Rusza budowa stadionu Pasów
W poniedziałek, 13 lipca rozpoczęły się prace przy modernizacji stadionu miejskiego Cracovii. Obiekt przebuduje konsorcjum Alpine Budus za niecałe 157 mln zł.
"Wszystkie sprawy formalne zapięte są na ostatni guzik. Czas rozpocząć budowę” – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod realizację nowego stadionu miejskiego MKS Cracovia SSA. Jego zdaniem, „arena przy ulicy Kałuży będzie przykładem nowoczesnej architektury, doskonale wpisanej w wymagające otoczenie”.
Najważniejsze zmiany
-
Konstrukcja
Dotychczasowe ziemne trybuny zostaną zastąpione nowoczesną konstrukcją żelbetowo-stalową z trybunami częściowo zadaszonymi oraz osłoniętymi z każdej strony fasadą. Pod trybunami zostanie utworzone profesjonalne zaplecze dla zawodników, pomieszczenia dla widzów, biurowe i handlowo-usługowe. -
Położenie
Istniejący stadion jest odchylony od al. Focha pod kątem 13 stopni; nowy obiekt zostanie przesunięty w ten sposób, by był równoległy do alei. -
Wejścia
Na stary stadion prowadzi 6 małych bram; w nowo budowanym stadionie zaplanowano dwa duże wejścia – wejście główne od ulicy Kałuży oraz wejście od ulicy Kraszewskiego. -
Parking
Parking dla samochodów i autokarów, mieszczący się obecnie przy ulicy Kałuży zostanie przesunięty bliżej ulicy Dunin-Wąsowicza, w miejsce, gdzie obecnie znajduje się parking prywatny dla VIP. Na terenie obecnego parkingu zaprojektowano wejście główne na stadion. -
Oświetlenie
Po modernizacji znikną wysokie na 40 metrów słupy oświetleniowe; nowy stadion zostanie wyposażony w oświetlenie o mocy 2000 luksów zamontowane na dachu trybun, na wysokości 19 metrów. -
Wielofunkcyjność
W nowym obiekcie przy ulicy Kałuży będą organizowane również imprezy masowe i koncerty. W tym celu część krótszej trybuny od strony Kraszewskiego będzie demontowalna, aby można było postawić w tym miejscu scenę.
Stadion – wygląd zewnętrzny
Elewacje frontowe zmodernizowanego stadionu będą wykończone okładziną lub płytami w beżowym kolorze. Ściana kurtynowa boczna stadionu wzdłuż boiska i al. Focha zostanie przeszklona i będzie można zobaczyć przez nią elementy konstrukcji obiektu w kolorze jasnobeżowym. Od strony południowej trybuny i ich konstrukcja będą całkowicie przesłonięte.
Przed wejściem, od strony ul. Kałuży zaprojektowano plac z dojściem do stadionu, który na co dzień będzie ogólnodostępną przestrzenią publiczną. Elementy małej architektury placu oraz logo Cracovii – pasy będą podkreślać, że jest to główne wejście na stadion. Nad wejściem będzie się znajdować nazwa przyszłego stadionu wycięta w panelach fasadowych. Podobnie będzie wyglądać fasada od strony ul. Kraszewskiego, gdzie również przed wejściem zaprojektowano niewielki plac pełniący na co dzień funkcję przestrzeni publicznej. Przed meczami oba place będą zagospodarowane jako przestrzeń dla widzów wchodzących na stadion.
Boisko
Płyta boiska trawiastego będzie miała wymiary 105x68 m. Zostanie ona wyposażona w system podgrzewania, zraszania i drenażu. Boisko ze wszystkich czterech stron otoczone będzie trybunami.
Widownia
Widownia zaprojektowana została w kształcie niecki, na 15 tys. miejsc siedzących, w układzie oddzielonych od siebie sektorów. Ze względów bezpieczeństwa sektory oddzielone zostaną od siebie barierami z bezpiecznego szkła klejonego o ponad metrowej wysokości. Sektory będą zróżnicowane pod względem wielkości - najmniejszy pomieści 450 widzów, a największy 2900. W projekcie przewidziano zastosowanie krzesełek składanych. Będą one miały szerokość 45 cm, a rzędy 80 cm.
Układ trybun
- trybuna południowa o wysokości 19 m z zapleczem sportowym (szatnie, umywalnie, pokoje trenerskie, gabinety odnowy). Na trybunie południowej będzie się znajdowała strefa VIP oraz stanowiska dla komentatorów i operatorów kamer.
- trybuna północna o wysokości 10 m z zapleczem komercyjnym (restauracja, bary szybkiej obsługi)
- trybuna zachodnia o wysokości 14 m ze sceną i zapleczem technicznym
- trybuna wschodnia o wysokości 12 m z sektorem dla osób niepełnosprawnych oraz strefą administracyjno-biurową i sklepem kibica.
Trybuny będą częściowo zadaszone.
Kalendarium prac
2007 – konkurs na koncepcję architektoniczną stadionu
2008 – opracowanie dokumentacji projektowej i złożenie wniosku o pozwolenie na budowę
2009 – 2010 przebudowa stadionu poprzedzona pracami rozbiórkowymi
III kwartał 2010 – oddanie zmodernizowanego stadionu do użytku
III kwartał 2011 – oddanie segmentu administracyjno-biurowego, wymiana ogrodzenia, zagospodarowanie zieleni i montaż elementów małej architektury