Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego w Toruniu

2010-04-12 11:25
Nowy budynek dla Muzeum Okręgowego w Toruniu
Autor: torun.pl Uroczyste otwarcie budynku dla Muzeum Okręgowego

Nowy obiekt muzealny powstał w Toruniu. 9 kwietnia 2010 r. oddano do użytku zabytkowy budynek przy ul. Św. Jakuba 20. Sięgający swą historią średniowiecza, a potem kilkakrotnie przebudowany gmach został kompleksowo zmodernizowany i zaadaptowany na potrzeby Muzeum Okręgowego.

W uroczystym przekazaniu obiektu uczestniczył m.in. prezydent Torunia Michał Zaleski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz i szef firmy TB-INVEST, która prowadziła inwestycję. Firma ta wykonała także renowację Teatru im. Wilama Horzycy. Odrestaurowane wnętrza poświęcił ks. prałat Andrzej Wawrzyniak, proboszcz sąsiadującej z budynkiem parafii św. Jakuba.

- Jest to piękny, zabytkowy obiekt, któremu udało się przywrócić dawną świetność. Jestem przekonany, że Muzeum Okręgowe będzie dobrym gospodarzem - mówił w czasie uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.

Prezydent podziękował także Radzie Miasta za to, że zgodziła się wyłożyć pieniądze na inwestycję. Dzięki temu wkładowi własnemu Toruń uzyskał unijne dofinansowanie.

Od średniowiecza budynek był kilkakrotnie przebudowany. Ostateczny wygląd uzyskał w drugiej połowie XIX w. W jego murach obecnie wyróżnić można trzy główne fazy budowy:

  • okres średniowieczny (budynek klasztorny)
  • lata 30-te XIX w. (po kasacie zakonu i przejęciu przez władze pruskie budynek zyskał charakter obronny)
  • 2 poł. XIX w. (przebudowany na więzienie garnizonowe).

Ponadto nieliczne relikty wykazują cechy nowożytne. Przez wieki obiekt przy ul. Św. Jakuba 20 pełnił różne funkcje: klasztorną, obronną, więzienną. Przez wiele lat - do minionej dekady - był zaś budynkiem mieszkalnym. Po latach bez kapitalnego remontu, znalazł się w opłakanym stanie. W końcu, w lipcu 2008 roku, ruszyła inwestycja mająca na celu przywrócenie mu dawnej świetności. Modernizacja trwała ok. półtora roku. Kosztowała ponad 7,4 mln zł.

Prace konserwatorskie i adaptacyjne prowadzone były w ramach projektu "Toruńska starówka - ochrona dziedzictwa kulturowego UNESCO".
Zakres robót obejmował remont i modernizację wszystkich pomieszczeń. W trakcie prac odkryto i odrestaurowano okna łukowe w ścianie szczytowej północnej oraz drewnianą podsufitkę kasetonową stropu w pomieszczeniach na pierwszym piętrze. Obecnie na parterze budynku mieścić się będzie biblioteka muzeum z czytelnią i magazynami, na pierwszym piętrze przeniesione z Domu Eskenów pracownie archeologiczne, zaś na strychu i w piwnicy - magazyny archeologiczne. Dzięki tym przenosinom w pozostałych obiektach muzeum powiększy się powierzchnia ekspozycyjna, a pozostałe eksponaty będą magazynowane w lepszych warunkach.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej