Nowoczesna szkoła podstawowa na warszawskiej Woli ma być gotowa za 15 miesięcy

Nowoczesna szkoła podstawowa na warszawskiej Woli, Odolany ul. Karlińskiego
Autor: Mirbud Budowa nowoczesnej szkoły podstawowej na warszawskiej Woli powinna zakończyć się w styczniu 2022, Odolany ul. Karlińskiego

Trwa budowa nowoczesnej szkoły podstawowej na Odolanach na Woli. Wykonawca ocenia zaawansowanie robót na 20%. To inwestycja Miasta st. Warszawy i na szczęście nie znalazła się na liście przedsięwzięć wstrzymanych z powodu braku funduszy w miejskiej kasie.

Wykonawcą tej nowoczesnej szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi przy ul. Karlińskiego na Odolanach (to część warszawskiej dzielnicy Wola, którą wyznaczają ul. Wolska oraz linie kolejowe Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska, Warszawa Włochy –Warszawa Centralna i Warszawa Włochy – Warszawa Gdańska) jest firma Mirbud. Koszt budowy to 37 629 062 zł. Inwestycja ma być zrealizowana do stycznia 2022. To nie jedyna budowa placówki edukacyjnej w Warszawie jaką realizuje Mirbud – na Pradze Południe powstaje szkoła podstawowa na Gocławiu, firma podpisała umowę o roboty budowlane lipcu 2019 na budowę zespołu szkolno-przedszkolnego u zbiegu ulic Jana Nowaka-Jeziorańskiego i gen. Fieldorfa (ten obiekt ma gotowy w grudniu 2021).

Nowoczesna szkoła podstawowa – czyli?

Obiekt będzie miał ponad 7,7 tys. m2 powierzchni użytkowej i docelowo pomieści około 700 uczniów szkoły podstawowej i „zerówki”. Projekt przewiduje budowę dwóch połączonych ze sobą budynków (jeden dla uczniów szkoły podstawowej, drugi dla dzieci z oddziałów przedszkolnych). Szkoła będzie dysponować 28 salami dydaktycznymi, 4 salami dla przedszkolaków, 7 mniejszymi salami do pracy w grupach i 3 pracowniami językowymi. Przy szkole powstanie boisko o wymiarach 15x28 m, dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i piłkę ręczną, a także plac zabaw dla dzieci.

Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki
Autor: Mirbus Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki

Na terenie szkoły zostaną wybudowane schody terenowe z siedziskami i zielenią, które będą przestrzenią publiczną dla uczniów i jednocześnie widownią dla gier sportowych (budowa boisk nie obejmuje umowa z Mirbudem, będzie na nie odrębny przetarg). Szkoła będzie wyposażona w zaplecze sanitarne, sale fitness oraz gier stołowych. Oczywiście będzie też stołówka z pełnym zapleczem kuchennym, biblioteka oraz świetlica. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Projekt przewiduje liczne nasadzenia zieleni, szczególnie od strony ul. Wolskiej, gdzie zasadzone drzewa będą naturalną ochroną przed hałasem i zanieczyszczeniami drogowymi.

Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała dwa połączone ze sobą odrębne budynki
Autor: Mirbud Szkoła podstawowa na Odolanach będzie miała kilka boisk

Nowoczesna szkoła podstawowa na Odolanach – aktualności z budowy

Roboty budowlane postępują zgodnie z harmonogramem. Są już wykopy pod fundamenty, trwają prace żelbetowe ścian fundamentowych i podpiwniczenia. W sierpniu wykonawca oceniał zaawansowanie robót na prawie 20%, teraz więc jest jeszcze więcej. Jak obliczono, podczas budowy szkoły wykorzystanych zostanie 20 tys. m3 ziemi i piasku, ok. 4000 m3 betonu oraz blisko 67 tys. pustaków, ciężar zbrojenia wyniesie ok. 320 ton.

Budowa szkoły podstawowej na Odolanach, w dzielnicy Wola
Autor: Dzielnica Warszawa Wola Prace zbrojeniowe na budowie nowoczesnej szkoły podstawowej na Woli w Warszawie (Odolany)

Inwestycja powstaje w gęstej zabudowie, a więc jest to również wyzwanie logistyczne, by jak najmniej przeszkadzać mieszkańcom. Władze dzielnicy Wola (inwestor zastępczy) cieszą się, że inwestycja ma zapewnione finansowanie jako priorytet, a budowy (przynajmniej do tej pory) nie przerwała pandemia koronawirusa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej