Nowy akademik w Krakowie

2007-11-13 16:46

Na terenie Miasteczka Studenckiego w Krakowie powstanie nowy obiekt zamieszkania zbiorowego o wartości 17 milionów złotych. Zagospodarowanie placu budowy rozpoczęło się w grudniu 2001 roku. Obiekt zostanie oddany do użytku w 2004 roku.

Budowa nowego domu studenckiego zostanie sfinansowana z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. Autorami koncepcji są architekci T. Mańkowski, P.Wróbel z A.P. ARCHITEKTURA sp. z o.o., natomiast projekt techniczny przygotowany został w Biurze Konsultingowym Rozwoju Budownictwa Służby Zdrowia PROMEDICON w Krakowie.
Inwestorem Zastępczym jest Inwestorsko-Projektowa Spółdzielnia Pracy Inwestprojekt z Krakowa. Wykonawcą obiektu jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków.

Projekt

Nowy akademik dla krakowskich studentów będzie VIII kondygnacyjny, w całości podpiwniczony, wolnostojący. Zaprojektowany został na planie dwóch prostopadłych i symetrycznych względem siebie prostokątów, tworzących literę "T". Część mniejsza (równoległa do ul. Armii Krajowej), od strony północnej, stanowi elewację frontową zwróconą do ulicy. W niej - na osi głównej znajduje się wejście do budynku. Większa bryła części prostopadłej do ul. Armii Krajowej, zorientowana jest w kierunku pn-płd. Projekt domu dla studentów zakłada wydzielenie 222 pokoi z łazienkami.

Dane techniczne:

 • liczba kondygnacji nadziemnych 8

 •  liczba kondygnacji podziemnych 1

 • powierzchnia całkowita 9.839,14 m2, w tym:
  część podziemna 1.105,52 m2
  część nadziemna 8.733,62 m2

 • kubatura 36.207,10 m3, w tym:
  części podziemnej 4.454,15 m3
  części nadziemnej 31.752,95 m3

Konstrukcja budynku

Wieloprzęsłowe ramy podłużne żelbetowe monolityczne, ściany żelbetowe usztywniające monolityczne, ściany żelbetowe klatek schodowych i szybów windowych monolityczne, płyty stropowe żelbetowe monolityczne, posadowienie - szczelna wanna żelbetowa, płyta fundamentowa gr. 70 cm; ściany osłonowe szklane w konstrukcji aluminiowej oraz bloczki YTONG.
Roboty zewnętrzne obejmują wykonanie dróg, chodników, parkingu, sieci kanalizacji ogólnospławnej, przebudowę linii elektrycznych 15kV, oświetlenia terenu, kanalizacji teletechnicznej i zagospodarowanie terenów zielonych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej