Nowa Huta Przyszłości – otwarto pierwszą część rewitalizowanego obszaru. Zobacz, jak zmienia się Nowa Huta w Krakowie

2022-12-05 20:40
Kraków Nowa Huta Przyszłości - materiały prasowe
Autor: Ula Bienia

1 grudnia został otwarty pierwszy podobszar Strefy Aktywności Gospodarczej na terenie Nowej Huty Przyszłości. 15 hektarów powierzchni w Krakowie czeka teraz na zagospodarowanie. Nowa Huta Przyszłości została zaprojektowana prze pracownię F-11. Mają tu powstać fabryki, biurowce, magazyny, a do tego tereny zielone. Projekt dotyczy prawie 40 ha działek poprzemysłowych.

Projekt Kraków Nowa Huta Przyszłości powstał na zlecenie miasta. Dotyczy trzech stref aktywności gospodarczej – na północ, południe i zachód od ul. Igołomskiej. Zanim ruszy budowa, spółka Nowa Huta Przyszłości będzie musiała zrewitalizować zdegradowany biologicznie i przemysłowo teren, na którym kiedyś pracowała najpierw Huta im. Lenina, a następnie im. Sendzimira.

Otwarto pierwszą strefę Nowej Huty Przyszłości

15 hektarów powierzchni w Krakowie czeka na zagospodarowanie przez przedsiębiorców. Pierwsza część strefy aktywności gospodarczej  Nowa Huta Przyszłości została otwarta. Na podobszarze Igołomska-Południe swoje siedziby mogą mieć firmy o charakterze przemysłowym.

Przebudowano 1,5 km sieci energetycznych wysokiego napięcia. Wybudowano także 2 km dróg wewnętrznych i ścieżek rowerowych, 4,5 km ciągów pieszych , ponad 3 km instalacji sanitarnych i wodociągowych oraz 5,5 km linii kablowych.

W każdy hektar zostało zainwestowane 2,8 mln złotych. Każdy przedsiębiorca, który będzie chciał się tu budować, dostaje cały pakiet na start: działkę, media i całą infrastrukturę. Oferta miasta kierowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw. Swoje siedziby może znaleźć tam blisko 30 firm. Dobór firm odbywa się w drodze postępowań przetargowych. Nie tylko cena jest istotna, ale i rodzaj prowadzonej działalności, doświadczenie firm czy miejsca pracy, które planuje stworzyć.

Koszt budowy pierwszego podobszaru strefy aktywności gospodarczej to 47 milionów złotych.

Historia Nowej Huty

Przypomnijmy, że budowa miasta Nowa Huta rozpoczęła się W 1949 roku. Wybudowano je dla pracowników mającej powstać ówczesnej Huty im. Lenina. 26 kwietnia 1950 roku rozpoczęto budowę gigantycznego ośrodka metalurgicznego wraz z osiedlem na 100 tysięcy mieszkańców. Oficjalne otwarcie miało miejsce 22 lipca 1954 r. Było to jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł socrealizmu w Polsce. Wizytę w tym miejscu składał m.in. Nikita Chruszczow, Fidel Castro. W kolejnych latach Nowa Huta została włączona do Krakowa jako nowa dzielnica.

Nowa Huta Przyszłości szansą na rozwój mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Na terenie Nowej Huty Przyszłości powstaną fabryki, biurowce, magazyny. Małe i średnie firmy będą mogły też kupić lub dzierżawić działki. Szacuje się, że zatrudnienie w nowym mieście w mieście może znaleźć nawet 8000 osób.

Na terenie Nowej Huty Przyszłości powstanie prawie 6,5 ha terenów zielonych

Projekt przestrzeni publicznej wokół biurowców i magazynów był priorytetem dla architektów. Zgodnie z założeniami na terenie Nowej Huty Przyszłości ma powstać dużo terenów zielonych (parki, skwery, szpalery drzew) oraz komunikacja. Zaprojektowano również tereny pod działalność kulturową i sportową. Łącznie powstanie 6,5 ha terenów rekreacyjnych. W obrębie przestrzeni publicznych zaprojektowano ponad 200 miejsc parkingowych i niemal 2,9 km ścieżek rowerowych. W każdym z trzech obszarów przewidziano udogodnienia charakterystyczne dla miast zrównoważonych „smart cities” – tj. wyspy i stanowiska pracy zewnętrznej z dostępem do internetu i możliwością ładowania urządzeń elektrycznych.

Reaktywacja dawnej kolei

Na terenie dawnej huty działała wewnętrzna kolej, którą transportowano stal. Tory i bocznice ocalały, dlatego w ramach inwestycji mają być wyremontowane i włączone do Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Taki zabieg spowoduje, że z lotniska w Balicach do nowej Huty Przyszłości dojedziemy w 40 minut. Strefa połączona będzie też z dworcem i centrum Krakowa, a dodatkowo do celów biznesowych możliwe jest wykorzystanie lotniska w Pobiedniku.

Nowa Huta Przyszłości
Autor: Pracownia Projektowa F-11 Na terenie Nowej Huty Przyszłości powstanie prawie 6,5 ha terenów zielonych
Nowa Huta Przyszłości
Autor: Pracownia Projektowa F-11 Na terenach dawnej Huty im. Sendzimira w Krakowie powstaną fabryki, biurowce, magazyny, a do tego skwery i szpalery drzew
Nowa Huta Przyszłości
Autor: Pracownia Projektowa F-11 Inwestycja Nowa Huta Przyszłości obejmie prawie 40 ha terenów poprzemysłowych w Krakowie
  • Nazwa inwestycji: Nowa Huta Przyszłości
  • Lokalizacja: ul. Igłomska, Kraków
  • Inwestor: Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.
  • Projektant: Pracownia Projektowa F-11
  • Całkowita powierzchnia terenu: 40 ha
  • Koszt I etapu: 47 mln złotych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej