Obiekty sportowe w Jarosławiu

2007-11-13 15:54

W skład obiektu wchodzą: pływalnia miejska sportowo-rekreacyjna oraz kąpielisko otwarte z boiskiem uniwersalnym pełniącym w zimie funkcję sztucznego lodowiska. Obiekt będzie elementem istniejącego już kompleksu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wartość inwestycji: 12 milionów złotych. 

Autorzy projektu zespół Team s.c. Architektura i Systemy Komputerowe z Buska Zdroju (architekci Wojciech Kurzeja i Wawrzyniec Kuc), określili termin realizacji inwestycji na czerwiec 2003 roku. Istniejące kąpielisko otwarte położone jest w południowo-wschodniej części Jarosławia, pomiędzy ul. 3 Maja, Sikorskiego, ks. Lisińskiego oraz Królowej Jadwigi.
Forma architektoniczna obiektu nawiązuje swoim kształtem do wewnętrznej przestrzeni obudowywanej której gabaryty wyznacza technologia użytkowania. Kompozycja bazuje na zestawieniu efektu 3-bryłowego powłoki budynku z atrybutami materiałów i elementów budowlanych: przezroczystości szkła, gładkiej i boniowanej faktury wypraw elewacyjnych i stonowanej kolorystyki.
Bryła krytej pływalni jest częścią szerszego założenia urbanistycznego, obejmującego zagospodarowanie wskazanego terenu MOSiR wraz z pawilonem wielofunkcyjnym, oraz pawilonem gospodarczym zaplecza technologicznego lodowiska.

Założenia funkcjonalno-użytkowe

Budynek został zaprojektowany jako podpiwniczony, jednopiętrowy z parterem wyniesionym na 1,5 m ponad poziom terenu. Kondygnacja piwnic mieści niezależny zespół siłowni z zapleczem szatniowo-sanitarnym dla kobiet i mężczyzn, dostępny z hallu głównego poprzez klatkę schodową lub windę, oraz część technologiczną. Kondygnacja parteru pełni funkcję recepcyjną obiektu w postaci hallu wejściowego.

Kondygnacja piętra dostępna jest z hallu głównego poprzez klatkę schodową lub windę i zawiera: małą gastronomię z salą konsumpcyjną na  40 miejsc, salę konferencyjną, oraz widownię na 150 miejsc.
Wejście główne do obiektu zlokalizowano od strony zachodniej w rejonie północnego narożnika budynku. Dostęp osób na wózkach inwalidzkich odbywa się z poziomu terenu na poziom użytkowy parteru za pośrednictwem pochylni. Dodatkowe wejścia pełnią rolę komunikacji gospodarczej i ewakuacyjnej.
Wejście główne zaakcentowane zadaszonym portalem prowadzi do przestronnego hallu, w którym znajdują się szatnia ogólna i kasy. Hall stanowi punkt węzłowy rozdziału komunikacji ogólnej do poszczególnych części obiektu oraz pełni rolę poczekalni dla osób wchodzących i wychodzących.

Baseny wewnętrzne

Hala basenowa wyposażona jest w:

  • nieckę basenową sportową o wymiarach: 12,5 x 25,0 metrów o głębokości zmiennej od 1,2 - 1,8 m;

  • basen szkoleniowo-rekreacyjny tj. basen do nauki pływania o wym. 6,5 x 12,5 metra, zintegrowany z basenem rekreacyjnym oraz z częścią brodzikową, z zejściem schodkowym podwodnym:
    - 2 wanny (każda wanna jest z hydromasażem);

    - zjeżdżalnię wodną, rurową o łącznej długości 80 metrów;

    - atrakcje wodne: grzybek wodny, bicze wodne, gejzery, oświetlenie podwodne.

Baseny zewnętrzne

Zaprojektowano 6-torową nieckę o wymiarach 25,0 x 12,5 m, spełniającą wymagania dla funkcji pływackiej, oraz brodzik dla dzieci. Baseny zewnętrzne zaprojektowane zostały w konstrukcji żelbetowej, monolitycznej. Wykończenie niecek - specjalistyczną ceramiką basenową. System obiegu i uzdatniania wody basenowej został zlokalizowany w budynku krytej pływalni w podpiwniczeniu. Obydwa baseny będą wykonane w technologii betonu wylewanego na mokro, wsparte są na słupach.



Platformę startową zjeżdżalni zaprojektowano w hali basenowej a lądowisko w postaci bezpiecznej wanny hamownej. Wanna umieszczona jest na poziomie hali basenowej. Konstrukcja tradycyjna, układ mieszany, w części zachodniej - murowa z elementami szkieletu żelbetowego, w części wschodniej - halowej, szkieletowa żelbetowa z przekryciem na wiązarach z drewna klejonego.


Parametry techniczne i użytkowe pływalni:

  • Powierzchnia zabudowy: 1841,70 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 3106,10 m2
  • Przepustowość szczytowa: 2. 816 osób na dobę 
  • Maksymalna ilość osób przebywających jednocześnie w obiekcie: 365 osób
  • Inwestor: miasto Jarosław
  • Generalny wykonawca: Resbud SA
  • Termin realizacji: czerwiec 2003.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej