Nowoczesna SGH

2007-06-01 14:28

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podpisała umowę z firmą Energopol-7 Poznań SA na wykonanie pierwszego etapu budowy nowego gmachu dydaktycznego uczelni na działce znajdującej się u zbiegu ulicy Madalińskiego i Alei Niepodległości.

Na działce o powierzchni około 1.040 m2, w miejscu, gdzie niegdyś stała powojenna rudera, a obok mieścił się lokalny bazar, stanie nowoczesny budynek SGH z podziemnym parkingiem na 130 miejsc. Budynek będzie pełnił przede wszystkim funkcje dydaktyczne - znajdą się w nim 2 aule (jedna, będąca zarazem salą konferencyjną, pomieści 150, zaś druga - 100 słuchaczy), 5 dużych sal wykładowych (każda pomieści ponad 50 osób), 8 sal średniej wielkości (każda powyżej 30 miejsc) oraz 10 sal małych (każda o powierzchni do 50 m2). Łączna powierzchnia pomieszczeń dydaktycznych wyniesie 2.160 m2. Do tego dodać należy pomieszczenia administracyjne - gabinety i sekretariaty - w sumie 19 pokoi o łącznej powierzchni 445 m2, a także powierzchnie usługowe (wydzielone powierzchnie komercyjne i bufety - w sumie 624 m2).
Szacuje się, że w budynku stale zatrudnionych będzie ok. 50 osób - pracowników obsługi technicznej, biur oraz punktów usługowych znajdujących się w gmachu. Jednorazowo w budynku przebywać będzie mogło 950 osób, w tym ok. 700 studentów w trakcie zajęć (na jednego studenta przypada 2,5 m2 powierzchni dydaktycznej).
Budynek będzie w całości przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wejście będzie znajdować się bezpośrednio na poziomie chodników - bez stopni czy krawężników. Komunikacja pionowa odbywać się będzie windami, z kabinami przystosowanymi do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich. Na każdym piętrze znajdować się będzie sanitariat przystosowany dla niepełnosprawnych. Pierwszy etap budowy, obejmujący część podziemną z wielokondygnacyjnymi garażami, rozpocznie się jeszcze w sierpniu. Zgodnie z planami powinien on zostać zakończony do 29 listopada 2002 r. Koszt tego etapu budowy wynosi ponad 4,7 mln złotych brutto, podczas gdy cała inwestycja ma kosztować uczelnię około 50 mln złotych. Ze względu na fakt, iż w bieżącym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu nie przyznało SGH środków na inwestycje, pierwszy etap budowy musi zostać w całości sfinansowany ze środków wygospodarowanych i zaoszczędzonych przez uczelnię. Kolejny etap - czyli budowa części nadziemnej - ze względu na rozmiar kosztów, zostanie sfinansowany w dużej mierze z kredytu bankowego, jaki uczelnia zamierza zaciągnąć. Władze SGH liczą na poprawę koniunktury w kraju i otrzymanie środków finansowych z MENiS. W przeciwieństwie do wielu innych uczelni państwowych - SGH od 10 lat nie otrzymała z ministerstwa nawet złotówki na cele inwestycyjne. Jeszcze w 1996 roku Szkoła Główna Handlowa była nie tylko najlepszą, ale również największą uczelnią ekonomiczną w kraju. Obecnie zaś pod względem liczby studentów plasuje się na końcu listy państwowych uczelni ekonomicznych.
Nowy budynek SGH, zgodnie z założeniami, powinien zostać przekazany w użytkowanie najpóźniej do końca 2004 roku. Prawdopodobne jest więc, że w roku akademickim 2004/2005 część zajęć odbywać się będzie już w nowym gmachu dydaktycznym. Pozwoli to rozładować tłok panujący w dotychczasowych budynkach, a także umożliwi zwiększenie limitów przyjęć na studia oraz rozwój form kształcenia podyplomowego i doktoranckiego.


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej