Nowa inwestycja w Bydgoszczy – remont i rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury

2015-04-16 14:59
Wizualizacja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy po rozbudowie i modernizacji. Autorem projektu jest arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz z pracowni Ingraf
Autor: Pracownia Ingraf - arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz Wizualizacja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy po rozbudowie i modernizacji. Autorem projektu jest arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz z pracowni Ingraf

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zostanie rozbudowane o przestrzeń wystawową. Generalnym wykonawcą nowej inwestycji jest bydgoska firma KONTBUD.

Budynek KPCK w Bydgoszczy będzie mieć nową salę wystawową

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury mieści się w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków, zlokalizownaym przy Placu Kościeleckich w Bydgoszczy. W latach 1951–2000 w budynku znajdowała się Specjalistyczna Poradnia Dziecięca, ale w roku 2000 funkcja została zmieniona na obecją. W maju 2014 rozpoczęto remont i rozbudowę nowej bydgoskiej inwestycji.

Autorem przebudowy jest architekt Anna Pawlicka-Zabojszcz z pracowni Ingraf. Projekt musiał zmierzyć się z ograniczeniami konserwatorskimi, umiarkowanym budżetem oraz małą powierzchnią do dyspozycji – działka, na której znajduje się budynek ma 900 m2, zaś sam zabytek zajmuje 252m2.

Pierwszym etapem nowej inwestycji były prace związane z przebudową istniejącego 3-kondygnacyjnego obiektu, wpisanego do rejestru zabytków. Zakres prac obejmował całkowitą przebudowę wnętrza, remont dachu i wykonanie pokrycia dachowego z łupka, a także remont elewacji wraz z konserwacją detalu architektonicznego i wymianą stolarki okiennej. Ten etap zakończył się w lipcu 2014.

Nowe skrzydło Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury

Drugim etapem jest dobudowa nowej części KPCK. W skrzydle znajdzie się wielofunkcyjna sala wystawowa z antresolą,  przystosowana do  wszelkich działań performatywnych – wernisaży, koncertów czy przedstawień teatralnych. Pomieszczenie będzie zaopatrzone w składaną scenę, umożliwiającą dowolną aranżację przestrzeni. Obiekt zostanie dostosowany do poruszania się osób niepełnosprawnych m. in. dzięki zainstalowaniu windy. Zbudowany zostanie w konstrukcji szkieletowej: słupy i rdzenie wykonane zostaną z żelbetu, zaś więźba dachowa oraz konstrukcja stropu i stropodachu będą drewniane. Dach dwuspadowy pokryty zostanie płytkami ceramicznymi systemowymi. Klinkier, który pokryje elewację, wybrano w nawiązaniu do architektury Bydgoszczy, która w swojej historii często korzystała z cegieł produkowanych w pomorskich cegielniach. Z cegły jest również 100-letni zabytek, do którego dobudowane zostanie skrzydło.

Powierzchnia zabudowy projektowanej części to ok.120 m2, zaś jej powierzchnia użytkowa to 138m2. W przypadku obiektu istniejącego powierzchnia zabudowy wynosi 252m2, zaś użytkowa 726m2. Zakończenie nowej bydgoskiej inwestycji ma nastąpić w lipcu 2015.

Nazwa inwestycji: Remont i rozbudowa Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury
Adres inwestycji: Pl. Kościeleckich 6, Bydgoszcz
Inwestor: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy
Autor projektu architektonicznego: Pracownia Projektowa Ingraf – arch. Anna Pawlicka-Zabojszcz
Generalny wykonawca: KONTBUD Sp. z o.o.
Początek realizacji: maj 2014
Planowane oddanie do użytku: lipiec 2015
Powierzchnia użytkowa po rozbudowie: 864m2

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej