Nabrzeże Pomorskie w przebudowie

2008-08-26 18:21
Nabrzeże pomorskie
Autor: brak danych

Przebudowa Nabrzeża Pomorskiego zacznie się jeszcze w tym roku. Umowa została podpisana, teraz pozostaje czekać tylko na pierwszy dzwonek i prace ruszą. Potrwają do 2010 roku, zmodernizowane nabrzeże będzie głębsze, będzie się także o wiele lepiej prezentować. Jest to w końcu stanowisko postojowe takich sław jak Błyskawica czy Dar Pomorza.

Nabrzeże Pomorskie w Gdyni będzie jak nowe. 9 lipca tego roku została podpisana umowa na roboty budowlane, w ramach zadania Przebudowa Nabrzeża Pomorskiego, pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdynia SA a wykonawcami, tworzącymi razem Konsorcjum: Hydrobudowa SA, Stabilator sp. z o.o., Energopol Szczecin, Przedsiębiorstwo Drogowo-Budowlane TRAKT oraz Zakład Usług Podwodnych i Hydrotechnicznych NEPTUN.
Głównymi założeniami przebudowy konstrukcji reprezentacyjnego Nabrzeża Pomorskiego jest jego modernizacja oraz zwiększenie głębokości. Planowane prace obejmują remont aż 625 m nabrzeża. Mają zostać wykonane m.in. roboty hydrotechniczne (zagłębienie metodą wciskania na długości 368 mb nabrzeża stalowej ścianki szczelnej, zostanie częściowo skuta stara żelbetowa konstrukcja nabrzeża płytowego, będą także wykonane wzmocnienia, powstanie nowa płyta konstrukcyjna nabrzeża), nieuniknione będzie wykonanie robót drogowych i wodno - kanalizacyjnych, takich jak ułożenie wodociągu i studzienki poboru wody, zainstalowania studni odwodnieniowych, wykonanie kanalizacji deszczowej odwodnienia nabrzeża oraz wykonanie urządzeń podczyszczających ścieki deszczowe i odwodnienie liniowe nawierzchni nabrzeża. Niezbędne będą również roboty elektryczne i teletechniczne.
Inwestycja będzie modernizowana dopiero w okresie jesienno-zimowym, czyli w czasie minimalnej aktywności turystycznej. Umożliwi to szybsze zakończenie prac i ograniczenie wszelkich uciążliwych sytuacji, zarówno dla osób wykonujących prace budowlane jak i dla zwiedzających miasto.

Przebudowę Nabrzeża zaplanowano w dwóch etapach: łącznie będą to lata 2008 - 2010.
Etap I to realizacja zadań w czasie od 15.09.2008 r. do 31.05.2009 r. Prace obejmą wtedy odcinek nabrzeża o długości 260 mb o konstrukcji płytowej, czyli od części łączącej się z nabrzeżem Prezydenta aż do stanowiska postojowego "Błyskawicy" i "Daru Pomorza".
Etap II będzie realizowany od 15.09.2009 r. do 31.05.2010 r. od początku nabrzeża wraz z jego częścią o konstrukcji skrzyniowej, będzie to odcinek nabrzeża liczący 366 mb.
Nabrzeże Pomorskie stanowi południową obudowę Basenu Prezydenta w Porcie Gdynia. Od strony zachodniej Nabrzeże Pomorskie graniczy z Nabrzeżem Prezydenta, a od strony wschodniej z Nabrzeżem Wejściowym usytuowanym na końcu Alei Zjednoczenia ciągnącej się wzdłuż Skweru Kościuszki.

 

sierpień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej