Nowe skrzydło szpitala miejskiego w Toruniu oddane do użytku
Szpital miejski w Toruniu zyskał nowy budynek. Mieścić się w nim będą nowe bloki operacyjne oraz Oddział Hematologii. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Skanska.
Nowe skrzydło ma trzy kondygnacje i jest scalone z funkcjonującą już placówką czterokondygnacyjnym łącznikiem. Na parterze nowego skrzydła znajduje się apteka, pomieszczenia do sterylizacji oraz techniczne. Na pierwszym piętrze powstały cztery nowoczesne bloki operacyjne: trzy o przeznaczeniu ogólnym i jeden dla oddziału neurochirurgii, a także sale wybudzeń pacjentów po zabiegach chirurgicznych i pokoje dla personelu medycznego. Piętro drugie zajmuje oddział hematologii, zaś trzecie - maszynownia. Powierzchnia użytkowa całego obiektu wynosi 2750 m2, a kubatura 16 400 m3.
- Rozbudowa i modernizacja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu rozpoczęła się 15 lat temu. Cieszymy się, że zrealizowaliśmy ostatni i jakże ważny jej etap – budowę „serca szpitala”, czyli nowych bloków operacyjnych – powiedział Rafał Jaworowicz, dyrektor oddziału Skanska w Poznaniu.
Budowa obiektu prowadzona była w sąsiedztwie funkcjonującego szpitala, co jak mówią przedstawiciele firmy Skanska było dużym wyzwaniem. Należało zapewnić ciągłość jego pracy, nieprzerwaną dostawę wody i energii elektrycznej. Wykonano tymczasowe zasilanie sieci i instalacji niezbędnych do funkcjonowania placówki. Realizacja nowego skrzydła szpitala była dużym wyzwaniem również ze względu na rozbudowane instalacje w obiekcie. Na potrzeby placówki wykonano m.in.: pompy próżniowe i sprężarki powietrza, instalację wody lodowej, gazów medycznych, instalację c.o., wody użytkowej, elektryczną, detekcji pożaru, a także stację uzdatniania wody do produkcji wody zdemineralizowanej i zdejonizowanej. Na trzeciej kondygnacji powstało pomieszczenie maszynowni o powierzchni 830 m2. Znajduje się w nim 30 central wentylacyjnych zaopatrujących szpital w czyste i świeże powietrze. Zrealizowano również zasilanie awaryjne obiektu (agregat o mocy 500 kW) i zapasowy zbiornik na wodę pitną o pojemności 160 m3.
Wartość kontraktu wyniosła 27,5 mln zł. Realizacja trwała 15 miesięcy.