Nowy plac miejski w stolicy. Powstanie nad tunelem na Ursynowie. Ogłoszono przetarg

2021-10-14 10:27
Nowy plac miejski w Warszawie
Autor: UM Warszawa

Nowy plac miejski na Ursynowie zaprojektowany został jako zielona przestrzeń o charakterze parkowym. Niewątpliwą atrakcją będzie fontanna posadzkowa. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy ogłosił przetarg na zaprojektowanie zagospodarowania terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie. Dowiedz się więcej o inwestycji.

Spis treści

  1. Przetarg na projekt placu miejskiego na Ursynowie
  2. Jaki będzie nowy plac miejski?
  3. Gdzie powstanie nowy plac miejski?

Przetarg na projekt placu miejskiego na Ursynowie

Warszawski Zarząd Zieleni ogłosił właśnie przetarg na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy na Ursynowie. Otwarcie ofert nastąpi 15 listopada 2021. Prace nad projektem potrwają 12 miesięcy od momentu podpisania umowy. Projektowany teren zostanie podzielony na sześć odcinków. Ogłoszenie przetargu na realizację podstawowego zakresu zagospodarowania terenu nad tunelem POW planowane jest na początku II kwartału 2023 roku.

Na całą inwestycję zarezerwowano w budżecie miasta 10,3 mln złotych. Wykonanie projektu budowlanego i wykonawczego oraz kosztorysu inwestorskiego ujętych w przedmiocie zamówienia ogłoszonego przetargu pozwoli na precyzyjne oszacowanie kosztów realizacji inwestycji.

Jaki będzie nowy plac miejski?

Nowy plac miejski z fontanną posadzkową zostanie obsadzony drzewami. Będzie też miejsce na choinkę noworoczną, rzeźbiarskie elementy do zabawy i drewniany podest o zmiennym nachyleniu – z których będą mogły korzystać również dzieci.

Pomiędzy drzewami i krzewami zbudowane zostaną alejki i chodniki, będzie też oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do Nowoursynowskiej oraz tzw. „żółta wstęga”, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą będzie żółty kolor. „Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element do zabawy, w zależności od miejsca i jego funkcji.

Nad Południową Obwodnicą Warszawy posadzonych zostanie ok. 700 drzew, 28 tys. krzewów, powstaną łąki kwietne oraz rabaty bylinowe. Okoliczni mieszkańcy będą mogli odpoczywać na nowych ławkach i piknikować na rozległych trawnikach.

Koncepcja architektoniczno-urbanistyczna zagospodarowania terenu nad tunelem POW została wypracowana w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA.

Czytaj też:

Stworzymy nowy, rozległy park linearny o długości blisko 2 km, dostępny dla wszystkich mieszkańców. W projekcie stawiamy na rozwiązania, które pozwolą nam na efektywne gospodarowanie wodami opadowymi i roztopowymi. Duża powierzchnia biologicznie czynna parku wpisze się w założenia Strategii adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy.

Gdzie powstanie nowy plac miejski?

Nowy plac miejski powstanie na odcinku od ul. Braci Wagów do al. Komisji Edukacji Narodowej, nad tunelem pod Ursynowem, który powstaje w ciągu Południowej Obwodnicy Warszawy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej