Nowoczesna szkoła podstawowa na warszawskiej Woli ma być gotowa za 15 miesięcy

2020-11-03 14:56
Nowoczesna szkoła podstawowa na warszawskiej Woli, Odolany ul. Karlińskiego
Autor: Mirbud Budowa nowoczesnej szkoły podstawowej na warszawskiej Woli powinna zakończyć się w styczniu 2022, Odolany ul. Karlińskiego

Trwa budowa nowoczesnej szkoły podstawowej na Odolanach na Woli. Wykonawca ocenia zaawansowanie robót na 20%. To inwestycja Miasta st. Warszawy i na szczęście nie znalazła się na liście przedsięwzięć wstrzymanych z powodu braku funduszy w miejskiej kasie.

Wykonawcą tej nowoczesnej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi przy ul. Karlińskiego na Odolanach (to część warszawskiej dzielnicy Wola, którą wyznaczają ul. Wolska oraz linie kolejowe Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska, Warszawa Włochy –Warszawa Centralna i Warszawa Włochy – Warszawa Gdańska) jest firma Mirbud. Koszt budowy to 37 629 062 zł. Inwestycja ma być zrealizowana do stycznia 2022. To nie jedyna budowa placówki edukacyjnej w Warszawie jaką realizuje Mirbud – na Pradze Południe powstaje szkoła podstawowa na Gocławiu, firma podpisała umowę o roboty budowlane lipcu 2019 na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa (ten obiekt ma gotowy w grudniu 2021).

Nowoczesna szkoła podstawowa – czyli?

Obiekt będzie miał ponad 7,7 tys. m2 powierzchni użytkowej i docelowo pomieści około 700 uczniów szkoły podstawowej i „zerówki”. Projekt przewiduje budowę dwóch połączonych ze sobą budynków (jeden dla uczniów szkoły podstawowej, drugi dla dzieci z oddziałów przedszkolnych). Szkoła będzie dysponować 28 salami dydaktycznymi, 4 salami dla przedszkolaków, 7 mniejszymi salami do pracy w grupach i 3 pracowniami językowymi. Przy szkole powstanie boisko o wymiarach 15x28 m, dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i piłkę ręczną, a także plac zabaw dla dzieci.

Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki
Autor: Mirbus Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki

Na terenie szkoły zostaną wybudowane schody terenowe z siedziskami i zielenią, które będą przestrzenią publiczną dla uczniów i jednocześnie widownią dla gier sportowych (budowa boisk nie obejmuje umowa z Mirbudem, będzie na nie odrębny przetarg). Szkoła będzie wyposażona w zaplecze sanitarne, sale fitness oraz gier stołowych. Oczywiście będzie też stołówka z pełnym zapleczem kuchennym, biblioteka oraz świetlica. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje liczne nasadzenia zieleni, szczególnie od strony ul. Wolskiej, gdzie zasadzone drzewa będą naturalną ochroną przed hałasem i zanieczyszczeniami drogowymi.

Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki
Autor: Mirbud Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała kilka boisk

Nowoczesna szkoła podstawowa na Odolanach – aktualności z budowy

Roboty budowlane postępują zgodnie z harmonogramem. Są już wykopy pod fundamenty, trwają prace żelbetowe ścian fundamentowych i podpiwniczenia. W sierpniu wykonawca oceniał zaawansowanie robót na prawie 20%, teraz więc jest jeszcze więcej. Jak obliczono, podczas budowy szkoły wykorzystanych zostanie 20 tys. m3 ziemi i piasku, ok. 4000 m3 betonu oraz blisko 67 tys. pustaków, ciężar zbrojenia wyniesie ok. 320 ton.

Budowa szkoły podstawowej na Odolanach, w dzielnicy Wola
Autor: Dzielnica Warszawa Wola Prace zbrojeniowe na budowie nowoczesnej szkoły podstawowej na Woli w Warszawie (Odolany)

Inwestycja powstaje w gęstej zabudowie, a więc jest to również wyzwanie logistyczne, by jak najmniej przeszkadzać mieszkańcom. Władze dzielnicy Wola (inwestor zastępczy) cieszą się, że inwestycja ma zapewnione finansowanie jako priorytet, a budowy (przynajmniej do tej pory) nie przerwała pandemia koronawirusa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej