Obiekty sportowe w Jarosławiu

2007-11-13 15:54

W skład obiektu wchodzą: pływalnia miejska sportowo-rekreacyjna oraz kąpielisko otwarte z boiskiem uniwersalnym pełniącym w zimie funkcję sztucznego lodowiska. Obiekt będzie elementem istniejącego już kompleksu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wartość inwestycji: 12 milionów złotych. 

Autorzy projektu zespół Team s.c. Architektura i Systemy Komputerowe z Buska Zdroju (architekci Wojciech Kurzeja i Wawrzyniec Kuc), określili termin realizacji inwestycji na czerwiec 2003 roku. Istniejące kąpielisko otwarte położone jest w południowo-wschodniej części Jarosławia, pomiędzy ul. 3 Maja, Sikorskiego, ks. Lisińskiego oraz Królowej Jadwigi.
Forma architektoniczna obiektu nawiązuje swoim kształtem do wewnętrznej przestrzeni obudowywanej której gabaryty wyznacza technologia użytkowania. Kompozycja bazuje na zestawieniu efektu 3-bryłowego powłoki budynku z atrybutami materiałów i elementów budowlanych: przezroczystości szkła, gładkiej i boniowanej faktury wypraw elewacyjnych i stonowanej kolorystyki.
Bryła krytej pływalni jest częścią szerszego założenia urbanistycznego, obejmującego zagospodarowanie wskazanego terenu MOSiR wraz z pawilonem wielofunkcyjnym, oraz pawilonem gospodarczym zaplecza technologicznego lodowiska.

Założenia funkcjonalno-użytkowe

Budynek został zaprojektowany jako podpiwniczony, jednopiętrowy z parterem wyniesionym na 1,5 m ponad poziom terenu. Kondygnacja piwnic mieści niezależny zespół siłowni z zapleczem szatniowo-sanitarnym dla kobiet i mężczyzn, dostępny z hallu głównego poprzez klatkę schodową lub windę, oraz część technologiczną. Kondygnacja parteru pełni funkcję recepcyjną obiektu w postaci hallu wejściowego.

Kondygnacja piętra dostępna jest z hallu głównego poprzez klatkę schodową lub windę i zawiera: małą gastronomię z salą konsumpcyjną na  40 miejsc, salę konferencyjną, oraz widownię na 150 miejsc.
Wejście główne do obiektu zlokalizowano od strony zachodniej w rejonie północnego narożnika budynku. Dostęp osób na wózkach inwalidzkich odbywa się z poziomu terenu na poziom użytkowy parteru za pośrednictwem pochylni. Dodatkowe wejścia pełnią rolę komunikacji gospodarczej i ewakuacyjnej.
Wejście główne zaakcentowane zadaszonym portalem prowadzi do przestronnego hallu, w którym znajdują się szatnia ogólna i kasy. Hall stanowi punkt węzłowy rozdziału komunikacji ogólnej do poszczególnych części obiektu oraz pełni rolę poczekalni dla osób wchodzących i wychodzących.

Baseny wewnętrzne

Hala basenowa wyposażona jest w:

 • nieckę basenową sportową o wymiarach: 12,5 x 25,0 metrów o głębokości zmiennej od 1,2 - 1,8 m;

 • basen szkoleniowo-rekreacyjny tj. basen do nauki pływania o wym. 6,5 x 12,5 metra, zintegrowany z basenem rekreacyjnym oraz z częścią brodzikową, z zejściem schodkowym podwodnym:
  - 2 wanny (każda wanna jest z hydromasażem);

  - zjeżdżalnię wodną, rurową o łącznej długości 80 metrów;

  - atrakcje wodne: grzybek wodny, bicze wodne, gejzery, oświetlenie podwodne.

Baseny zewnętrzne

Zaprojektowano 6-torową nieckę o wymiarach 25,0 x 12,5 m, spełniającą wymagania dla funkcji pływackiej, oraz brodzik dla dzieci. Baseny zewnętrzne zaprojektowane zostały w konstrukcji żelbetowej, monolitycznej. Wykończenie niecek - specjalistyczną ceramiką basenową. System obiegu i uzdatniania wody basenowej został zlokalizowany w budynku krytej pływalni w podpiwniczeniu. Obydwa baseny będą wykonane w technologii betonu wylewanego na mokro, wsparte są na słupach.Platformę startową zjeżdżalni zaprojektowano w hali basenowej a lądowisko w postaci bezpiecznej wanny hamownej. Wanna umieszczona jest na poziomie hali basenowej. Konstrukcja tradycyjna, układ mieszany, w części zachodniej - murowa z elementami szkieletu żelbetowego, w części wschodniej - halowej, szkieletowa żelbetowa z przekryciem na wiązarach z drewna klejonego.


Parametry techniczne i użytkowe pływalni:

 • Powierzchnia zabudowy: 1841,70 m2
 • Powierzchnia użytkowa: 3106,10 m2
 • Przepustowość szczytowa: 2. 816 osób na dobę 
 • Maksymalna ilość osób przebywających jednocześnie w obiekcie: 365 osób
 • Inwestor: miasto Jarosław
 • Generalny wykonawca: Resbud SA
 • Termin realizacji: czerwiec 2003.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej