy obwodnicą Chełma?

Projekt obwodnicy Chełma ma być gotowy w ciągu 10 miesięcy. Następnie powinny zostać złożone dokumenty do Wojewody Lubelskiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Roboty budowlane zaplanowano na lata 2023-2025.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej