Nowy akademik w Krakowie

2007-11-13 16:46

Na terenie Miasteczka Studenckiego w Krakowie powstanie nowy obiekt zamieszkania zbiorowego o wartości 17 milionów złotych. Zagospodarowanie placu budowy rozpoczęło się w grudniu 2001 roku. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2004 roku.

Budowa nowego domu studenckiego zostanie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Autorami koncepcji są architekci T. Mańkowski, P.Wróbel z A.P. ARCHITEKTURA sp. z o.o., natomiast projekt techniczny przygotowany został w Biurze Konsultingowym Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia PROMEDICON w Krakowie.
Inwestorem Zastępczym jest Inwestorsko-Projektowa Spółdzielnia Pracy Inwestprojekt z Krakowa. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków.

Projekt

Nowy akademik dla krakowskich studentów będzie VIII kondygnacyjny, w całości podpiwniczony, wolnostojący. Zaprojektowany został na planie dwóch prostopadłych i symetrycznych względem siebie prostokątów, tworzących literę "T". Część mniejsza (równoległa do ul. Armii Krajowej), od strony północnej, stanowi elewację frontową zwróconą do ulicy. W niej - na osi głównej znajduje się wejście do budynku. Większa bryła części prostopadłej do ul. Armii Krajowej, zorientowana jest w kierunku pn-płd. Projekt domu dla studentów zakłada wydzielenie 222 pokoi z łazienkami.

Dane techniczne:

 • liczba kondygnacji nadziemnych 8

 •  liczba kondygnacji podziemnych 1

 • powierzchnia całkowita 9.839,14 m2, w tym:
  część podziemna 1.105,52 m2
  część nadziemna 8.733,62 m2

 • kubatura 36.207,10 m3, w tym:
  części podziemnej 4.454,15 m3
  części nadziemnej 31.752,95 m3

Konstrukcja budynku

Wieloprzęsłowe ramy podłużne żelbetowe monolityczne, ściany żelbetowe usztywniające monolityczne, ściany żelbetowe klatek schodowych i szybów windowych monolityczne, płyty stropowe żelbetowe monolityczne, posadowienie - szczelna wanna żelbetowa, płyta fundamentowa gr. 70 cm; ściany osłonowe szklane w konstrukcji aluminiowej oraz bloczki YTONG.
Roboty zewnętrzne obejmują wykonanie dróg, chodników, parkingu, sieci kanalizacji ogólnospławnej, przebudowę linii elektrycznych 15kV, oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i zagospodarowanie terenów zielonych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej